• baktıkça bakasınız gelen yüzlerce fotoğrafıyla gözlerinizi şaşı eden fotoğrafçı. hepsi birbirinden güzel, doyamıyorsunuz. özellikle stüdyoda çekilen abidik gubidik düğün fotoğraflarından kurtulmak için güzel bir alternatif kendisi. meraklı melahatlik yapıp, fiyat araştırması da yaptık. sanki evlenecekmişiz de hani fotoğrafçı arıyomuşuz da havasıyla sorduk ve böyle güzel fotoğraflara sahip olmanın çok da pahalı olmadığını gördük. ileride görüşmek üzere de sözleştik.
  • çok yakın arkadaşım dahi evleniyor olsa her zaman sıkılacak bir şey bulduğum ve mümkünse gitmemek için her fırsatta yan çizdiğim düğün denen kalabalığı bile keyifli hale getirmiş eğlenceli insan. ara sıra çok bilmişliğe varan önerilerimi dinlemiş, bir ara davetli olduğumu unutup kendimi asistanı olarak görmeme bile ses çıkarmadan harika fotoğraflar çekmiş, sayesinde çok eğlenceli bir 'düğün günü' geçirmemi sağlamış fotoğrafçı.

kendi düğünü için fotoğrafçı ararken birden karar verip bu işe başlamış, istatistik gibi zor bir bölümü bitirip üstelik. bence iyi de yapmış yoksa mutlu bir günü binbir teferruatla geçen düğün seremonilerini böyle harika karelerle hatırlayamacaktı kimse. her anı kareliyor bir kere, hazırlıklar, arka planda koşuşturan davetliler, bir düğün gününü 'gün' yapan her detayı, ayrıntıyı bir bir çekiyor ve sizi sıkmıyor kesinlikle. fotoğraf çektirmekten hoşlanmasanız dahi o vizörden bakarken çok eğlenerek gülümsüyorsunuz ve üstüne birbirinden güzel fotoğraflar çıkıyor.
  • saat 23:00'de "bugun tv" kanalında , 3 bayan meslektaşı ile birlikte "kadin fotografcilarin önlenilemez yukselisi" konusunu irdeleyecek olan über, süper nefis insan..
  • sosyal medyayı olabildiğince yakından; seviyeli ve alçak gönüllü bir şekilde takip eden, mütevazi , işi ile ilgili sorulara da aynı alçak gönüllülük ile cevap veren canonsever. *
  • yakın bir arkadaşımın düğün gününü fotoğraflarken yapmadığı kaprisi bırakmayışı ve gelene geçene fırça kaymasıyla kendini gelin ya da kaynana zannettiğini düşündürmüştür. şahsen bütün olan biteni izlerken kendi düğünümde esra pozan gibi negatif elektrik jeneratörü bir insanı (bir de üzerine para ödeyerek!) civarımda barındırmadığım için epey mutlu oldum.

çektiği fotoğrafların herhangi bir düğün fotoğrafçısının çektiği fotoğraflardan (fahiş fiyatı dışında) bir farkı olmadığını da düğünden 2 hafta sonra gördük zaten. (bkz: farkı fiyatı)
    gidip bu pms hatuna dünyanın parasını dökmeden önce biraz araştırın rica edicem, biraz düğün fotoğrafı portföyü inceleyin. bir de tanışın kendisiyle. sonra karar verin.
  • şimdi kendisinin çektiği fotoğrafları kıyaslayabileceğiniz tek referans zümrüt fotoğrafçılık ise tabii ki esra pozan'ın çıkardığı işten memnun kalmış olabilirsiniz.

oysa biraz esra hanım gibi freelance çalışan diğer fotoğrafçıları araştırsanız şaşırarak göreceksiniz ki gelinliği ve damatlığı yanyana, gelin buketini ve ayakkabılarını tek başına, efendime söyleyeyim gelini ve damadı zıplarken havada çeken, ellerine kırmızı bir fırfırlı şemsiye tutuşturmayı akıl edebilen, yanlarına kırmızı kalp balon konduran (ki şahsi kanaatimce çok bayağı mizansenler bunların epey bir kısmı) tek düğün fotoğrafçısı esra hanfendi değiller.

şimdi bütün bunları söyledim ama, benim karşı olduğum kendisinin piyasadaki rakiplerine kıyasla çok olağanüstü bir iş çıkarmıyor olmasına rağmen onların iki üç katı kadar para alması değil, bunu netleştirelim. parası olan, daha iyisini bilemeyen / bulamayan esra pozan ile çalışsın. isim yapmış bir şekilde, para kazansın, gözümüz yok.

bunları geçtim de.. benim hayatımın en mutlu gününde sabahtan akşama kadar kuaförü, annemi babamı, beni görmeye gelenleri ve o gün görevleri gereği etrafımda olan bütün insanları fırçalayıp gerginlik yaratmak da neyin nesidir? sen kimsin be kadın? sen o gün gelinin etrafında olmak için para alan, görevini yapıp fotoğraf çekecek bir insansın. sana para verdiğimiz için ordasın. bu "ben büyük sanatçıyım, taleplerim var, asabiyim" tripleri o gün zaten envai çeşit stres yaşayan düğün sahibi ailelerin ihtiyacı olan son şeydir. "gelini sorunla muhatap etmeden sorun çözme" anlayışı gelinin ailesini ve arkadaşlarını azarlayıp kötü esprilerle laf sokmaktan ibaret olan bu insana birinin dur deyip saçını başını yolacağı günü bekliyorum. eminim gazetelerde okuyacağız.
  • tam kendine göre gelinlerle çalıştığını ekşi sözlük'teki entry'lerden de anlayabileceğimiz bir fotoğrafçı. kendisi, benim hakkında daha fazla konuşmaya değer bulmadığım için son entry'me konu olan huysuz, negatif elektrik yayan, kötü espri yapan ve sanırım çektiği her düğünde kendini gelin zanneden gereksiz bir şahsiyettir. kısacası düğün gününde ihtiyacınız olan son insandır. mahkeme salonlarında adli fotoğraflar çekse ortama ve kişiliğine daha uygun olacağını düşünüyorum.

eşsiz kaliteli çalışmalarından birini şu adreste görebilirsiniz: http://www.facebook.com/…28635708&type=1&permpage=1

zümrüt fotoğrafçılık ve esra pozan dışında bir alternatifi olmayan insanlara da bir amme hizmeti yapıp kısa bir google araması sonucu bulduğum ilk 4 ismi paylaşayım bari, iyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir. bi de genel kültür tabi.

http://www.efesphotography.com/
    http://www.serhanserter.com/
    http://www.aslitur.com/
    http://www.pelinerdogan.com/
  • çok cana yakın biri.. ben böyle bir ağır abla bekliyodum isminin fonetiğinden ama tam tersi bıcır bıcır, inanılmaz pozitif enerjiye sahip biri çıktı karşımıza...

2 yerde çekim yapalım dedik, tamam hatta 3 yere çıkaralım dedi, 12 saatten uzun süre yanımızda kaldı, sohbet muhabbet desen gırla.. deli deliyi görünce sopasını mı sakladı acaba dedim ama yok yani sıkıntılı bir süreci son derece kolaylaştıran bir tarzı var.. (bu kadar 180 derece yorumu görmek de ayrı bir şaşırttı kendisiyle ilgili..)

gelelim çekimlere,

fotoğraflarınızı çekeren arada bir gösterdiğinde ağzınızdan çıkan tek bir cümle var:

"esra sen delisin/manyaksın/psikopatsın.."

bu cümleyi klişe tabir edilen yüzük, balon vs. pozlarında değil, makyaj yapıldığı sırada camdan gelen yansımayı yakalayarak elde ettiği enstantaneyi gördüğünüzde sarfediyorsunuz... (yoksa fotoşortu kullanmayanı dövüolar diy mi benjamin?)

ben çok keyif aldım çekimlerden ki fotoğraf çektirirken rahat olabilen bir insan değilim.. eşim de zor bir müşteridir, kolay kolay beğenmez, istekleri detaylıdır ve tam olarak karşılanmasını bekler.. onun ne kadar memnun kaldığını görünce ben bile şaşırdım..

stüdyo çekimi değil de dışarıda çekim yapalım diyenlere *kesinlikle tavsiye ediyorum..

google aramasından değil referanslarından yola çıkarak kendisiyle çalıştığımızı da eklemek isterim..

bu arada ben damat.. :)
  • kendisine verdiğimiz para zıkkım olsun dediğimizdir. eşimle, evlendiğimiz günden kötü bir anımızdır. ne yazık ki fotoğraflarımıza baktığımızda hep aklımıza gelir. sevgiyle anarız kendisini...
    kendisi şöyle bir fotoğrafçı ve insandır:
    -fotoğrafladığı geline "çok yaşlı görünüyorsun" diyebilir (gelini görseniz şu lafın nasıl bir iftira olduğuna aklınız şaşar) ve gelinin moralini tamamen yerle bir edebilir.
    -özenle ayarlanan çekim mekanında, o sırada çalışıyor olmalarına rağmen yoğun işlerini bırakıp heyecanla gelinin yanına koşan arkadaşlarını tersleyip durdurabilir, çekim var deyip herkesin moralini bozabilir.
    -yalap şalap çektiği fotoğraflarıyla portfolyosundakiler birbirini tutmayınca büyük hayal kırıklığı yaratabilir.
    -damadı her türlü zor duruma sokabilir.
    -çekimin düğün öncesi olduğunu umursamadan gelini toza toprağa çamura yatırma çabasına girer, neticede gelinliğin kirlenmesinde birincil sebep olabilir.
    -sizden izin almadan gelinin fotoğrafını internette yayınlayabilir.
    -para takibini çok iyi yapar ama iş takibini yapmayabilir.
    -gönderdiği fotoğraf cd'sini karşı ödemeli olarak gönderebilir.
    -seçip basılmasını istediğiniz fotoğrafların numaralarını söyleyebiliyorken, ve kendisinin böyle bir arşiv tutması icap ederken; sizden fotoğrafları seçip dosya olarak yollamanızı isteyebilir.
    -bu işi yaparken, cdye yazmamanızı, -burası çok önemli- flashdisk'e kaydedip kargolamanızı ister. sebep olarak cdlerin bozuluyor olduğunu öne sürer. gönderecek boşta bir flashdiskinizin olmadığını söylediğinizde çok ucuz birşey olduğunu ve satın alıp yollamanızı akıl edip size tavsiye edebilir. bunu denemedik ama, gönderdiğiniz kargoyu ola ki karşı ödemeli olarak yollarsanız reddedebileceğinden de eminim.
    -yukarıdaki sebeplerden kendisinden paramız karşılığı almamız gereken baskıları temin etmekten soğumuş, aradan çok uzun süre geçmiş olmasına rağmen bir kere bile, "seçmediniz, bir sorun mu var, hayrola" demeyebilir. kaldı ki kendisi twitter'da, sosyetik ve medyatik erdil yaşaroğlu&begüm kütük çiftine sırf yalakalık olsun diye sorup durmaktadır. yalansa yalan desin...
    -işin her ama her aşamasını yokuşa sürebilir. bütün masrafları -size önceden bildirmemiş olmasına rağmen- sizden çıkarmaya çalışabilir.
    -tüm bunları referansla gitmiş olmanıza rağmen, sizden önce başka bir arkadaşınızdan para kazanmış olmasına rağmen yapabilir.
    -ve şu anda aklıma ne yazık ki gelememiş daha neler neler...hatırladıkça eklerim.

bize hepsini yapmıştır. size yapmayacağını kim garantileyebilir?

buradaki bazı güzel yorumları okuyunca, biz ne yaptık acaba bu kıza bunları hak edecek diye uzunca düşündük, birşey bulamadık. herhalde gelini kıskandı. bir diğer ihtimal de, çekim yaptığı diğer çok görkemli gösterişli kibirli zengin insanlardan olmadığımız için ya hor gördü bizi, beğenmedi; ya da hiçbiri. yani sebepsiz şiddet -ki bu ihtimal, olabilecek en kötüsü.
  • yardakçısı aracılığıyla ekşiye pürtelaş tekzip verenlerden. dikkatinizi çekeyim ilgili entry'nin sahibinin zamanın ötesindeki 1 ve 3 numaralı entry başlıkları yine esra pozan. ayrıca entrylerinden anlaşıldığı kadarıyla lui viton çanta sahibi, ajia otelde düğün yapmış bir kimsedir, insan ayırmak gibi olmasın, ekonomik ve bununla ters orantılı sosyokültürel seviye ortada. tam esra pozan'ın "gelinlerim" dediği kitleye mensup bir profile sahip. kendisi eminim benim entry'i de kötülemiştir. meh.

esra pozan kendini kurtarmaya ve reklam yapmaya çalışmıştır. kendisine profesyonel bir pr'cıyla anlaşmasını tavsiye ederim. yazısı zaten birçok samimi olmayan tarafını ortaya koyuyor. hadi kendisi sözlük kullanımını bilmediği için forum ortamına meyletmiş, yardakçısı kokoş hanım da mı bilmiyordu acaba...

olayı tartışma platformu formatına çevirmemek için cevaben birşey yazmayacağım ama buraya yazarsam hem küçük düşeceği hem de utanacağı birtakım ayrıntılar var. sadece önceki yazmış olduklarımı otokontrollü yazdığımın bilinmesini isterim. anladığım ve gördüğüm kadarıyla kendisi çok sevildiği ve çok iyi bir insan olduğu konusunda ısrarcı, demek ki şahsımıza özel muameleye maruz kaldık, kendisi adam ayırıyor. sizi de her an ayırabilir, bilginiz olsun.

dikkatinizi çekerim, fotoğraflarını izinsiz kullandılar diye mahkemeleri aşındıran, benden yorum yapmadan önce kendisine danışmam gerektiğini düşünen kişi herhangi bir sözleşme olmaksızın, izinden muaf biçimde gelinlerinin fotoğraflarının portfolyo ayağına internette ortak paylaşıma açabiliyor.

ayrıca kendisi şahsen ya da sözlükteki kimse aracılığıyla bana ulaşmayı denememiş olup, doğrudan burdan şov yapma yoluna gitmiştir. ha, kimsenin bana ulaşmasını istemiyor ve beklemiyorum ama görünmeyen şeyleri de gün ışığına çıkaralım icabında...
hesabın var mı? giriş yap