• destek verdiğim kampanyadır devlet dahil kimse kimsenin hayatını kısıtlama hakkına sahip değildir heleki bu olay sadece kişinin kendisi ile ilgili olan bir menfaatler ilişkisiyse...
  • şimdi düşünüyorum yasal olursa o azınlık güruhun kendi içinde çevirdiği muhabbetin tadı olmaz. yasal olmasın da daha kolay ulaşılsın çok da kasmasınlar yani ölçek ekonomisi gelsin falan ne bileyim.
  • devletin daha fazla vergi alabilmesi gerekliliklerden biridir ayrica dünya üzerindeki çoğu ülke dişi hint kenevirinin keyfi kullanımını yasallaştırıyor. (bkz: ekşi sözlük esrarı yasallaştırma komitesi) komiteyi derhal göreve çağırıyorum
  • bu konu hakkında fikri olmayan arkadaşlara önerim şu linkteki * grafiği incelemeleridir. fiziksel zarar ve bağımlılık oranları tütün ve alkolden daha düşüktür.
  • ilk önce 1 kere kullandığımı ve bundan çok büyük keyif aldığımı sonradan aradığımı ama bulamadığımı belirtmek istiyorum.gelin ip'den bulun beni içeri atın.benim mezara girene kadar sürecek, birisi şiddetli boyun fıtığı olmak üzere birkaç tane kas ve omurga hastalığım var.amerikalı arkadaşlar sürekli dene bi dene bi dedikçe siktirin lan ordan size öyle geliyodur iyi gelmiyordur diyordum.bir gün şans eseri bir ortamda denk geldi ve başta tereddüt etsem de denemek istedim.şimdi ben size ne kadar o ağrıların ilk 5 saat boyunca %0 olduğunu, takip eden 24 saatte hissedilmeyecek derecede az olduğunu anlatsam, anlayamazsınız.hayatımın en huzurlu, ağrısız ve psikolojik baskısız 24 saatini geçirdim (7 ay önce falan).bu süreç içinde özellikle ağrılarımın azdığı dönemlerde çok aradım ama bulamadım.spor yapıp hep hareketli yaşıyorum ama inanın azdığı zaman onu hiçbir şey durdurmuyor ve o anda suriye sınırında falan olsam da kör kurşuna hs yeseydim keşke falan diyorum o derece.işte bu yüzden kendimce %110 haklı sebeplerimle tamamen değil ama medikal olarak doktor ve devlet kontrolü altında belli yerlerde satılmasını isterdim ama nerde bu ülkede.yaşım geçmeden de iyileşemezsem mülteci, kaçak olarak falan hollandaya gidicem :(
    edit: kronik ağrılı hastalıkları olanlar için görürseniz gömlek cebine bi dal bırakın yardımlarınızı esirgemeyin :(
  • kurbanı olmayan suç olmamasından doğan gereklilik. hatta ağzı olan tonla salak konuşmasın diye yasallaşsın amk.

esrarın piyasası olmayacağını düşünen insan hangi dünyada yaşıyor merak ediyorum. hollandaya, colorado'ya falan bak canlı örnek var ya. herkes evinde mi yetiştirecek diye düşünüyorsun, meyve yasal diye hepimiz kendi meyvemizi mi yetiştiriyoruz? çileğe bayılıyorum diyorsan bol bol çilek ekersin yoksa kasmazsın, bu da aynı hesap. şimdilik çoğu yerde yasal olmamasından dolayı deli gibi turist çeker*. ayrıca devlet deli vergi de alır, hatta alacağı verginin oranı torbacıların geleceğini belirler. vergisini düşük tutarsan arzın da artmasıyla ucuzlar, ucuz olunca insanlar ne içtiğini bilmek isteyeceğinden torbacıdan almaz. yüksek vergi alırsan büyük oranda kayıt dışı olarak kalmaya devam eder.
    bir de şu var, kayıt altında satışı yasal olsa bile diğerleri için denetim çok da zayıflamaz. seyyar satıcıdan simit almakla torbacıdan ot almak aynı kefeye konmayacaktır, bu da torbacıları iyice azaltır aynı zamanda sıkı regülasyon + yüksek vergi şimdikinden daha pahalı olmasına bile sebep olabilir.

kapitalizmi korkutmaz*. serbest piyasanın olduğu kapitalizmde esrarın yasak olması absürttür asıl. bireylerin alışverişte ve kendi mülkiyeti*** üzerinde özgür oldukları bir sistemde esrar yasak olamaz. bu yetki sadece merkezi planlamada, devletçi sistemde olur(yasal olacaksa bile ne kadar yetiştirileceği kime verileceği ankara'dan belirlenir).

kafan oldu diye tüketimi falan bırakmazsın. kıyafet almasan bile paranı yemeğe harcarsın… sırf kafası güzel diye tüketimi kapatan insansa tehlike altındadır. bunu yapan insan çevresiyle iletişimi de keser çünkü hayatla tek bağı esrar olmuştur. buraya kadar geldiyseniz tebrikler patates olmuşsunuz. mutlu olmak için mala mülke ihtiyacın yok ama esrara ihtiyacın var. çok mantıklıymış cidden. mutluluk böyle bir şey değil, bana kıyafet almak keyif vermezken başkası da ot içmeyi sevmeyebilir. herkesin mutluluğu kendine.

medikal marijuana olayıysa işin hikaye kısmı. sağlıktan tekstile birçok alanda kullanılabilen bir madde kenevir. bu da yeni keşfedilen bir olay değil. bir yandan yasallaştırırken bir yandan muhafazakarları korkutmamak için bir taktik sadece. sağlığın liberali muhafazakarı olmaz sonuçta.

türkiye'de yasallaşmasının aklıma gelen iki yolu var. ilki liberallerin muhafazakarlardan daha baskın olması, şimdilik böyle bir durum yok. diğeri de ekonomiye katkısı sebebiyle. böyle bir durum da yok çünkü siyaseti ekonomi üzerinden yapan yok. yani meclise şunu sunarsan biri islam der diğeri kürt der, ekonomidir özgürlüktür kimsenin sikinde olmaz.

özet de şu: doğru olandır ama yasal olsun veya olmasın bokunu çıkarmamak lazım, saçmalıyorsunuz sonra.
  • medikal kullanımlarda kesinlikle ticarileştirilebilir. amerika'da şu anda yasallaşan pek çok eyalette durum bu zaten. adamlar doktor raporu getirenlere faturalı satıyorlar.

üstelik bu nane hakkında yapılmış onlarca araştırma var. pek çok nörolojik hastalığın etkisini azaltıyor ve ayrıca bazı ruhsal hastalıklarda rahatlama sağlayabiliyor. kesinlikle yasallaşması ve düzene girmesi lazım.

edit: kullanilmasini tesvik etmiyorum. tasdiklemiyorum da. zaten bagimliliginda olusan zararlar ortada. sanirim aciklamama gerek yok.
  • mağduriyete bir çeşit gelir (bkz: camide esrar içtiler)
hesabın var mı? giriş yap