şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cokta kasmayın bir bira icin arkadaş
 • yeşillendirilmek, bilgilendirilmek isteyen ekşiciye amme hizmeti yapayım: evde karışık tost yapacak kadar kabiliyet ve zekası olan bir insan evde bira da yapabilir. yeşillendirmelik, üstad aramalık bir durum yok.

  iş bu entry'i ilk defa yaptığım kiti bugün "tam olarak olmuş" haliyle yudumlarken yazıyorum. nelere dikkat ettiğim konusunda kutsal bilgi kaynağına naçizane notlar bırakmak isterim.

  kit birası tecrübemi paylaşacağım için bazı detayları atlayabilirim. dikkat ettiğim en önemli konu sıcaklık oldu. temizliğe azami dikkat ettim ama şişeleri 3 defa bulaşık makinasında yıkamak gibi psikopatlıklara girmedim.

  temizlik imandan gelir: lağımda yaşamıyorsanız ve yönergeleri takip ederseniz kovanızda istenmeyen mikrop/bakteri olma olasılığınız zaten çok düşük. pwd ile güzelce temizleyin ve durulayın. sonrasını starsan'a bırakın. benim anladığım kadarıyla buradaki büyük abimiz starsan. starsan adamdır adam.

  sıcaklık işi: burası en önemli konu. başlangıç kiti için konuşuyorum, pilsner kit ve ale mayası ile başlangıç sıcaklığı bile 23 dereceyi geçmese iyi olur. ale mayası 18-25 derece arasında ideal çalışıyor. ben 15 gün boyunca kış günü bile 19 civarında zor tuttum. bırakınca 20-21 derecelere gitti hemen. peki nasıl tuttum? sağına soluna buz torbaları bağladım. fakat bokunu çıkartmışım. zira 20'de de dursa olurmuş ama 23'ü geçerse muza benzeyen meyvemsi tatlar gelebilir diye uyarıyorlar. siz beni dinleyin 19-21 arasında tutun. ben güzel sonuç aldım.

  23 litre arpa suyunu 1 derece bile ısıtmak veya soğutmak sandığınızdan çok daha zor. o yüzden "yav 27 dereceye çıkmış eheheh neyse bi balkona koyarım 10 dakikada 20'ye iner" diyenlere tek cevabım var: nah iner!

  sıcaklık konusuna bir paragraf daha ayırayım. ben kovanın üzerindeki şerite güvenmedim ve hava kilidine takılan elektronik dereceden sipariş ettim. iyi yapmışım, şerit 1,5 derece civarında daha fazla ölçüyor ve kovanın tam ortasının sıcaklığını doğru öğrenemiyoruz. yatırım tavsiyesi, alın bunu.

  şişeleme: en az iki kişi olursanız iyi olur, benim tek başıma canım çıktı. şişenin içinde fazla starsan köpüğü olmaması için şişeye starsan koyduktan sonra öküz gibi çalkalamayın ama starsan'ın şişenin bütün iç duvarına değdiğinden emin olun. şişenin içinde çok köpük kalırsa bira koyarken taşma yapar, şişe şekerini kusar, tadınız kaçar. yine de panik yapmalık bir durum yok, 5-6 şişeden sonra öğreniyorsunuz işi.

  sonuç: iflah olmaz bir potansiyel alkolik olduğum için şişedeki 3. gün ilk şişeyi açtım, bok gibiydi. meyve suyu. 7. gün açtım, kesinlikle olmamıştı. az gazlı bir meyve suyu gibiydi. 10. gün açtım, "abi beni biraz daha beklet" diyordu. tam o sırada köpek tarafından ısırıldım ve kuduz aşısı yüzünden 10 gün alkol alamadım, o sırada şişede 20 gündür bekleyen bebeklerim mükemmel bir gaz seviyesine erişmiş. köpük çok iyi, gaz beklediğimden iyi. meyvemsi tat hiç yok. beklediğimin en az 2 katı daha iyi bir sonuçla karşı karşıyayım. "vay be bunu ben yaptım eheheheh" diyerek içiyorum.

  türkiyede satılan sanırım bütün biraları içmiş, birayı ve bira kültürünü çok seven biri olarak evde kendi biramı yapmak bana mükemmel bir meşgale oldu ve mutlu etti. benim için eliyle bira tarihi kitabı yazan, çok sevdiğim kadın kendi üretimim biranın tadına bakabilseydi dünyanın en mutlu insanı olurdum belki ama hayatta her şey iyi gitmiyor, hatta genel olarak kötü gidiyor.

  afiyet olsun.

  edit: hatalı seçilen tanımlamalar düzeltildi.
 • sıcaklığa ısı diyenlerden tavsiye almamanızı önerdiğim hobi.
 • yaptım, oldu. yapınca oluyormuş çünkü. (dediler de inanmamıştım.)
 • günde en az 2 bira içen biri olarak, maddi olarak çökmüş durumdayım ve artık zamanı geldi diye düşünüyorum.

  başlamayı düşündüğümdür.

  en uygun kiti nereden ve nasıl temin edebilirim bilmiyorum, biraz araştırdım ama bu konuda tecrübeli arkadaşlara da bir mesaj kadar uzağım.
 • sifirdan yapma konusunda yardimci olacaklar varsa cok sevinecegim hobidir. ve hatta izmirden bir yazar arkadas olursa cok daha iyi olur

  ayrica kit kullanarak bira yapma konusunda izmirdeki arkadaslara yardimci olabilirim ve hatta tadim da yapariz sorun yok
 • 5 dakika araştırma yapmaktan aciz insanların bulaşmaması gereken hobi. emek isteyen bir iş.
 • benim de başlayacağım uğraş. bir heves alıp bir kenara atan arkadaşların setlerine talibim. uzun zamandır yapmak istiyordum ve anca fırsat oldu ama onlara da zam gelmiş. hem ucuza almış olurum hem sizin de boşuna duran malzemeler işe yarar. not: adana,osmaniye, mersin, gaziantep. yada kargolayın.
 • minimum sıcaklık standartlarını sağlayamadığım için kıllanıp bıraktığım hobi. şişeledikten sonra 1 hafta falan oda sıcaklığında fakat sonra 6 aya kadar falan 8-10 derecede ya da buzdolabında beklemesi gerekiyor arkadaşlar.

  mesela şişeledikten sonra 2-3 ay oda sıcaklığında bekledi: tehlike!
  türkçe kaynak yok pek ama yabancı kaynaklardan böyle okudum. dikkat edin. sonuçta gıda maddesi. üstüne üstlük canlı maya içeriyor.
 • ^^^ (bkz: entry ve nick uyumu) ^^^