şükela:  tümü | bugün
 • kesinlikle saçma ve yapmacık bulduğum durumdur. evlilik teklifine gelene kadar en az 3 yıl birlikte olmuş olsanız, 3 yıldır birlikte olduğunuz insana özel bir yemek ayarlayıp güya karşı taraf hiç beklemiyormuş gibi, yüzüğü çıkarıp "benimle evlenir misin ?" diye sormak çok garip geliyor bana.

  5 yıllık sevgilim var ve şartlarımız ne zaman olgunlaşırsa ve evliliğe hazır hissedersek o zaman evleneceğiz. birbirini anlayan düzgün karakterli insanlar olduğununuz zaman bu tarz şeyler saçma geliyor.
 • sadece teklif mi diye düşündürten başlık
 • ortada bir saçmalık varsa buda bu teklifin erkeğin yapması gerektiği saçmalığıdır. evlenmek için agzının suyu akan bir kız neden evlenme teklifi etmesin ki mesela? et işte hergün hayalini kurana kadar allahın kezbanı

  not: evlilik karşıtı er kişisi
 • bence evlenme teklifinden ziyade, esas saçmalık, edilen o teklifi kabul etmektir.
 • çok fazla dizi, film izleyenlerin göremediği hakikat. hoş hayatın bir film olmadığını bir noktada idrak ediyor aslında herkes istese de istemese de, mühim olan bunu hoca pamığı tıkamadan fark edebilmek.
 • her durumda kadın erkek eşitliği saçmalığını geçiyorum, onu anlatmayacağım bile, “neden kadın sormuyor?” diyenler bir zahmet biyoloji 101 çalışsınlar kadın ve erkek beden eşit değilmiş anlarlar.

  diğer konuyu gereksiz bulan arkadaşlar:
  siz kendinizi ne kadar ulvi, üstün akıllı ya da madde ötesi görürseniz görün insan ve toplum hayatı ritüellerden oluşur.

  ergen ergen “ya bu ritüel gereksiz” dersen sana diyecek tek şey “zaten ritüel gerekli olduğu için değil önemli olduğu için yapılıyor” olacaktır.

  evlilik önemlidir. hayatta belki vereceğiniz en önemli karardır. gene çok akıllı ve uslu bir şekilde “fiziksel antlaşma birlikteliği” yapmıyorsanız aranızda sevgi ve romantizm ilişkisi olan biriyle evleneceksinizdir. dolayısıyla böyle mühim bir olayın bir dolu ritüele dökülmesi normaldir.

  evlilik teklifi olmasın, diz çökmeyelim, kızı istemeyelim, nişan yapmayalım, düğün yapmayalım.

  o zaman cenaze de yapmayaj sevdiklerimizi torbaya koyup belediyenin toplaycağı kutulara atalım çöp gibi. bayramlar olmasın, selamlaşma olmasın, doğum günleri olmasın. robot gibi yaşayın amına koyduğumun hayatını.

  yapmayın arkadaşlar bu materyalist saçmlıkları bırakın özel anlara, özel günlere, hayatınızdaki inaanlara değer verin. yoksa ömür ne boka yarar? hepiniz atom mu parçalıyorsunuz ya da ilahi komedya mı yazıyorsunuzda ölümlü fanilerin bu uğraşlarını küçümsüyorsunuz?
 • bu konuda saçma bulduğum en önemli nokta; iki tarafta anlaşmışken ve evlenecekleri zaten aşikarken, belki evlerine eşya seçilmiş, hatta çocuklarının isimleri bile belliyken, “benimle evlenir misin?” diye sorulması. bazıları nişandan sonra bile yapabiliyor bunu.
 • evliliğin kendisi saçmalıktır.