şükela:  tümü | bugün
 • bir oktay rifat siiri;

  " her ağacın arkasından karşıma siz çıktınız
  öylesine çoktunuz ki bunaldım yalnızlıktan
  rüzgarınız esiyordu dağ taş deli gibi
  savruldu kulelere dayadığım merdiven

  her köşebaşından karşıma siz çıktınız
  öylesine yoktunuz ki ağladım deliye döndüm
  kanınızla incelen taşlar yüzüyordu
  eski denizleri andıran bulutlarda

  sayısız gitmiştiniz ne yazık
  evvel zaman içinde gibiydiniz
  uzandım yerden usulca aldım gökyüzünü
  siz atmıştınız "
 • odeon tarafından yayınlanan karma türk sanat müziği albümü. bir anlamda bak bir varmış bir yokmuş serisinin sanat müziği versiyonu.
 • masal vb gibi bilumum tum uyduruk anlatilarin besmelesi replik.kimi olaylar mantik sinirlarini zorladigindan tarih vermek kasiyor tabi.
 • ntvnin yeni yapımı. yekta kopanın sunacağı programda, ünlü tarihçi derya tulga, ünlü aşçılar zeynep ağaoğulları ve ayhan usta eşli edecek. mekan olarak ise binbirdirek sarnıcı seçilmiş. pazartesi 00:00'da başlayacak ilk yayının konukları ise iclal aydın ve diyetisyen seçil kenar.

  ntvnin sitesinde henüz herhangi bir bilgi bulunmamasına rağmen muhabirimiz bykush, twitter'dan bildirdi.

  http://twitter.com/evvelzaman
 • sözleri aşağıdaki gibi olan, dinlenesi serkan özcan şarkısı.

  bir zamanlar bir yerde
  bir ben varmış masalmış
  bu masalın içinde yalnız kalmış,
  yağmur çamur içinde yalnız o ıslanırmış
  ince bir rüzgar esse yıkılırmış

  bir varmış bir de yokmuş
  herkes var bir o yokmuş
  gerçek yalan içinde bir masalmış

  evvel zaman içinde
  kalbur zaman içinde
  bir ben varmış bir ben yokmuş.
 • sanat yönetmenliğini yüksel ünsal'ın yaptığı 1951 yapımı türk filmi. türk yapımı ilk uzun metrajlı animasyon denemesidir
 • ilk uzun metraj çizgi filmimiz olmasının yanında, asıl ilgimi çeken bilgi şudur: 1951'de animasyonun negatiflerini abd'de yer alan mgm stüdyolarına gönderiyoruz, kaybolduğu söyleniyor ve bir daha haber alınamıyor.

  bu da afişi çok güzel be... keşke izleyebilseydik.
 • turgut demirağ'ın yapımcılığını üstlendiği, sanat yönetmenliği ve proje fikrinin yüksel ünsal'a ait olduğu ilk türk yapımı uzun metrajlı animasyon(çizgi) filmi, ve ilk yapımına başlanmış türk renkli filmi. konusu kel oğlan, nasreddin hoca ve gülderen sultan hikayeleri olan film, yapımcısı ve sanat yönetmeni açısından oldukça trajik bir hikayeye sahip.
  1951 yılında istanbul teknik üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünü sinema grafik sanatçısı olmak için terk eden yüksel ünsal aklında sadece bir uçuk çizgi film fikri ile and film prodüksüyon firmasının kapısını çalar, projesini turgut demirağ'a anlatır, prodüktör olarak çok büyük ve popüler yapımlara imza atamamış olan ancak sanat filmleri konusunda usta bir yapımcı ve yenilikçi olan turgut demirağ projeyi kabul eder. ve yapımına 1951 yılında başlanır.
  yüksel ünsal yönetiminde 20 sanat öğrencisi ressamın yıllarca çalışarak binlerce renkli karton çizdiği filmin negatifleri o zamanlar türkiyede renkli film banyosu yapıp bastıracak yer olmaması nedeniyle kaliforniyaya meşhur aslanlı metro-goldwyn-mayer pictures'a parça parça çizildikçe yollanır. uzun bir süre filmini bekleyen, amerikalılardan ses çıkmayınca kıllanan turgut demirağ ilgili şirketle iletişime geçer. ancak nasıl olduysa filmin büyük bölümü şaibeli bir şekilde kodak-eastman labaratuarlarında ibne hollywood'çular tarafından kaybedilmiştir. denilene göre labaratuar taşınırken filmler ıskarta sanılarak 20 öğrenci ressamın ve yüksel ünsalın emekleriyle beraber çöpe atılır. olay yüksel ünsal ve daha onlarca ressamı küstürür, kalem ver fırçaları çöpe attırır. türkiyede yıllarca çizgi film ve animasyon yapılmaz.
  dönemin politik arkaplanı göz önüne alındığında gayette kasıtlı bir şekilde "kaybediğildiğini" söyleyebiliriz aslında. (bkz: 27 mayıs darbesi)
  los angeles bölgesel mahkemesinde açılan dava sonucu labaratuar 1968 yılında 74.250 dolar tazminata mahkum edildi.
  ilgili gazete haberi

  işte "kaybedilmeyen" bazı kareler;
  dansöz
  trafik polisi kuş
  nasreddin hoca ve leyla ile mecnun
  filmin afişi

  not: filmle ilgili internet üzerinde pek bir bilgi yok, kaynakların büyük kısmı çelişkili, filmin yapımına 1951 yılında başlandığı kesin bilgi, ancak parça parça gönderildiği için ne kadar süre çalıştıkları ve ne zaman tamamlandığı bilinmiyor. 1962 tarihli ses dergisi haberi alıntısına göre o yıl gösterime girmesi bekleniyormuş.
 • ahmet koç'un bu yıl 10 nisan'da çıkan albümü. narcos sevenlere sürpriz
 • günlerden bir gün bir gece gibi bilinmez bir zaman dilimi olarak kastedilen masal giriş tekerlemesi...
hesabın var mı? giriş yap