şükela:  tümü | bugün
 • şu başlığı görünce aklima gelendir: (bkz: antalya'da fayton cinayeti)

  artik biz doyumsuz insanoglunun ulasim ihtiyacini karsilayacak her turlu arac var. fayton bir ulasim araci degil. keyif ve simariklik araci halinde. zaten turistik bolgelerde kalmis bu is artik sadece. 40 derece sicaklikta o güzelim hayvanları catlatma pahasina bu zulmun devam ettirilmesi zalimce. bir yerden bir yere gitmek ve giderken yuk çekmek o kadar kolaysa bisiklete binsin bu insanlar.

  eskiden hayvanlarin da bir hukuku vardi. is ve ulasim disinda hayvana keyfi bir yuk yuklemek, gereksiz yere yormak, sagligini ve canini hice saymak yasak ve agir cezalari vardi. simdi atlara yuklenen bu fayton vazifesi bir gereklilik bile degil.

  allahini seven bir devlet yetkilisi bu isin tumden yasaklanmasi icin onayak olsun, harekete gecsin artik.
 • belediyelerin faytonları yasaklardıkları gün atlar bize sucuk ve pastırma olarak geri dönecektir.

  çare faytonları yasaklamak değil, denetlemektir.
 • faytonlar yasaklanırsa o güzel atları yeşil çayırlara salmayacakları için yapılmaması gerekendir. hayvanların tek yaşam alanının toynaklarının altından kayıp gitmesi ile sonuçlanacaktır. denetlensin. yasaklanmasın.
 • at kadar özel ve duygusal bir canlıya bu eziyetin bu yüzyılda devam etmesi içler acısı. binmeyin ve yasaklanmasına destek olun lütfen.
 • yasaklanmamalı, denetlenmelidir. yurt dışında faytona sürülen atlar senden benden bakımlı. yanından geçerken yer titriyor. ırkı falan da değişik. heybetli, kocaman, fernando botero tablosundan fırlamış gibi oluyorlar. gerçi aynı özeni ve bakımı beklemek çok ütopik olur ancak denetime alınsa fena olmaz. adalarda falan faytona sürülen atlar mevcut halleriyle gerçekten iç burkuyorlar.
 • faytona binmek, bir ata 3 kişi binmek gibi insanlık suçudur. mümkün olduğunca uzak durun.
 • atlara gerekli ilgi alaka ve dinlenme suresi falan verilmeli yani bunu daha duzgun daha insancil bir sekilde yapmak lazim yasaklamiyorsan da denetle hayvanlar telef olmasin
 • bir atın çekme gücü 50 insanınkinden kuvvetlidir. bi tarafınızdan atmayın.
  argüman yaratırken cahilliğini gururla paylaşmak atların hiç işine yaramıyor zira.

  https://youtu.be/s4frk_og5yc
 • harbiden illa faytona bineceğim diyorsanız amerikada bisiklet ile fayton çekip para kazanan insanlar var, doldur ortalığı bunlarla mis gibide gelir kapısı ve spor..

  gelin çomarlar size iş buldum
 • atın dili yok, birileri de hukuksal hiç bir hak da tanımamış.

  benim kendimi ifade edebildiğim dilim var, hukuksal bir takım haklarım var, haklarım kolluk kuvvetleri ve mahkemeler vasıtasıyla korunuyor.

  peki ya konuşamasaydım? polis, mahkeme vb. aygıtlarla benim haklarım korunmuyor olsaydı? kendi keyfin için bana da mı işkence çektirecektin? aslında senin insana da saygın yok ancak kanun kolluk kuvveti korkusundan medeni bir insanmış gibi ortalıkta dolaşıyorsun.

  bu senin yaptığını hayvan bile hayvana yapmıyorken sen ortalıkta insan sıfatıyla dolaşan ...

  ...devamını yazmaya gerek yok.