• türk aydınının kaderidir.

"bu toplumda 'biliyor olmak' mutlak surette bir haksızlığa maruz kalmak demektir. çünkü bilgi borçlandırır, 'anlamak' zorunda bırakır. cahil, acıma duygusu uyandırır. yıkıcılığı bağışlanır. bu, onların lüksüdür. oysa, aydın, bilgilenmek gibi bağışlanmaz bir suçtan müebbeden mahkum edilmiştir. bastığı yerde ot bırakmayan cahili vicdanının demir parmaklıkları arasından seyreder."

(bkz: nazım hikmet) 12 yıl
    (bkz: sabahattin ali) 3 ay
    (bkz: aziz nesin) 10 ay
    (bkz: yılmaz güney) 7 yıl
    (bkz: kemal tahir) 12 yıl
    (bkz: atilla ilhan) 2 ay
  • ülkedeki inanç özgürlüğünün ne durumda olduğunun göstergesidir bu yargılama.
  • iddianame'ye giren tweetlerden, değil herhangi birinden ceza alması, yargılanma girişimi bile aihmlik bir insan hakları ihlali. bir de ceza verirlerse, japonya'daki evin parasına devletimiz de katkıda bulunmak istediğini beyan etmiş olur.

yalnız, asıl olan bize olur. ey sen, garip, kör, sünni; insanların ateist olduklarını beyan bile edemeyecekleri bir ülkede mi yaşamak istiyorsun? demokratik algını, saygını filan bıraktım, vicdanının sınırları bunlar mı? böyle mi cennetine gideceksin?

tek sorun edilebilecek "bilmem farkettiniz mi nerde yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi allahçı. bu bir paradoks mu" lafı ceza almayı gerektirmez. allahçıların hepsi... diye başlasaydı belki böyle bir şeyden söz edilebilirdi.
    algınızın limitleri var, saygı duymaya çalışıyorum, ama alınacaksanız bari alındığınız şeyi, zor bile olsa, anlamaya çalışın.
  • yeşil özgürlükler ülkesinde yaşanmıştır.

sanatçıyı, oyuncuyu, dizileri, filmleri, interneti bir rahat komadılar.

biri piyanisti sıkıştırken diğeri behzat ç yi darlıyor:

(bkz: #28705527)
  • şaka gibi bir haber. adam bildiğin ömer hayyamın rubailerini paylaştı ve 10 ay ceza. ulan ömer hayyam yaşasaydı kesin idam edilirdi.
  • cezası 10 ay olarak kesinleşmiş ama ertelenmiştir.

ya peki yıllardır aşağılanan atesitler, satanistler, muhalifler, enteller, izmirliler, çiftçiler, kanser hastası öğrenciler, madenciler, emekçiler ne olacak sayın yetkililer????

http://gundem.milliyet.com.tr/…/1693805/default.htm
  • dünyanın sosyal kültürel haritasında, nerede durduğumuzu gösteren utanç vereci olay. başbakana , liboş çalgı çengi yazarlarına ve yobaz-faşist yurttan sesler korosuna da bakılırsa uçuyoruz. faşistin en korkunç tarafı cehaletini de aşan utanmazlığı yahu.
  • "hiçbir iktidar, iyi bir şiirden güçlü değil.
    hiçbir yasak, iyi bir şair kadar uzun ömürlü değil.
    nitekim nâzım'ı yasaklayanlar tarihe karışırken, o, 70 yıl önce yazdığı şiirle ayaktaydı norveç'te...
    bir "vatan haini"nin devlet gözünde nasıl bir "vatan sevdalısı"na dönüştüğünden söz ettim konuşmamda...
    "berlin duvarı çöktü; eski tabular da altında kaldı" dedim.
    "ama tabular bitmedi; sadece eskilerin yerine yenileri geldi" diye ekledim.
    belgeseli izlerken, fazıl say'ın "nâzım" belgeselimiz için yaptığı müzik çalıyordu fonda...
    nâzım'ın hapishane şiirlerini, fazıl'ın yarınki mahkemesi arifesinde dinlemek, kurduğum cümlelerin kanıtı gibi oldu."
    can dündar

http://www.candundar.com.tr/…c4%b1mdan_faz%c4%b1la/#Did=19492
  • böyle bir iddianameyi kabul edecek olanin aklina sasarim.. seviye, salya sümük aglayan ilkokul cocuklarininki gibi..

- anneeaa ali sacimi cekti...
    - cocuga siddetten dava acacagiz evlat.. demokrasi hukuk adalet özgürlük fln. biliyosun iste..
hesabın var mı? giriş yap