• açılmamış olmasına çok şaşırdığım başlık. merakla bekliyorum.

(bkz: erkekleri itin götüne sokmak)
  • chimamanda ngozi adichie 'ya ait kadın erkek her bireyin mutlaka okuması gereken bir kitap.

yazar şöyle der; "bana göre bir feminist, 'evet, günümüzde e bir toplumsal cinsiyet sorunu var ve onu çözmeliyiz, daha iyisini yapmalıyız! diyen kişidir. kadın erkek, hepimiz daha iyisini yapmalıyız."

yazarının ayrıca hepimiz feminist olmalıyız isimli bir de tedx konuşması mevcuttur.
  • feminizme giriş düzeyinde okunması gereken bir kitaptır. “neden insan olmaktan söz etmek yetmiyor?” ki..
  • bu ülkenin milli ve mukaddes değerlerine komünist manifestodan çok daha uzak
  • açtım biraz göz atıp geldim. kitabı bir şaka olarak değerlendirirsem 5/10, ciddi amaçlarla yazıldıysa 2/10 veriyorum.
    göz atacak olanlar için ufak önerilerim var:
    eğer feminizm hakkında bir şeyler okumak istiyorsanız, popülist şeyler okumayın. gidin kadın erkek eşitliğini savunun, eskide kadınlar ne yapmış araştırın.
    eğer manifesto okumak istiyorsanız ize komünist manifesto okuyabilirsiniz.
  • manifestonun en olması gerekeni marx-engels tarafından yazıldı zaten. böyle s.kimsonik şeylere gerek yok.
  • kitabı okumadım. zaten manifesto adı altına herhangi yazıya vakit harcayıp okumam. ama bir zamanlar olduğu gibi feminizmin kelime anlamını, yani kadın erkek eşitliğini savunuyorsa söyleyecek lafım yok, ancak son dönemdeki gibi kadının üstünlüğü zirvalarından biriyse siktirip gidebilir. aynı geçmişte anarşizm kavramında olduğu gibi feminizm de kelime anlamını yitirip başka bir kavrama evriliyor.

son zamanlardaki popüler feminizm zirvalığına tepki gösteren tek entelektüel olan jordan peterson'a buradan selamlar.
  • erkekleri ortadan kaldırınca kadınları kimin sikeceğini açıklamayan manifestodur.
  • (bkz: dear ijeawele)
hesabın var mı? giriş yap