• ben ki simulasyon/smilatör oyunlarına hasta bir oyuncuyum. emeğe her zaman saygımız vardır ama böyle bir oyun çıkarıp böyle bir fiyat istemek büyük bir hadsizliktir.

grafik: 10/2
    oynanış: 10/2
    optimizasyon: 10/1
    fikir: 10/10
    fikri uygulama: 10/1

sistemim çok iyi değil ama kötü de değil. lakin ki bu oyunu bir türlü en düşük ayarlarda bile doğru düzgün, stabil oynayamıyorum. merak etmeyin sadece ben değil neredeyse herkesin optimizasyon sorunu var.

grafikler berbat.
    oynanış resmen iğrenç. o nasıl bir direksyon çevirmedir.

bu oyunla ilgili bir tek fikir güzel. sadece fikir. bence stüdyo oyun fikirleri üzerine düşünsün. başka hiçbir şey yapmasın. sadece fikirler üzerinde düşünüp kendi aralarında tartışsınlar ama asla oyun yapmasınlar. bi de utanmadan turist bus simulator çıkardılar. te'allahım...
  • steam'de oyunun kendisi 96 liraya, sadece tek otobüsten ibaret olan neoplan skyliner dlc'si 42 liraya satılıyor. binbir çeşit otobüs modeli eklenebilen, yolcu alma modu vs. olan euro truck simulator 2 ise 39 lira. steam'in ülkemizdeki kur karmaşası sebebiyle fiyat farkı bayağı açılmış olsa da sadece türkiye'ye özgü bir durum değil bu. avrupa bölgesinde 10 euro, amerika'da ise 15 dolar daha pahalı. bu haliyle tam bir zarar ziyan gibi duruyor. neyine güvenip de böyle bir fiyatlandırmaya gitmiş yapımcı firma anlamış değilim. alman vatandaşının bitmek bilmez simülasyon aşkına hitap ediyor olmalı.
  • bir (bkz: microsoft flight simulator) serisine bakıyorum bir de son zamanlarda çıkan sözde simulasyon oyunlarına.

ets2 falan kendini biraz geliştirdi ama şu tml studios'un oyunlarından bi cacık olmayacak belli, sıçtıkları yetmedi, tourist bus simulator diye bi zırva daha çıkarıp sıvıyolar.
  • oyunu son steam indirimiyle (87 tl civarı) aldım. bunu alacağıma evden bir tencere kapağı alsaydım da kafama da bir huni geçirip "düt düüüt" diye dolaşsaydım evin içinde. şuna bak: https://eksiup.com/p/o42587478s4k

lan bildiğin call of duty 2, pes 6 gibi oyunlarda olan bir hata bu. asfalt yolun orta yerinde ot bitmiş olmasına ise hiç yorum getirmiyorum.

hadi grafiği 2. plana attık diyelim (ki gerçekten grafik senaryolu oyunlarda umrumda olmaz, hala mafia oynayan adamım) frankfurt havaalanından yolcuyu aldım, tam yola revan olacağım; tak, oyundan çıkıyor.

hadi bunlara da göz yumalım; oyunun amacı ne ya? ne para kazanabiliyoruz, ne yeni otobüs alabiliyoruz, ne de herhangi bir aksiyonda bulunabiliyoruz. sadece yolcu getir yolcu götür. oyunun bilmediğim bir amacı da olabilir, ama şunu ne yapacağız: oyunda bulunan tek otobüs man??? bu man da nasıl bir markaysa nerede bir simulator oyunu var, orada man beliriveriyor. ha, oyuna dlc ile otobüs ekleyebiliyoruz (bu dlc denen mereti ilk kim bulduysa tebrik ediyorum, müthiş bir keriz silkeleme yöntemi), onun için de 54 tl (indirim sonrası fiyat) bayılman gerekiyor. sana verdiği otobüs ise comfort class. adamlar setra'nın metra'nın lisansını alamayınca otobüse comfort class adını vermişler, onu da 54 liradan satıyorlar. pazardaki adidas çakmasının adidas kadar pahalı olması gibi bir şey.

ya hadi her şeyi geçtim, bari manuel vites yapsaydınız şu amk otobüslerini ya:(

hadi onu da geçtim, şu yolculuk başlarken yapılan anonsları bari kısaltın. konuşan göt lalesi hayat hikayesini anlatıyor, 150 km'lik yolun anons bitene kadar 75 kilometresi filan kalıyor.

özetle, çok güzel olma potansiyeli varken (klima filan açıp kapıyorsun, güzel fikirler bunlar) (bir de yollardaki sesler çok keyifli) 2016'da çıkmış bir oyun olarak 3 senede bu kadarcık yol alabilmiş olmaları çok üzücü. olan bizim 87 liraya oldu:(
  • çok gerçekci grafiklere sahip otobüs simülasyonu.

(bkz: steam)
  • geçen steam'e baktım. enee bi tane oyun var. birisi hediye etmiş sanırım anlamadım. neyse indirdim oynayamaya başladım buraya da şöyle bir incelememsi bir şey gireyim dedim çeşitli yönleriyle.

1-grafik

oyunun grafikleri çok övülüyor evet. foliage olayını özellikle aşmış adamlar, ama dof ve blur ayarlarını dizginlemek gerekiyor aksi takdirde sapıtıyor oyun. garip gölgeler falan oluşmaya başlıyor. onun dışında optimizasyonu kötü diyebilirim, özellikle yüksek hızlarda. ama gideri var denebilir. unreal engine 4 kullanan bi oyundan daha iyisini beklemek fena olmazdı. high end bi pcde bile ultra ayarlarda throttling hadsafhada. patchle kendine gelir diye umuyoruz.

2- oynanış

aksaray, aksaray, aksaray...

oyun bildiğiniz üzere şehirlerarası otobüs şöförü olduğunuz bir simülasyon. almanya haritasında oynuyorsunuz, isminden de anlaşılacağı üzere. yaklaşık 40 şehir var. şehirlerin her biri özgün detaylandırılmış. peronlar benziyor. 300 saatlik euro truck simulator 2 deneyimimden sonra şehir görmek bi nebze sevindirdi diyebilirim. lakin yine de 40 kilometrelik yolun on dakikada bitmesi hevesini kursağında bırakıyor oyuncunun. ayrıca herkesi otobüse binmeden önce check-in yapıyorsunuz. kaçak göçek binmeye çalışanı da enseliyosunuz, yok öyle yağma.

3- sesler

oyunda npclerin seslendirmeleri yapılmış ve iğrenç olmuş. zaten simülasyon oyunlarında insana yer yok. şunu anlayın artık. onun dışında oyun içi araç sesleri güzel. ama yapaylığı belli oluyor. atmosfer eksik.

4-ufak bir detay

mouse kontrolü de var oyunda. sağa sola steering ve y ekseninde gaz fren şeklinde oluşturulmuş. ama siz bu y eksenini kullanmak istemeyip mouse üzerindeki makrolardan birine atasanız bile gaz tuşunu y ekseni deaktif olmuyor. bir çeşit bug gibi bişey var. patch ile düzelir diye umuyoruz.

sonuç olarak tam pişmemiş gelecek de vaad etmeyen tadsız bir simülasyon olmuşsun sen fernbus.

puanlarımız:

grafik: 7/10
    oynanış: 6/10
    sesler: 5/10
  • tarihte kendisine bir gran tourismo, bir euro truck sim gibi efsanevi bir yer edinebilme potansiyeline sahipken, vizyonsuzluk yüzünden helak olmuş ve aslen beta bile değil alfa sürümde kalmış bir oyun.

sevdiğim yönleri:
    - yolcu karşılama, bilet okutma.
    - otobüs içerisindeki neredeyse her fonksiyonu kullanabilme
    - uzun yoldaki otobüs fizikleri ve hissiyat
    - yağmurlu hava

sevmediğim (oyunu bir simülasyon olmaktan çıkaran şeyler de denebilir)
    - tamam günümüzde manual vites otobüs kalmadı, ama otomatik vitesi doğru dürüst yapın o zaman, ben ilk araba kullanmayı öğrendiğimde arabayı daha yumuşak hızlandırıyordum. ağır vasıtalarda otomatik vites bineklerdeki gibi çalışmaz; bazen 2 bazen 3 vites birden atar ki doğru devri ve torku tuttursun. özellikle setralarda bu problem bariz kendisini belli ediyor. vites aralıkları zaten sorunlu. (logitech g27 ile oynuyorum; epey ince ayarla tolere edilebilir duruma getirdim)
    - aşşırı aşşırı cpu ve gpu dependent olması. böyle bir kasma yok. (ssd + 8. nesil i5 + nvidia 1050ti ile oynuyorum ben; ets2'de yüksek grafiklerde 50-60 fps; f1 2021'de fix 60 fps alıyorum ulan; sen kim köpek bana 20yi reva görüyorsun)
    - ekonomi modunun olmayışı, doğru dürüst bir tek profil ve süreklilik olmayışı.
    - otobüsten inip dolaşabiliyor olmamızın tek olayı yolcu bileti okutmak. halbuki bunu cidden bagaj alıp vermek; benzin doldurmak vs. için de kullanabilirdik.
    - sesler çok dengesiz. camı birazcık açınca otobüsün içindeki bütün sesler duyulmaz oluyor vs.
  • (bkz: patates)
  • microsoft store'da gezinirken xbox'a geldiğini gördüğüm oyun. logitech g920 direksiyon desteği var mı bilenler bildirirse sevinirim.

edit: aldım oyunu, g920 desteği var fakat feedback yok. iade ettim.
  • 66? ye steamda satışa çıkmıştır
hesabın var mı? giriş yap