şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fiks menü kazığın bir türüdür, alakart menü özgürlüktür.

  alakart menü'de hiç değilse yediğini içtiğini bilirsin hesabı ona göre ödersin. ayrıca istediğini seçmekte özgürsün.

  fiks menü'de her şey limitlidir. üzerine ekstra yazacak bir şeyler mutlaka bulunur, hiç bir şey olmazsa yüzde on garsoniye eklerler.

  iki kişi de gitsen dört kişi de gitsen, ortaya konan meze, salata, ara sıcak miktarı hep aynıdır. zaten küçücük tabaklara tıkış tıkış konuyor mezeler.

  bazı meşhur kebapçılar uyanık. herkese bir porsiyon et / tavuk / balık vereceğine, ortaya karışık en fazla iki kişilik bir et tabağını iteliyor. ya herkes tabağa saldırıyor, ya da kibarlıktan kimse almıyor, her şey ortada kalıyor.

  hele ki beş / altı kişi olduysanız geçmiş olsun, hesap beş veya altı kişilik ama mezeler salatalar yine dört kişilik. içki limiti de ayrı dert, dört kişiye bir 70'lik rakı veriyoruz veya iki şişe şarap derler, iki kişi şarap iki kişi rakı içecekse yandınız, gelsin ekstralar.

  bazı yerlerde içki limiti kişi başı. karı koca kalabalık bir gruba katıldınız, siz içiyorsunuz, eşiniz içmiyor, hadi onun hakkını da ben içeyim dediniz, yine gelsin ekstralar.

  tatlı ya da meyve servisi yapmayanı var. niyesini sorunca fiks menüye dahil değildi zaten cevabını alırsınız.

  kahvaltı veren mekanlarda tam tersi durumlar da yaşarsınız. yemeyeceğiniz bir çok kahvaltılık masada zarar ziyan olarak durur. yesen de yemesen de ödeyeceksin çare yok.

  yani anlayacağın kazıktır fiks menü.