• bir akşam bisikletle ankara semalarında gene kayboluyordum, bir yerlerden filistin caddesine çıktım ama daha bunun farkında değildim; baktım otobüs durağında bir amca var, dedim ki "amca burası hangi sokak?" bilmiyormuş, biraz ileride 2 genç kız vardı, onlara da sordum. kızlar da bakımlı makımlı şıkır şıkır giyimli kızlar. tabi ben böyle bisiklet üstünde terli merli bir anda karşılarına çıkınca bir tiksinti yarattım bünyelerinde. mesai saati olsa takım elbiseyle dolaşan insanım, akıllarını alırım her türlü. ama bisiklet üstündeyim, sportif bir faaliyet içindeyim, ter koku normal. ben beklerdim ki o kızlar da bunun farkında olsun, "aa sporcu bir kişilikmiş" desinler, "kimbilir beyaz çızgılı crispino takım içerisinde ne kadar da seksi oluyordur" desinler. ama olmadı, o mental kapasitede değillermiş, kendileri kaybetti.

neyse mesele o değil zaten; ben "burası hangi sokaka bacım?" diye sorunca kızlar bir süre cevap vermediler, sonra sağolsun arkadan bir genç geldi "abi filistin caddesi burası" dedi. delikanlı bir çocukmuş, bravo. o ortamda işini gücünü bıraktı geldi bana adres verdi. neyse, o öyle diyince, kızlardan biri burnunu kıvırarsk dedi ki "cadde de diyorlar ama..." ama bunu öyle bir havalarla filan dedi ki, sanki monaco prensesi bana... (dedim, dedi bunlar güzel şeyler.*)

yani diyeceğim, iki sattir tırıvırı yapıyorum çünkü, daha bağlamak sitediğim noktaya gelemedim, diyeceğim sosyete gençliği arasında bu sokağın adı "cadde" olmuş, bağdat caddesi hesabı. oraya da cadde diyor ya zengin bebeleri. ekmek elden su gölden, oh.. bu hayatı siz yaşadınız lan. altlarında arabalar, turbolar bilmem neler. 30 yaşıma geldim daha bisikletle geziyorum lan orosbu çocukları.
  • 90lı yıllar öncesinde adı hemşehri sokak olan cadde.
  • ankara gop'ta bir ucu kuleli sokak'a diğer ucu arjantin caddesine bağlanan, 112 numaralı gop otobüslerin güzergahında, nenehatun caddesi ve reşit galip caddesi gibi iki ana caddeyi kesen cadde.
  • o kadar cafenin açılmasıyla benim vale terörü diye adlandırdığım bir oluşuma ev sahipliği yapan cadde. efenim, son model mercedes cafe x'in önüne geliyor, bildiğiniz daracık yolun ortasına part ediyor, dörtlüleri yakıyor ve geniş geniş aşağı iniyor. vale geliyor arabayı park etmeye götürüyor. park dediysek heyecanlanmayın hemen; bildiğiniz kaldırıma park ediyorlar, ederken 8 u dönüşü, 3 kaldırıma indi-bindi yapıyorlar vs. tadı kaçıyor mekanın. milletin zaten yayalarmış, çevre sakinleriymiş umurunda değil, hesaba 200 tl, valeye 100 tl verip güzel arabalarıyla, güzel evlerine doğru yol alıyor insanlar. kimse de bu kadar aymazlığa bir ses etmiyor. şaşacak bir şey yok elbet. formül aynı; burası türkiye, oluyor öyle şeyler işte... * *
  • ismiyle müsemma olmayan, belediyelerin* * bir türlü fikir birliğine varamadığı için cadde mi sokak mı olduğu yıllarca muallakta kalan yerin adı.özellikle yazın bu cadde üzerinde bulunan cafelerde limonata içmek için saçına fön çektirip sağı solu kesen ablalar ve hepsi birbirine benzeyen rayban gözlüklü abiler görmeniz mümkündür.caddeye çektikleri son model ötesi arabalar bir süre sonra nasıl bir galeri haline dönüşüyorsa, sahipleri de bir o kadar aynı görüntüyü sergiliyorlar caddeye nazır mekanlarda.amip gibi çoğalan ve şu anda ev sahipliği yaptığı cafe, restaurantların son listesi ise şu şekildedir.

(en baştan sona doğru)

(bkz: tribeca)*
    (bkz: kuki)*
    (bkz: home store cafe)
    (bkz: the house cafe)
    (bkz: eat'n joy)
    (bkz: meet)
    (bkz: big chefs)
    (bkz: kitchenette)
    (bkz: palet pastanesi)
    (bkz: gar lokantası)
    (bkz: mia dea lounge)
    (bkz: ivy the californian brasserie)
  • üstünde filistin büyükelçiliği bulunduğu için filistin caddesi adını almıştır örneği çoktur ankarada. paris caddesi fransız büyükelçiliğini, kennedy caddesi ise amerikan büyükelçiliğini barındırır mesela.

neyse, burası gittikçe kuraklaşan güney ankara savanasının ilk çölüdür. mahatma gandhi caddesiyle kuğulu park arasında kalan, seyranbağlarından güvenlik caddesi arasında kalan bir muhit vardır. eski bir zengin muhiti. burası aynı zamanda chp’nin en hard core bazen de en radikal seçmeninin yaşadığı yerlerdi. şehrin en lüks, en sosyetik eğlence mekanlarına ev sahipliği yaptı bu bölge senelerce.

lakin zenginlerin yeni nesli çayyolu civarına taşındılar. bölgede kalanlar da emekliler oldu. bir gelir seviyesi düşüşü yaşandı elbet ama filistin caddesi hala daha eğlence mekanlarının gözde adresi olmaya devam etti. kiralar ve rant hiç düşmemesine rağmen bölgenin görece fakirleşmesi buradaki işletmelerin zorlanmalarına yok açtı. yine de tunalı örneğinde olduğu gibi kalite düşürme cihetine gitmedi buradaki işleteler. ama çok sayıda kapalı dükkan ve atıl bina var.

dediğim üzere bölge savanasının ilk çölleşen caddesi bu.
  • çocukluğumun geçtiği cadde.evden çıkıp hıoop gar restoranında bir yemek. ya da kahvaltı'da palet pastanesi. hey gidi günler. şimdi baya canlı olmuş orası. eskiden bu iki yer dışında bişi yoktu.

hatır sokak 'tan seviyorsevmiyor..........iyor bildirdi .
  • son birkaç yıldır gözde cafe, restorantların* * * * * neredeyse yan yana açıldığı zaten dar, sıkışık, - iki şeritli- yoğun ve etrafında neredeyse hiç otopark bulunmayan trafiği felç haline gelen, getirilen cadde.
  • cidde'de merkezi bir cadde, caddenin sonu kızıldeniz'e çıkar.
hesabın var mı? giriş yap