40 entry daha
  • tipik türk aklıyla örtbas edilen olay.

3 büyük kulübün tamamı kendini ffp kriterlerinin biraz üstünde görünce harcama ve bütçe dengesinde sapıtmaya başlıyor. oysa ffp sadece kulüpleri turnuvalardan uzak tutmaya yarayan bir ceza sistemi değil, futbolu olması gereken makul sınırlara çeken, ehlileştiren, manipülasyonları, haksız kazanç ve para aklamaları bitirmeyi hedefleyen bir düzeltme hamlesi.

maalesef hem kulüp hem de toplum bazında böyle şeylere çok uzağız.
  • mevcut hali futbola yapılan harcamaları değil, gelişmeye müsait takımları ehlilleştiren sistem. büyük takımlar büyüklüklerini korusun, küçük takımlar ise yatırım yapamasın, eline gelen iyi futbolcuyu büyüklere kaptırsın diye var olan sistem. monaco - porto şl finali bi daha oynanmasın diye tasarlanmış sistem.
  • fair play'in her türlüsü ülkemiz için lükstür, hele söz konusu olan fenerbahçe ise, konuşulması bile anlamsız. çünkü kulüp;

(bkz: etik terk)
  • türkiye'yi bilemem ancak özellikle kalburüstü yabancı kulüpleri zerre ilgilendirmeyen zımbırtı. neymar için 220, mbappe için 190 milyon gibi rakamlar konuşuluyor. eğer bu transferler gerçekleşirse uefa'nın ne yapacağını çok merak ediyorum.
  • ffp adaletsiz ona katılıyorum büyük kulüplere çok komasa da büyümekte olan ya da büyümeye çalışan kulüplere ve küçük kulüplere sıkıntı yaratan bir konu.

aylardır yıllardır söyleniyor (söylüyoruz çok manalı olmayacaktı kimsenin beni taktığı olmadığı için) ki denetimi sadece uefa'ya bırakmamak lazım. kendi ülke federasyonun ilk denetimi yapsın ve bu kurallar temelden geçerli olsun. olsun ki kimse eskişehirspor, kocaelispor, ankaragücü, sakaryaspor gibi ekonomik olarak muhtaç hallere düşmesinler. ve hatta 4 büyükler'in uefa'dan ceza alacak boyuta gelmesini de ekleyebiliriz.

ffp haksız ve eşit değil ancak ffp kurallarının uygulandığı 2011-12'den beri avrupa kupaları'na katılan takımların %95'i mali tablolarını ya artıya geçirmişler ya da zararlarını çok azaltmışlar.
    azaltmayanlar arasında en üst sırada türkiye ve rusya var.

yani özetle ffp kulüplerin düzgün bir şekilde kullanıp düzlüğe çıkabilecekleri bir araç olarak tasarlanmıştır.
89 entry daha
hesabın var mı? giriş yap