şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cloud'da mobile application backend. (bkz: backend as a service) kucuk isler, turn based game'ler vb icin cok uygun duruyor.

  https://www.firebase.com/
 • san francisco' da duzenledikleri meetuplarda kendi logolarini tasiyan biber sosu dagitan sirin startup.
 • google'un satın aldığı hede. bugün kendi bloglarından ceo'su açıklama yaptı. https://www.firebase.com/…irebase-joins-google.html

  parse'ı facebook satın almıştı. bunu google satın aldı. yine güç hep büyük oyuncuların elinde.
 • production ortamında kullanmadığım socket.io benzeri gerçek zamanlı uygulamalar yazmanıza yarayan bir api.
 • bulut tabanlı bir veri yönetim sistemi. ücretsiz versiyonunda 50 kişiye kadar bağlantı oluşturma ve 100 mb kadar da depolama alanı sunuyor. kullanımı ve arayüzü gayet basit.

  deneme amaçlı 15-20 dk kurcaladım ve öylece bıraktım. 2 gün sonra mail attılar ve özet olarak şunu dediler: 'galiba sen bu bombastik servisi kullanacak fikirlere sahip değilsin. al sana 3-5 öneri. bak bunları incele adam ol bizi kullan'
 • yeni fiyatlandirmasiyla tatliyken cok daha tatli olan platform. hacker plan'i x10 genişletmişler. 100mb gibi komik bi rakam veriyorlardi artik 1gb olmus.
  https://www.firebase.com/pricing.html

  ha platform ne diyenlere su kadar soyleyim. kocaman bi json'in oldugunu dusun. sonra onu buraya upload ettigini dusun sonra ona su sekilde ulastigini dusun rest api ile:

  //nhilus.firebaseio.com/benimjson/buyuknode/altnode/dahaaltnode/value.json

  veyahut ayni hiyerarside istedigin level'da .json koyup tum child nodelari liste halinde cekebilirsiniz.

  //nhilus.firebaseio.com/benimjson/buyuknode/altnode.json

  çok övdüm ama son bişi daa söylicem. bu 100mb limit olayı beni kesmiyodu ama para da vermek istemiyodum. şöyle bi mail atmıştım müşteri hizmetlerine acayip tatlı cevap verdiler:
  "thanks for reaching out. great to meet you.

  the only hard limit on any firebase instance is the concurrent users for free plans (i.e. 50). all others are soft limits.

  we don’t charge for exceeding storage, but you may get an email with a frowny face if your usage exceeds limits for too long."
 • parsenin kapanacak olmasından sonra kullanılabilecek alternatiflerden biridir. henüz kullanmadım ancak googlehakkında twitter üzerinden "google firebase'in %100 arkasındadır." diye açıklama yaptı.

  link
 • parse gibi push notification desteğini beklediğim platform.

  edit : 3 hafta geçmedi site yenilenmiş, notification da dahil birçok yeni özellikler eklenmiş.
 • google'ın gcm* yerine entegre ettiği backend servis platformu.

  parse'ın kapanması ve google'ın desteğiyle piyasadaki etkisi dramatik olarak artmaktadır.
 • az önce client olarak android ile ilk testlerimi yaptığım ve aşırı hızlı veri iletimi yaptığını söyleyebileceğim mükemmel bir json değişim altyapısı. şahsi kanaatimce :

  -en büyük artısı tcp mi kullansam websocket mi kullansam kararsızlığını ortadan kaldırıp, browser, ios ve android için ortak bir paylaşım ortamı sağlaması. böylece bir uygulamanın altyapısını her türlü platformdan kullanabilmeniz. örneğin az önce ufak çaplı bir chat programı yazdım ve browser'dan javascript konsolu aracılığıyla gönderdiğim mesajları android cihazımdan okuyabildim.

  -ikinci en büyük artısı gelen mesajları node.js tarzı eventlerle hallediyor oluşu. yani arka planda tcp dinleyen processler çalışsa bile sizin bundan haberiniz yok ve bir json node'u update olduğu zaman otomatik olarak ilgili fonksyonu tetikliyor. böylece dinleyici ve yazıcı thread'ler tasarlamakla zaman kaybetmiyorsunuz. ayrıca bağlantı kesilip tekrar kurulduğu zaman ilgili mesajlar bir kuyruk yapısından sırasıyla yeniden iletiliyor. böylece daha senkronize ve güvenilir bir ortam elde ediyorsunuz ve bunun için ekstra kod yazmıyorsunuz bile.

  -en büyük eksisi ise server side kod çalıştıramıyor oluşu. fakat server ile client arasındaki alışverişi bu altyapı aracılığıyla yapıp tüm client trafiğini firebase'e yıkmak gibi değişik dağıtık mimariler tasarlanabilir. yani bu altyapıyı dinleyen ve ilgili işlemleri yapıp gerektiğinde güncelleyen bir server ve sadece bu altyapıyla iletişim halinde client'lar şeklinde tasarım yapılabilinir. böylece server tarafındaki bant genişliği sorunu büyük oranda giderilmiş olacaktır.

  henüz authentication ve static hosting gibi özelliklerini test etme şansım olmadı. database için ilk izlenimlerim bunlar.