şükela:  tümü | bugün
 • stepançikovo köyü adlı dostoyevski romanında tüm romanın ağırlık merkezinde bulunan karakterdir. yazıldığı haliyle bile ayaklı bir orospu çocuğudur kendisi. öyle tamburam ne anüs halleri vardır ki, küçücük bir çocuğun doğumgününde ağlayıp bugün benim de doğumgünüm diyebilir. tüm kitap insanı deli eder.
 • ara sıra rastladığım ancak çok çok iyi tanıdığım mendeburlardan. o mendebur ki, mağdurluğunun kutsallığına inanıp bir insanın evine, yaşamına, karakterine çöngüşüverir, yapışır, bulaşır her yere... böylesine haset, böylesine bedbin, böylesine mendebur az bulunur demek isterdim ama herkesin hayatından illa ki geçmiştir. benim de geçti, bu nedenle henüz başladığım stepançikovo köyü'nü elimden düşüremiyorum.
 • tam bir erkek kezbanı.
 • hayatımızda bir kitabı okurken bizi sinirlendirecek ender karakterlerden. hiçbir şeyden anlamayan fakat her şeyden anlıyor davranışları, köylüye hımbıl deyişi, ev hizmetçisine fransızca ögretişi gibi garip halleriyle akılda kalmayı başarabilmiştir. o istediği için çarşamba günlerinin perşembe diye adlandırıldığı dahi olmuştur. sonunda ölerek o çok sevdiği generalin karısının yanına gömülmüştür.
 • böylesine yüzsüz, acımasız, kıskanç, şımarık, huysuz, sığıntı, geveze, gurursuz, bencil, kibirli, kara cahil bir kişinin romanın karakterleri tarafından el üstünde tutulup, ona aziz gibi davranılması, karakterler tarafından taparcasına sevilip, kötü huylarından kimsenin rahatsız olmaması, evde sığıntı olduğu halde evin hatta köyün sahibi gibi davranabilmesini benim mantığım alamadı bir türlü.

  adam iğrençleştikçe, karakterler onu daha çok övüp, ona daha çok hayran kalıyor. abartmıyorum. aynen böyle. adam ne yapsa iyilik meleği, dahi, peygamber oluyor çoğu kişinin gözünde. sevmeyenler bile sonradan sevmeye başlıyor.

  toplum içinde çoğu şey iyi bir konuşmacı olmakta başlıyor sanırım.
  foma fomiç' in tek meziyeti destan gibi konuşup romandaki karakterleri büyülemekti. işin komiği konuşurken bir tane yararlı, bilgi ya da iyi niyet taşıyan bir konuşması olmayışı. her konuşmasında ya dalga geçer, ya kendini över, ya birisini ya da bir şeyi yeren şeyler konuşur aslında. suçlu ve kötü niyetli olduğu halde, ne yapıp edip karşısındakinin suçlu olduğunu ona inandırıyor. okuyan kişi de sinirden patlıyor.

  okurken, evden kovulmasını ya da ölmesini diledim. insanı gerçekten sinirlendiren bir roman karakteri, foma fomiç opiskin.