41 entry daha
  • (bkz: mika hakkinen) taraftarı olarak yıllar sonra f1 e tekrar ilgi duymama vesile olan yapım.
    f1 in aslında nasıl bir bok çukuru olduğunu, mercedes ya da ferrari kullanmıyorsan işin sadece plotaj değil, entrikalarla da yürüdüğünü gösteren belgesel serisi.
    f1=araba+takım+sürücü
    araba>takım>sürücü
  • akıcı, sezon içi durumlar hakkında kabataslak da olsa bilgilendirici ve arkaplanda yaşanan süreçleri bir dizi tadında sunan bir yapım olmuş.

--- spoiler ---

f1 ilgi çekici bir gösteri. bunun detayları ile de 2018 sezonunun genel özetini mercedes ve ferrari hariç -ferrariden zaman zaman bahsedilse de, mercedes neredeyse hiç yok, zaten 5 senedir takım şampiyonu oluyor adamlar- geri kalan 8 takımın durumu ve yaşadıkları hakkında gerçekten güzel bir iş çıkmış.
    tüm detayları, force india'nin kayyumunu, williams'ta para babasının oğlunun berbat pilotluğunu, sergio perez'in yavsakligini görüyorsunuz. genç pilotları ve yaşadıklarını, kokpit ve telsiz konuşmaları ve bunların sonuçlarını izledikce kısa sürede bitiriyorsunuz.
    --- spoiler ---

tavsiye edilir. 2019 sezonu itina ile beklenir.
  • yeteneği değil parası olanin borusunu otturduğunu ayan beyan anlatan belgesel serisi.

takım satin alan sauber'in oğlunu pilot olarak alması. daha yetenekli olan ocon yerine para desteği olan perez'in koltugu kapması. daha neler neler var da saymakla bitmez. keşke izlemeseydim diyorum. basit gözle bir spor olarak baktğım organizasyonun aslında sporla alakası olmadığını soktular gözümüze.

parası olan düdüğü çalar. force india'ya ver ferrarideki parayı, yerleri değişir tamamen. ha orta sıradakilerin de hakkını yemeyim. haas gibi daha düşük bütçeyle kurulan bir takımın renault'yu zorlamaları tebrik edilesi.

edit: sauber değil stroll. uyaran arkadaşa teşekkürler.
  • parası olanın büyük oranda düdüğü çaldığı kısmı doğru olsa da, mclaren ve williams gibi çoğu orta sıra takımını bütçe olarak birkaç kez katlayan takımların son yıllarda diplerde yer almaları her şeyin para olmadığını gösteriyor izleyenlere.
  • izlediğim en kaliteli çalışmalardan biri. gerek çekimler gerek sesler gerekse röportajlar başlı başına muazzam olmuş. dünyanın en pahalı organizasyonlarından birinin içinde ne garip kavgalar mücadeleler olduğunugörme fırsatı sunmuşlar. çıkış tarihinide öyle güzel ayarlamışlar ki tam bir pazarlama harikası.
  • üretici olmayan takımların sponsor getirecek pilotlara öncelik vermesinden doğal bir şey yok. sadece formula 1'de değil diğer motor yarışlarında da sponsor önceliklidir. sigara firmalarının formula 1'i domine ettiği yıllarda yetenekli pilota daha çok öncelik verilebiliyordu. az sayıda pilot kendi getirdiği sponsorla yarışıyordu. örneğin pedro diniz gibi. özellikle sigara yasağı olan 2006 yılı ve 2008 ekonomik krizinden sonra takımlar pilotların sadece yeteneğine değil, sağlayacağı sponsorluğu da dikkate almaya başladı.
  • (bkz: #87790304) nolu entry'ye ek olarak, belgeselde ajitasyonu artırmak için perez'in saçmaladığı anlara yer vermişler fakat olay parası olan olmayan muhabbeti değil. aslında ocon'un yerini alan perez değil stroll.

zaten ocon ve perez'in beraber yarıştığı son 2 sezonda perez hep daha fazla puan topladı, pilotlar sıralamasında da devamlı ilk 10'da yer buluyor.

stroll ve ocon rookie pilotlar dersek takımda stroll varken diğer koltuğu ocon'a mı verirdiniz, tecrübeli perez'e mi? o kadar para verdikten sonra kimse duygusal davranmaz.

belgesel sonrasında favori takımın bundan sonra haas. mükemmel aksanıyla guenther steiner, kasap grosjean ve asshole magnussen ile kesinlikle gözüm onların üzerinde fdsafdsa.

azcık ilginiz varsa izleyin güzel belgesel.
  • formula 1 sevgimi tekrar kazanmama vesile olmuş belgeseldir. bir süredir çok sıkıcı ve tekdüze geliyordu. orta sıra takımlarının rekabete ortak olmamasından şikayetçiydim. ancak farkettim ki benim ilgisizliğim ile alakasızmış. belgesel sayesinde arkada dönen her şeyi farkettim. hatta bazen öyle bölümler oldu ki, izlerken hop oturup hop kalktım.
    hikaye anlatıcılık olarak ders niteliğinde bir proje olmuş, umarım her sezon için böyle projeler olur.

ps: bazı pilotlar durumların fazla dramatize edildiğinden bahsetmiş ama televizyon zaten böyle değil midir?
  • netflix' in bu yapımda bile sigara kullanımını kör göze parmak sokar gibi göstermesi gerçekten şaşırtıcı. bu konuda inanılmaz bir istikrarları var.

keşke şampiyonluk için yarışan takımların hikayesi de olsaymış o zaman tadından yenmezmiş. bir de kaza, start gibi olaylara abuk subuk sesler eklemeseler daha güzel olabilirmiş.
541 entry daha
hesabın var mı? giriş yap