şükela:  tümü | bugün soru sor
47 entry daha
 • (bkz: mika hakkinen) taraftarı olarak yıllar sonra f1 e tekrar ilgi duymama vesile olan yapım.
  f1 in aslında nasıl bir bok çukuru olduğunu, mercedes ya da ferrari kullanmıyorsan işin sadece plotaj değil, entrikalarla da yürüdüğünü gösteren belgesel serisi.
  f1=araba+takım+sürücü
  araba>takım>sürücü
 • yeteneği değil parası olanin borusunu otturduğunu ayan beyan anlatan belgesel serisi.

  takım satin alan sauber'in oğlunu pilot olarak alması. daha yetenekli olan ocon yerine para desteği olan perez'in koltugu kapması. daha neler neler var da saymakla bitmez. keşke izlemeseydim diyorum. basit gözle bir spor olarak baktğım organizasyonun aslında sporla alakası olmadığını soktular gözümüze.

  parası olan düdüğü çalar. force india'ya ver ferrarideki parayı, yerleri değişir tamamen. ha orta sıradakilerin de hakkını yemeyim. haas gibi daha düşük bütçeyle kurulan bir takımın renault'yu zorlamaları tebrik edilesi.

  edit: sauber değil stroll. uyaran arkadaşa teşekkürler.
 • parası olanın büyük oranda düdüğü çaldığı kısmı doğru olsa da, mclaren ve williams gibi çoğu orta sıra takımını bütçe olarak birkaç kez katlayan takımların son yıllarda diplerde yer almaları her şeyin para olmadığını gösteriyor izleyenlere.
 • izlediğim en kaliteli çalışmalardan biri. gerek çekimler gerek sesler gerekse röportajlar başlı başına muazzam olmuş. dünyanın en pahalı organizasyonlarından birinin içinde ne garip kavgalar mücadeleler olduğunugörme fırsatı sunmuşlar. çıkış tarihinide öyle güzel ayarlamışlar ki tam bir pazarlama harikası.
 • üretici olmayan takımların sponsor getirecek pilotlara öncelik vermesinden doğal bir şey yok. sadece formula 1'de değil diğer motor yarışlarında da sponsor önceliklidir. sigara firmalarının formula 1'i domine ettiği yıllarda yetenekli pilota daha çok öncelik verilebiliyordu. az sayıda pilot kendi getirdiği sponsorla yarışıyordu. örneğin pedro diniz gibi. özellikle sigara yasağı olan 2006 yılı ve 2008 ekonomik krizinden sonra takımlar pilotların sadece yeteneğine değil, sağlayacağı sponsorluğu da dikkate almaya başladı.
 • formula 1 'in içinde olmayan insanlar bu belgeseli izleyerek sergio perez hakkında olumsuz kanıya kapılabilir, sergio perez helikopteri var diye paralı pilot değildir.

  mclaren de 1 yıl geçiren sergio perez, çok yetenekli bir pilot olmasa bile baskı altında araç kullanabilen, temiz atak yapabilen birçok kez podyum görmüş ve çoğu takım arkadaşını mağlup etmiş orta sıra takımları için iyi bir pilottur.

  ilave olarak romain grosjean dalga geçilecek bir pilot değildir, f1 tarihinde örneği pek fazla olmayan bir geri dönüş yaşamıştır, yaşatmıştır.
  ne demek istiyorum ? romain grojean 2009 yılında renault ile f1 deneyimi yaşamış ancak bazı sebeplerden koltuğunu kaybetmiştir ve geldiği yere f2'ye geri dönmüştür. bir pilotun f2 den f1'e yükselip tekrar f2'ye dönmesi psikolojik ve fiziksel olarak tuhaf olarak tanımlanabilecek bir olaydır. 2011 yılında istanbul park'da dams takımı ile çıktığı yarışta sürüş stilini yakından inceleme fırsatı bulduğumda bana "wow " dedirtmiş bir pilottur.
  rüştünü ispat etmesi olarak sayabileceğim kimi raikkonen ile birlikte 2012 'de başlayan dönemdir. belgeselde spa'da yaptığı kaza bir çaylak hatasıdır ancak bu kazayı yapan bir pilot nasıl olurda devam eden yıllarda lotus koltuğunu korumaya devam etti diye belgesel sormamaktadır. romain grosjean birçok kez takım arkadaşı kimi raikkoneni pist üzerinde geçmiş bir pilottur. özellikle 2013 sezonunu izleyenler sebastian vettel ile rekabeti sağlamak ve marjinal sponsor potansiyeli arttırmak adına lotus f1 team'in romain grojean'a takım emri verip, geç pit yaptırılan kimi raikkonen'in öne geçmesini ve vettel ile kapışmasını sağladığını bilir.

  önemli not : fm oynar gibi pilot takip etmek ve analiz etmek isterseniz f2/gp2 / f3/gp3 ve eskiden var olan renault formula 3.5 renault formula 2.0 takip etmeniz gerekir,gerekirdi. bu serilerde motor ve şasi genelde aynı olduğundan yetenekler ön plana çıkar, araçlar hızlı ama çok hızlı olmadığından sürüş karakteristikleri görünür hale gelir.
 • (bkz: #87790304) nolu entry'ye ek olarak, belgeselde ajitasyonu artırmak için perez'in saçmaladığı anlara yer vermişler fakat olay parası olan olmayan muhabbeti değil. aslında ocon'un yerini alan perez değil stroll.

  zaten ocon ve perez'in beraber yarıştığı son 2 sezonda perez hep daha fazla puan topladı, pilotlar sıralamasında da devamlı ilk 10'da yer buluyor.

  stroll ve ocon rookie pilotlar dersek takımda stroll varken diğer koltuğu ocon'a mı verirdiniz, tecrübeli perez'e mi? o kadar para verdikten sonra kimse duygusal davranmaz.

  belgesel sonrasında favori takımın bundan sonra haas. mükemmel aksanıyla guenther steiner, kasap grosjean ve asshole magnussen ile kesinlikle gözüm onların üzerinde fdsafdsa.

  azcık ilginiz varsa izleyin güzel belgesel.
 • netflix' in bu yapımda bile sigara kullanımını kör göze parmak sokar gibi göstermesi gerçekten şaşırtıcı. bu konuda inanılmaz bir istikrarları var.

  keşke şampiyonluk için yarışan takımların hikayesi de olsaymış o zaman tadından yenmezmiş. bir de kaza, start gibi olaylara abuk subuk sesler eklemeseler daha güzel olabilirmiş.
10 entry daha