• karidesli salata,
    karidesli makarna,
    karidesli pilav ...
  • muhtesem bir oyunculuk.*

erkek ağlatan filmler arasindadir.
    hayattan beklentileri olmayan insanlarin izlemesi gereken film.
  • karides ile ilgili bölümü izliyorum, sonra başa dönüp tekrar karides ile ilgili bölümü izliyorum.

müthiş bir film.
  • az önce izlediğim bence overrated olduğunu düşündüğüm yine de duygusallaştırmış bir film.tom hanksin oyunculuğu için katlandım bazı sahnelerine.teğmen bayağı düşündürdü beni hayatta yılmama her son bir kapı açar vs.gelen mektupta apple inc. yazarken forrestin bir meyve şirketi demesi komik bir ironiydi.lakin aksiyon filmi seven ya da gerçekten duygusal olanlar life is beautiful tarzı filmler izlemeli.bu tarz filmlere alışkın olmayanlar için sıkıcı olabilitesi yüksek bir film.kötü değil vasatta değil iyi film ama kesinlikle overrated.belki yıllar sonra ben de abartarak tavsiye eder bu entriye söverim :)
  • bendeki anlamı bambaşka, en sevdiğim filmlerden biridir hatta en sevdiğimdir diyebilirim.
  • 1 hafta içinde 3 kez izlenebilen nadir filmlerden biridir.
  • «zeki bir insan değilim ama sevgi nedir bilirim!»
  • winston groom'un bir eseri. türkiye'de filmin başarısı üzerine 1994 yılında inkilap yayınları tarafından basılmıştır.
  • bugün sabah kalktığımda nedense bu film aklımdaydı. 1994'te bu filmi seyrettiğimde çok etkilendiğimi hatırlıyorum. bunun yanında bir sahnesinde apple hisselerinden bahsediyordu ve o sahnede kendi kendime hayıflandığımı hatırlıyorum.

sabah sabah üşenmedim, o gün param olsaydı ve apple hissesi alabilecek durumda olsaydım bugün ne olurdu diye düşünerek hesap yaptım. baştan söyleyeyim saçma bir şekilde moraliniz bozulabilir.

6 haziran 1994'te ilk gösterimi yapıldığında apple hissesi 0,93$ değerindeymiş. o zamanki gençliği de hesaba katarak 100 dolar ile alım yaptığımızı düşünelim. elimizde 107 apple hissesi var.

2000 yılına geldiğimizde hisse bölünmüş. dolayısıyla hissemiz 214 oldu.

2005 yılında tekrar bölünen hisseyle hisse sayımız 428 adet oldu.

2014 yılında hisse 7'ye bölünmüş. 428x7=2996 hissemiz oldu.

bugün apple hisse senedi değeri 243$ seviyesinde.

yani 1994 yılında 100 dolar verip aldığımız hissenin değeri bugün 728.028$ (yazıyla yediyüzyirmisekizbin dolares) olmuş.

o zamanlar tren kaçmış diye düşünürken asıl trenin sonradan gelebileceğini öngörememişiz. tıpkı şu an olduğu gibi. belkide 20 yıl sonra bu girdiye bakıp kendime küfredeceğim :)
  • sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olmasının yanında amerikan film tarihçilerince en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilir çünkü film yaklaşık 50 yıllık (1950'lerden 90'lara kadar) amerikan tarihinin özeti gibidir.

vietnam savaşı var, savaş karşıtı barış gösterileri var, hippi gençler var, siyahi beyaz gerilimi var, ırkçılık karşıtı gösteriler var, kenneddy suikasti var, nixon'ın istifası var, soğuk savaş var, elvis presley var, john lennon var, filmin yapım tarihi olan 94'e kadar damga vurmuş pek çok olay var.

bundan ötürü abdliler için bu film daha bi önemli. mesela ben 50lerden çok partili dönemden bu zamana bu şekilde özet geçebilecek bir film olmamızı isterdim
    ama bizimkiler marvelvari tamamen ticari film çekmekle meşgul oldukları için böyle kısa dönem tarihimizi akıcı biçimde anlatacak film görmemiz çok zor.

filmin bu kadar sevilmesinin sebebi forrest gump'ın sevimliliği yanında, filmin akıcılığı. çok başarılı bir anlatım tekniği var. 2,5 saat nasıl geçiyor anlamıyorsunuz bile.

filmin asıl güçlü yanıysa aslında dramatik bir hayatı olan forrest gump'a gülmemiz. kolay olan forrest gump'ın hayatını dramatik biçimde verip izleyici ağlatmak olurdu, tıpkı yeşil yol gibi.
    zor olan böyle bir hikayeyi mizahi yaklaşımla verip izleyiciye tebessüm ettirmek çünkü bu zeka ve yaratıcılık gerektirir.
hesabın var mı? giriş yap