• 6. nesil bi yazar.
  • bu tatlı insan öle bi uykucu, öle bi uykucu ki, allah sizi inandırsın, gündüz 5 saat de uyusa, gece 11-12 oldu mu "hadi gidiyorum ben çok uykum var" der, zart diye çıkar gider, "anaa noluyo ya?" nidalarıyla kalırsınız siz de. pek ilginç değil mi? öyle valla. *
  • tabii ki de unutulmaz karakter (bkz: bib fortuna)
  • minnesotalarda au pairlik yapan ama çalışmaktan çok msn köşelerinde gezen bir arkadaşımız.nasıl yapıyor çözemedim ama anladığm kadarıyla bir elinde ayna bir elinde cımbız yaşayıp gidiyor gurbet ellerde
  • heeyy burak abi? ben kimim bil? şeklinde mesaj atan benimde çıkartamadığım insan.
  • homeros'un ilyada'sında bile zeus, achilleus ve hector düellosunu kimin kazanacağını belirlemeyi fortuna'ya bırakmak zorunda kalmıştır. gerçekten de tanrıların üzerindedir.
    peki bu tanrıçanın seçimleirni etkileyen her hangi bir kriter var mıdır? virgilius'a göre vardır. kendisi "audentes fortuna juvat"* demiştir. önermenin doğruluğu tartışılır, ama içimden bir his buna inanmamı söylüyor.
    unutmadan; virgil'in aklına uyup cesaretiyle tanrıçayı peşinden koşturanların arasında büyük iskender de vardır.
  • amerikan tütününden mamül süper ötesi ispanyol sigarası... türkiye'de satılmadığına üzülünesi kanser sebebi...
  • vortumna'dan gelir; tahmin edilemeyeni önüne getirir.
  • yunan tanrıçası tykhe'nin roma mitolojisindeki karşılığıdır. tanrı fors'la bir çift olarak düşünülür ve ikisine birlikte tapılırdı.

fortuna tapımının roma'ya servius tullius tarafından getirildiği söylenir. bir hikayeye göre fortuna, kralı o kadar çok severmiş ki geceleri onun evine girermiş. tanrıçanın tapınağında kralın da bir heykeli dikiliymiş.

fortuna helenistik dönemin etkisiyle tykhe'nin yanı sıra mısır tanrıçası isis'le de özdeşleştirilmiştir.
  • italya'da da bulunabilen bir sigara markası.
hesabın var mı? giriş yap