şükela:  tümü | bugün
  • konusunu dante'nin ilahi komedya'sından alan çaykovski eseri...
    francesca güzel bir kızdır, kambur zumbur lordun tekiyle evlendirilir. tabii ne lordun yakışıklı kardeşi, ne de francesca kendilerini tutabilirler, aşklarını doyasıya yaşarlar. ancak bu durumu fark eden ucube lord her ikisini de öldürür...
  • francesca da rimini'nin hikayesi muzikten baska sanat dallarinda da islenmistir; muhtemelen en bilineni eugene delacroix'nin tablosudur.
  • piyotr ilyiç çaykovski'nin eserleri arasında belki de en iyisidir. özellikle ölüm ve cehennem temalı bölümleri dinleyen için gerçek bir müzik şölenidir. kaliteli bir orkestradan dinlenildiğinde matematiğin ve hayatın keman tellerinde anlam buluşuna insan şaşırır. trompet - trombonların baskın şekilde müziğe dahil olduğu bölümlerde insanın yüreği bir anlık da olsa yerinde duramaz.
  • iskoç ressam william dyce tarafından resmedilmiş, dante'nin cehennem'inde de bahsi geçen kadındır. francesca kocasının kardeşi paolo'ya aşıktır ve aşkı karşılıklıdır; bunu öğrenen kocası francesca ve paolo'yu öldürür. william dyce, tablosunda birbirine sarılan francesca ve paolo'nun yanısıra francesca'nın kocasını da resmetmiştir; ancak muhafazakâr tepkiler nedeniyle francesca'nın kocasını resimden çıkarmak zorunda kalmıştır. san fransisco'daki de young müzesi'nde sergilenen eserde, tablonun sol bölümünde, bahsedildiği üzere tablodan çıkarılan francesca'nın kocasının elleri görünmektedir.
  • 1255 yılında doğan ve 1285 yılında kayınbiraderiyle aşk yaşarken kocası giovanni malatesta tarafından öldürülen ravenna lordunun kızı. bu aşk hikâyesi döneminde o kadar büyük bir infial yaratmıştır ki, kendisine dante'nin ilâhi komedya'sında kendisine yer bulabilmiştir. dante bu aşkı mazur gören bir tavırla konuşur ve kitapta bu iki sevgilinin aşk hikâyesini dinlerken gözyaşları içinde kalır. ancak her şeye rağmen bu ikiliye cehennemde yer vermiştir. bana göre üçlemenin en iyi kitabı olan cehennemin en ilgi çekici karakterlerinden birisidir. bu nedenledir ki sanatın birçok alanında kendisine yer bulmuştur.