şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu saatten sonra türk insanı için tutuklanma, üstüne bir de bilmem kaç bin euro ceza ödeme ihtimali yüksek olan yüksek öğrenim meşgalesidir.
 • yapanların yeşillendirmelerini rica ettiğim süper olay.
 • iyidir. hele sosyal bilimler alanindaysa kesinlikle gelinip yapilir. fizik alaninda ve bilgisayar alaninda da guzel bazi masterlar var.

  eger paris'teyseniz masteran daha onemli bir durum vardir, o da sehirde ogrenecekleriniz. kendinizi kutuphanelere kapatmayip dunyanin yuzlerce farkli ulkesinden gelen insanlarla iletisim kurmaya adarsaniz essiz bir tecrubeye erisirsiniz.

  onun haricinde okul ucreti ucuzdur, yasam pahali. fransizca gibi illet bir dil de sizin pesinizi birakmaz haliyle..

  bu arada su kelimeleri fark etmenizi saglar :

  (bkz: fransızca'dan türkçe'ye yanlış geçen sözcükler)
 • biraz illettir: ne yaşatır ne de öldürür.
 • öncelikle belirtmem gerekir ki fransa'da fransızca bilmiyorsanız hayat sizin pek kolay değil. master eğitimi ücretsiz olup ama tüm anadili ingilizce bir bölüm ile daha önce ne karşılaştım ne de duydum. ingilizce bölümler daha çok "école de management" gibi okullarda oluyor. bu okullarda da okulun kalitesine ve sıralamasına göre kayıt ücreti ortalama yıllık 5,000 €'dan başlıyor. yani bu yüzden sizin önünüzdeki en büyük engel fransızca. o yüzden sizi fransızca öğrenmeye davet ediyorum. eğer bu sürece zaten daha önce girdiyseniz de büyük büyük kolaylıklar gelsin. bitmeyen bir çiledir, iyi bilirim. devam ediyoruz.

  üç yol ayrımı var.

  fransızca biliyorum/öğreniyorum. dil belgesini halledeceğim/hallettim. bu yolun kendi içinde de 2 farklı yolu var.
  fransızca hiç bilmiyorum. her şeye sıfırdan başlamak istiyorum. (buna burada değinmeyeceğim. o da ekstra bir konu oluyor.)
  fransa sisteminin allah belasını versin, ben diğer avrupa ülkelerine bakacağım diyorsanız acilen ctrl+f4 yapmanızı öneriyorum.

  yolunuzu seçtiyseniz elimizde iki yol seçeneği kalıyor.

  burada da karşınıza iki yol çıkıyor.

  türkiye'de misiniz? fransa'da mısınız?

  1. yol

  türkiye'de olanlarla yolumuza devam ediyoruz. fransa’da olanlar direkt 2. yola geçebilir.

  - öncelikle fransızca sınavına girip minimum delf b2 ya da tcf c1 almanı şiddetle tavsiye ediyorum. hatta eğer alabiliyorsanız dalf c1 için çalışmalısınız. artık birçok okul dalf c1 istiyor. belge tamam mıdır? tamamsa devam ediyoruz.

  fransa milli eğitim bakanlığı'nın yabancı öğrencilerin başvurusu için her ülkede oluşturmuş olduğu campus france isimli eğitim ajansı bulunuyor. fransa'daki bölümlerin %99'u buraya kayıtlı. zaten eğer fransa'da yaşamıyorsanız başvuru dosyanızı bu ajans üzerinden kabul ediyorlar.

  campus france sitesine buradan kayıt oluyoruz. http://www.turquie.campusfrance.org/tr

  orada aslında birçok dosyayı size soruyor. her şeyi detaylı ve düzgün bir şekilde doldurmanızı öneririm. şimdi bu resmi ajansın en büyük özelliği aynı anda yanlış hatırlamıyorsam 10 tane okula tek bir dosya üzerinden başvurabiliyorsunuz. yani siz dosyanızı 1 kere göndereceksiniz ama 10 okul için bu dosya gidecek. bunun inanılmaz pratikliği var gerçekten.

  bu dosyalar neleri kapsıyor diye sorarsanız onlar da aşağı yukarı şöyle:

  motivasyon mektubu
  cv
  diploma (fransızca noter tasdikli çeviri)
  transkript
  başvurulan master bölümüne göre değişen ön proje dosyası. bazı bölümler araştırılacağınız "mémoire" tez konunuzu dosya olarak isteyebiliyor.
  en az 2 adet referans
  minimum b2 fransızca yeterlilik belgesi

  bazı bölümler, ön eleme yapabiliyor, ardından da türkiye'de olduğunuz için skype üzerinden sizinle mülakat yapabiliyorlar. daha sonra tekrar bir değerlendirme ile size olumlu ya da olumsuz sonucu bildiriyorlar.

  evet, tüm aşamalardan sonra sonucunuz olumluysa tebrikler, olumsuzsa başvurduğunuz bölümle kendi eğitiminiz arasında çok fazla fark olabilir. ya da gerçekten ne kadar çok motivasyon sahibi olduğunuzu gösterememiş olabilirsiniz. pes etmeyin. ilk başvurular bazen öyle rastgele olabiliyorlar. daha çok detaylı çalışıp yeniden kollarınızı sıvayın.

  2. yol

  fransa'da olanlarla yolumuza devam ediyoruz.

  - her üniversitenin kendine ait özel bir sistemi olabiliyor. bununla birlikte her üniversitenin hatta aynı üniversite içerisindeki bölümlerin de son başvuru tarihleri değişebiliyor. bunları gerçekten bir başvuru ajandası yapıp tek tek not almanız gerekiyor. başvuru tarihinden 1 saat sonra bile ellerine ulaşsa bu konuda çok netler. yani deadline tarihlerine kesinlikle sadık kalmalısınız.

  - istediğiniz bölümün hangi üniversitelerde olduğunun listesini çıkartıp tarihleri de not ettikten sonra başvuru sistemlerini inceleyin. öncesinde o sisteme kendi bilgilerinizi girip hazır bir şekilde başvuru tarihini bekleyebilirsiniz.

  - fransa’daysanız zaten aklınızda en az 1 şehir vardır diye tahmin ediyorum. bu nedenle doğrudan bir bölümün belgelerine ulaşıp hepsi için hazırlamaya başlayabilirsiniz.

  neler gerekiyor? doğrudan aslında ilk aşamadaki belgeler gibi belgelere ihtiyacımız var.

  motivasyon mektubu
  cv
  diploma (fransızca noter tasdikli çeviri)
  transkript
  başvurulan master bölümüne göre değişen ön proje dosyası. bazı bölümler araştırılacağınız "mémoire" tez konunuzu dosya olarak isteyebiliyor.
  en az 2 adet referans
  minimum b2 fransızca yeterlilik belgesi (artık birçok okul dalf c1 istiyor. bu yüzden eğer seviyenizin c1 olduğunu düşünüyorsanız lütfen c1 sınavına giriniz.)

  başvuru aşamasını genelde başvuru dosyasını açıklıyorlar. mülakat olup olmayacağını da oradan bilebiliyorsunuz. belgelerinizi teslim ettikten sonra belgeleriniz inceleniyor. eğer eksik hiçbir şeyiniz yoksa dosyanız jüriye çıkıyor. yani eksik verdiyseniz ilk aşamada eleniyorsunuz. eğer mülakat varsa dosyanızı beğenirlerse mülakata davet ediliyorsunuz. mülakat kesin olarak kabul edildiğiniz anlamına gelmiyor. mülakatı da geçtikten 1 hafta sonra sonuçlar açıklanıyor. eğer mülakat yoksa jüri zaten dosyanızı beğendiyse 10 gün sonra da onun sonucunu alıyorsunuz. umarım güzel sonuçlarınız olur. ??

  mülakat detaylarına burada girmeyeceğim. çünkü o apayrı bir konu. ben kendi mülakatımda kendi kaderimi çizdim. mülakattan korkmayın, rüzgarı kendi yönünüze çevirebilirsiniz. ??

  fransa’da erasmus

  fransa’da erasmus yapıyorsanız işler sizin için biraz daha kolay olacak. sonuçta en az 1 dönem fransız sisteminde eğitim almış oluyorsunuz. fransızca belgeniz de varsa biraz çalışma ile kabul almamanız için bir engel bulunmuyor.

  eğer fransızca bilmiyorsanız ve fransa’da kalmak istiyorsanız sizi acilen fransızca öğrenmeye davet ediyorum. ingilizce eğitim almak istiyorsanız dediğim gibi genelde onlar ekstra pahalı oluyor.

  dilerim her şey çok güzel olur.

  yolunuz hep açık olsun.
 • bazı bölümlerde master yapabilmek için birçok aşama vardır ve genel olarak son aşama da mülakattır.

  fransa'da kendi bölümümün yeni öğrenci seçiminde jüri üyesi oldum. adaylar nasıl değerlendiriliyor, nasıl mülakat yapılıyor, neler soruluyor gibi başlıca detayları anlattığım videoyu buradan izleyebilirsiniz.