• gerçek hayatta fiziksel veya zihinsel engelli olan yetişkin ve çocukları 'ucubeler'(freaks) olarak adlandırıp oynatan, dracula(1931) filminin de yönetmeni olan tom browning'in rahatsız edici siyah beyaz bir filmidir. 1 saatlik versiyonuna ulaşabiliyoruz fakat orjinali daha uzun olup bazi kisimlari kesildikten sonra yayimlanmistir bunun nedeni ise gösterime girdiği yillarda ingiltere başta olmak üzere birçok ülkede yasaklanmasidir. iddialara göre iş bu filmi izleyen hamile kadinlar düsük yapmişlardir bu durum zannimca cok ilginctir ki film rahatsiz edicidir fakat bu denli korkunc degildir belkide kesilmis olan kisimlarinda kayda deger korku sahneleri yuzunden insanlar bu derece korkmuslardir. ama nedense icerisinde çözemedigim bir türlü anlam veremediğim bir gizem ve tuhaf bir seyler var insani hem düşündüren hemde ciddi derecede rahatsiz eden türden.
  • harika bir film. hemen her korku filmi listesine bir şekilde girmiş olmasına ise aldırmayın, korku filmi falan değil, enikonu dram filmi. hem de oldukça sağlam bir dram filmi bana kalırsa. gerçi sirk benim için başlı başına bir korku unsuru ancak nedense bu filmde yabancılık çekmedim. cüce hans ve sevgilisinin sempatisi etkili oldu bunda. diyaloglar, tepkiler çok gerçekçi. oyuncular çok iyi. tabii çoğu kendisini oynamış ama sırıtmıyorlar. filmi sessiz zannediyordum sesli çıktı bu arada, 1900lerin başlarındaki filmlerdeki ses düzeni ve bu filmlerde hiçbir şekilde ses kayması olmaması ise beni hep şaşırtıyor. yeşilçam filmlerini geçtim 90lardaki çoğu türk filminde bile olan bir sorunu adamlar ilk sesli filmleriyle birlikte çözmüşler, daha doğrusu öyle bir sorunları hiç olmamış. açıkçası yönetmen'in diğer filmlerine de bakma isteği doğurdu bende. filmin neden yasaklandığı ve yönetmenin aforoz edildiğini ise anlamak mümkün. bugün sinema tarihi için maden değerinde bir film evet ancak dönemine göre fazla radikal olduğu da bir gerçek. eldeki 60 dakikalık versiyonu bir anlamda piç edildiği için ise kızgınım. bir bu kadar daha izlemek isterdim. the elephant man seven bunu da sever. unutmadan, filmdeki sakallı kadının carnivale dizisindeki sakallı kadına esin kaynağı olmuş olabileceğini belirtmek lazım. kadınların tipleri de benziyordu. dizi komple esinlenmiştir belki de bilmiyorum. kaçırmayın izleyin.
  • 1932 yılında tod browning tarafından çekilen korku, hatta dram filmi.

filmde gerçekten sirk 'ucubeleri' oynuyor. bu da filmi aşırı kaotik, rahatsız edici bir hale getiriyor. film, bedensel-zihinsel engelli kişilerin, toplumdan soyutlaştırıldığı, sirklerde 'insanları eğlendirmesi' amacı ile kullanılmasını işliyor. aynı zamanda freaks'lerin yarattığı kendi dünyalarındaki yaşamlarını gerçekçi bir şekilde anlatması filmi kesinlikle izlenilesi kılıyor.

şu kesit filmin nadir keyifli sahnelerindendir. oy yesinler seni hans!

https://www.youtube.com/watch?v=bzhi5qfli1s
  • 2018 yapımı bir bilim-kurgu/gerilim filmi. festival festival dolaştığından dolayı önümüzdeki haftalarda vizyona girebilecek.

tarz olarak 10 cloverfield lane gibi "dış tehlikelere karşı sığınakta yaşam" filmlerine benziyor. filmde, babasıyla birlikte dış dünyadan izole bir sığınakta yaşayan küçük bir kız çocuğu anlatılıyor. yönetmen zack lipovsky yi orta karar bir zombi filmi olan dead rising ten tanıyoruz

filmin türkiye'de gösterim tarihi henüz belli değil.
  • bir sirk cücesi olan hans’ın trapezci cleopatra’ya duyduğu imkânsız aşkın ve arzunun hikâyesini anlatan bu film, ilk dakikalarından son sahnelerine dek, “ucube” ya da “canavar” bedenin kurgulanışına dair pek çok soruya ilham verdi.

sirk çığırtkanının, insanlarda merak uyandıran, ucubenin hikayesine bir giriş niteliğindeki konuşmasına kulak vermek ayrıca önemlidir: “bizde yalan yok dostlarım. elimizde canlı, nefes alıp veren hilkat garibeleri olduğunu söylemiştik. onlara güldünüz, onları görünce ürperdiniz. ama doğumda başınıza bir kaza gelmiş olsa, siz de onlar gibi olabilirdiniz.”

yönetmen tod browning, makyaj ve kostüm kullanmaktansa filmde görüntüleri son derece farklı olan insanları kullandı. kimi doğuştan getirdiği genetik özellikleri nedeniyle kimiyse uğradığı saldırılar sonucunda diğer insanlardan farklı görünüyordu.
    filmde yer alan oyuncuların hepsi gerçek hayatlarında görüntüleri nedeniyle sirklerde çalışıyorlardı.
    bu kadar farklı insanın aynı filmde rol alması, toplumun tepkisini çekti. film birçok ülkede bu nedenle yasaklandı.
    bu kadar garip insanın bulunduğu filmi izlemeye katlanamayan seyircilerin birçoğu sinema salonlarından kaçtı.
  • izlemenin büyük cesaret istediği bir film. 1932'ler de çekilmiş olması ise hayret verici. o zamanlar anadolu coğrafyası işgallerden kendini kurtarmıştır ama çok yıpranmıştır. halen kurtuluş savaşının siyasi artıkları devam ederken başka bir toplumda bu denli çarpıcı bir filmin çekilmiş olması parodi adeta.
    kendilerine bir dünya kurup yaşayıp giden toplumdan tecrit insanlar...
  • lenovo'nun sponsorluğunda devam eden cuma bilimkurgu gecesinde izlenmiş, gecenin lenovo ile olan sponsorluğunu tehlikeye atma riskiyle endişelendiren, atanamamış marvel karakterleri ile birlikte "anne de anne, anne de anne" diye bağıran cıyak bir şeytan çocuk filmi.

zach lipovsky ile ile adam b. stein'in yazmayıp yönetmese - para kazanamayacak olsalar da - dünyanın pek âlâ daha iyi bir yer olacağı yapımda, doğaüstü güçlere sahip olan bir takım ucubelere tabi ki anında cephe alıp onları karantinaya alan insanlığın geri kalanı arasında cereyan eden - ve hiç de işlenmeyen - mücadele ve bir de buna eklenen herkesin süper kahraman olduğu bir aile draması olan, hün hün ağlatan, öteki olmayı derinlemesine sorgulatan (!) ve elbet bilimkurguya dair hiçbir şey barındırmayan yapım.
  • freaks konusu ilginç, değişik ve güzel bir film.. ama maalesef alt metin kynodontas filminden arak.
  • fragmanı ile kandırmış sinema filmi.
    izlemeye başladıktan biraz sonra tırt olduğunu anladım ama neden devam etmekte inat ettim hala anlamış değilim tam bir zaman kaybıydı açıkcası.
    kadro zayıf, bütçe düşük, kurgu ise hiç olmamış.
  • gayet izlenebilirliği olan 2018 yapımı bilimkurgu filmi https://www.imdb.com/title/tt8781414/

özel güçlere sahip insanların dışlanması avlanması konulu bir film ama bunu kötü olmayan bir biçimde izlemişler.
hesabın var mı? giriş yap