• yaklaşık 1 yıldır kullandığım alet.
    öncelikle peşinen şunu söyleyebilirim almayı düşünüp ikilemde kalanlar kesinlikle alsınlar. bu aletten önce nikon 7200 vardı, ondan da memnundum fakat xt20 ile başka bir boyuta geçtim. aynasız olması sebebiyle çok rahat kullanım olanağınız oluyor. onun yanı sıra ekranının dokunmatik olması ve focuslamayı yönetebilmeniz hız kazandırıyor. boyutunun küçük olması ise en büyük özelliği kanımca. videosunu her ne akdar fazlaca kullanmasamda kalitesi tartışılmaz. dslr dan geçenlere ilk basta küçük ve alışılagelmez gelse de zamanla hastası oluyorsunuz. fujifilm gerçekten aynasız işini güzel götürüyor eşdeğer sony makineler arasındaki fiyat farkı zaten en büyük cazibe kaynağı. bunun da sebebi abd fiyatlarıyla satışa sunması türkiye pazarında.
    lenslerinden bahsedecek olursak 18-55 kit lensi olarak geçse de 2.8 diyafram saesinde çok iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. alacaksanız mutlaka bu lens ile alın. yanına benim kullanıp denediğim 35mm 1.4 ve 10-24 ü tavsiye edebilirim günlük kullanımlar için. daha profosyonel çekimler istiyorsanız 56mm ve 16mm de epey iyidir.
    şarj konusu ilk basta sıkıntı yaratır gibi gözükse de bir batarya 300 e yakın poz çektiği için yedek batarya ile rahat ediyorsunuz. powrbank ile dahi makinenizden bataryayı şarj etme olanağınız olduğu için o konuyu hiç dert etmeyin. bir de makineyi alırken mutlaka şu renkli dekklanşör tuşlarından alın derim. hem şık duruyor hem de kullanım kolaylığı sağlıyor.
  • bi 6 aydır kullandığım dehşet makine. a6000 ile olympus arasında kalmışken 1 günde karar verip almıştım çok mutluyum. öncelikle xf 18-55 f 2.8-4 ile kullanıyorum ki bence piyasada satılan en iyi kit lens.(a6000 in yanındakine göre muhteşem ötesi) 4k çekiyor, kayıpsız raw çekiyor ama bunda müthiş bir özellik var ( aslında tüm fuji x ailesinde var) fujifilm film benzetimi. hela acros sen yok musun sen. şöyle işliyor modu seçiyorsunuz (provia,velvia,astia,acros,classic chrome,pro neg, monochrome, sepia) ne çekeceksen doğa için velvia mesela ayarlıyorsun hiç lightroom yüzü görmeden yapıştır instagrama gitsin. ayrıca raw çekimlerde çekimden sonra pozlama düzeltme beyaz dengesi ayarını sonradan film benzetimini değiştirme ve ekleme makine üzerinden yapılabiliyor bu da güzel bişey. biraz küçük dslrcılar ele gelmiyor diye şikayet ediyor ama dinlemeyin siz onları alıp çıkıyorsunuz yer kaplamıyor müthiş be
  • koray birand son 2-3 çekimini* xt-4 +16-55 ile yaptı*. son şeyma subaşı* çekimi de xt-4 ile yapıldı. büyükada çekimini eski film benzetimi ile jpg çekildi.burdanbi de burdan.bunu demek ki apsc sensörü bu kadar kötülemeyin bu sensörle profesyonel işlerde çekilebiliyormuş.
    ikincisi fujifilm xt20 profesyonel işler için kullanılacak bir makine değil. sokak fotoğrafçılığı için, hobi olarak çekecekler için gayet yeterli ve ideal. olabildiğince küçük.gidip eşek ölüsü gibi 5dm3 alıp evin köşesinde tozlandırmak* yerine bisiklet formasının arka cebine bile girebilen bir makine almak ve her yere rahatça götürmek daha mantıklı.
    üçüncüsü 18-55 ve diğer fuji lensleri gayet keskin lensler. inanmayanlar buradan inceleyebilir.flickr
  • kendisinin gövdesine 3000 tl vereceğime sony a6000 serisi + 16-50 kit lens için 3399 tl veririm daha iyi....

tanım; fuji nin 'nerede o eski fujiler' dedirten 10 küsür makinesinden biri.

not: ekşi'de satış ilanları vermek yasak değil miydi yönetim hanım?
  • fujifilm'in x-t10 güncellemesi yeni bebeği.

özellikleri;

-24.3 millions pixels
    -23.6mm x 15.6mm(aps-c)x-trans cmos ııı
    -standard output sensitivity : auto1 / auto2 / auto3(up to ıso12800) / ıso200 to 12800(1/3 ev step)
    extended output sensitivity : ıso100 / 25600 / 51200
    -ttl 256-zone metering, multi / spot / average / center weighted
    -0.39-in., approx. 2,360k-dot oled color viewfinder, coverage of viewing area vs. capturing area : approx. 100%
    0.62x with 50mm lens(35mm format equivalent)
    -4k (3840x2160)
    -15 modes (provıa / standard, velvia / vivid, astıa / soft, classic chrome, pro neg.hi, pro neg.std, black& white, black& white+ye filter, black& white+r filter, black& white+gfilter, sepia, acros, acros+ye filter, acros+r filter, acros+g filter)

x-t2 ile paralel gidilip aynı sensör ve aynı işlemci konulmuş, boyut olarak biraz küçük ve su, toz geçirmezliği yok. fujiyi bu yüzden seviyorum. adam gibi fotoğraf çekilecek özellikleri koyuyor, fazla özellik istersen o zaman para ver diyor.

işlemci gelişmiş, iso başarımı önceki modelle aynı, ama kesinlikle daha az noise üretiyordur, x-t10 zaten iso konusunda çok başarılıydı, şimdi daha mükemmel olmuştur.

4k video çekebiliyor, fujinin zayıf yönü video, belki bunda iş yapar bir alet geliştirmişlerdir, gerçi video işlerinden pek anlamıyorum, anlayan arkadaşların yorumlarını beklemek lazım.

fuji'nin jpeg simulasyonlarını ben çok seviyorum. özellikle "chrome" çok başarılıydı. nikon ve canonda jpegleri sevmezdim ama fuji gerçekten başarılı bu konuda. çoğu zaman rawı işliyorum açıp makinenin jpegine bakıyorum, makineden çıkan daha çok hoşuma gidiyor. x-t10'dan farkı "acros" modunun olması, acros daha derin ve dokulu siyahlar iddia ediyor. acros film olarak da çok başarılıdır. simulasyonu da güzel olmuştur.

bir de fuji "grain effect" eklemiş, film greni simulasyonu bu da. bence gayet işe yarar bir şey, isoyu yükseltince ver gren efektini de "noise" gren gibi gözüksün. yıllardır olmasını istediğim bir özellikti. ayrıca bazı fotoğraflara da gren çok yakışır, özellikle siyah beyazda.

tasarım selefiyle aynı, sadece "fn" tuşunun yeri değişmiş, bence bu güzel bir şey, abidik gubidik tasarım zırvalıklarına girmelerine gerek yok, güzel bir çizgi tutturduysan sırf değişim yapmak için değiştirmeye gerek yok.

fiyat olarak gövde 20.01.2017 tarihinde 3200 lira, dolar 3,81 tl. x-t10 olanların yükseltmesine gerek var mı, bence yok. ama ilk olarak alacaklara sonuna kadar tavsiye edebileceğim bir alet.
  • geliyor gönlümün efendisi.

t2 in daha ufak daha hafif ve suya dayaniksiz versiyonu olacak.

geri kalan tum ozelliklerinin birebir ayni olacagini tahmin etmek zor degil.
  • x-t30 a geceriz diye sattigim, parasinin yeyince dimdizlak ortada kaldigim makina. simdi aradan gecen kisa sure sonunda guzel bir lensiyle (xf 18-55 f2-4 ois) severek kullanacagima inanarak tekrar bir tanesini evlat edinmeye karar verdim. bu sefer hakkini veririm umarim.
  • 4200 e leica alacagini sanan her boka muhalefet tiplerin begenmedigi gayet de canavar gibi olan fotograf makinasidir. fuji lenslere cok ciddi yatirim yapmis ve uzun zaman x serisinde kalacak bir fotografci olarak icim cok rahat. portatiflik, netleme, renk isleme, kullanim kolayligi ve kasa tasarimiyla fuji benim tum ihtiyacimi karsiliyor. pixel sayan ve kafam kadar buyuk makinalar ile daha iyi fotograf cektini sananlardan gina geldi artik.

londra ya tasindigim icin weather resistant bir modele geciyorum. tercihim yine fuji olacak cunku gecmisi gunumuzun teknolojisi ile birlestirip bir cok insana fotograf cekme keyfini yasatan bu seriye bayiliyorum. yasattigi deneyim cok farkli. lensleri iyinin cok uzerinde basarili ve fiyatlari rakiplerine gore oldukca uygun.

performansina laf eden cok net fanatiktir. kulak asmayiniz.
  • fujinin lenslerine keskin degil diyecek kadar gorme probleminiz varsa uzak durmaniz gereken makina. en iyisi siz elinizi durbun yapip oyle fotograf cekin :) agzinizla cikk cikk diye shutter sesi yapin.

adam 5 d mark dedi ya :) fanatiklik boyle bir sey. kafam kadar makine ile sen amelelik yapmaya devam et.

https://www.apotelyt.com/…ujifilm-x-t20-front-a.jpg

piyasada tek tip kullanici yok. ben sokak fotografcisiyim ve fujifilm benim ihtiyacimi fazlasiyla karsiliyor. seninkini karsilamiyorsa alma.

hayattaki mutsuzlugunu saga sola laf atip dalga gecerek baskasina yansitmaya calisan tipler oldukca cogaldi son yillarda. sizi anliyorum.

ılan vermek yasaksa moderator onceki entrymi silebilir. bilgim yoktu.
  • fiyat performans acisindan bir olympus e-pl degildir.
hesabın var mı? giriş yap