• oyunun rölantiye alınmasını fırsat bilen maç yorumcusunun araya girip laf gevelediği anlarda, mesela manasız bi geri pas gibi beklenmeyen bi salaklık yüzünden spikerin abartılı bir coşkuyla lafı yorumcunun ağzına tıkması ve o hikayeden pozisyonun ardından yorumcunun sözlerinin bambaşka bir mecraya sürüklenmesi de bir klişe oldu...

örnek:
    ömer üründül: zico takımı bu şekilde oynattığı sürece fenerbahçe'nin hücumda çoğalmasına imkan yok. baktığımız zaman, kezman'ın ceza yayı çevresinde çok yalnız kaldığını...
    ercan taner: hüseyin'den kalecisine doğru bir pas. top kısa düştü... kalecinin zamanlaması güzel... ve top taca çıkıyor...
    ömer üründül: abi, ondan sonra aldım bacakları, attım omzuma...
  • - osman osman, osman topu aldı orta yuvarlağın kendi yarıalanına bakan diliminde kendi ekseni etrafında döndü, pas verebileceği bir arkadaşını arıyor
  • + good sliding tackle
    -yes john
    (bkz: john motson)(bkz: andy gray)
  • "osman gol sonrası tribündeki kayınçosuna koşuyor"

"mahmut gol sevincini tribündeki eşiyle/sevgilisiyle paylaşıyor"

bu tip ifadelerin en klası ise "x golden sonra bu maç için ispanya’dan getirttiği sevgilisine koşuyor" idi. bu nasıl ifade böyle be? "ustam, sivas maçı için bir tane rus sar bana, soğuğa dayansın" gibi.

futbolcunun ismi güvenlik amacıyla değil, "ne farkeder ki birader?" psikolojisiyle saklı tutulmuştur.
  • bir de spikerler maçların özet görüntülerini seslendirirken golden önce muhakkak ki dakikayı söylerler:

maçta 48. dakika (aha gol geliyor..) batistuta'nın vuruşu ve toop ağlara gidiyor..
  • ağlara giden bu top, gol değeri kazanmıyor.
  • zihin okuma süper gücü.
    eveeett ozan gidiyor ozan birinci çalım, pasıııı, düşündüğünü gerçekleştirmedi ozan tufan.
  • orta yuvarlağın rakip yarıalana bakan dilimi, adeta bir pisagor, adeta bir öklid olacakken öss'de kaydırma yapıp spiker olmuş havası verir maç anlatanlara.

bir diğer klişe de şudur;
    (bkz: inönü stadı'nı bilenler için söylüyorum)
    bu klişenin aynısı ankara 19 mayıs stadı için de var. gençlik parkı kale arkası ve saatli kale arkası şeklinde kalmış aklımda.
  • + pas verecek arkadaşını aradı
hesabın var mı? giriş yap