• tıbbi adı parosmia dır. bir alt dalı olarakta cacosmia.
  • olasılıksızlık kitabındaki david caine adlı ana karakterin sık sık başından geçen durum.
  • sıkça başıma gelen, tarif etmeye çalışsam ne kokusu duyduğumu izah edemeyeceğim ama mutlaka görsel olarak bir şeyler hatırlatan bilinmez. uykumdan uyandıracak derecede yoğun olduğu zamanları olan bu olayın aslını bir kbb uzmanına danıştığımda, belirli bir fiziksel sebebi olmayan böyle durumların, psikiyatri alanına girdiğini ve başta şizofreni olmak üzere bir çok psikolojik rahatsızlığın semptomları arasında yer aldığını öğrendim.
    bu olayın bizzat muhattabı olarak kişisel fikrim ise, beynimizin hala yüzde kaçının çalıştığı alanında mutabakata varılamamış, çalışan bölümlerin ise tam olarak nasıl işlediği teoride açıklanmaya çalışılmakta ki o da tam olarak olamamış ve sen de tek semptomla teşhis koyacak bir house olmadığına göre; ''sensin şizofren!''
  • her zaman gaipten gelmeyebilir.

bazen bir kokuya o kadar çok yoğun maruz kalırsınız ki, başınıza ağrı girer. kokunun ciğerlerinize dolduğunu hissedersiniz. ondan sonra o koku çok hafif olsa bile, diğer insanlar anlamasa bile, siz almaya başlarsınız.

sigara içtiğim için burnum pek koku almaz ama inanılmaz saçma kokuları alıyorum. karşımdakinin burun iltihabı kokusunu, gittiğim evdeki lavabo sifonundan yayılan kokuyu ve fare kokusunu.

en beteri fare kokusu. eğer fare kokusu alıyorsan esas soru paranoyak olup olmadığın değildir. esas soru yeterince paranoyak mısındır?
  • butun gun yemek yemeyince basa gelebilir.
  • (bkz: osuruk)
  • (bkz: sizofreni)
  • bazi insanlarin parfum kokularini duyduktan birkac saniye sonra kendileri tarafindan araninca daha da killandiran durum. ya cok allahin sevdigi kuluyum; ya da cok feci yaktim balatayi..

bakalim; bekleyip gorecez..
  • birden burna gelen yabanci parfum kokusu, ozellikle tek kisilik bir odada iseniz (bkz: kampus) "len, hayalet mi var, benimle koku araciligi ilen temas mi kurmaya calisiyorlar" diye tirsilir, bir sure deodorant sisesinden uzak durulur..
  • hamilelik döneminde sık yaşanan ilginç durum.
hesabın var mı? giriş yap