• yeni nesil popi sloganımız.

öyle bir bozma da yok halbuki ama bunlar "dozo kotop sonoryosondon ozoklostu bozdo" adamları herhalde.
  • vallaha (bkz: lost çok bozdu)'dan çok daha bozdu. baştan çok derin bi dizi değildi ama iyi hikaye iyi yapımdı. şimdilerde ejderhalı kız yüzbin kişilik ordu diye 50 kişilik gruba konuşuyor, bu ne la müsamere mi diyoruz, adamlar cgi ile kalabalık efekti parası vermiyorlar, onu geçtim, metin yazarlarının kaliteli olanlarını bile yollayıp hikayeyi de boktan anlatıyorlar. hiçbi durum olmayan bölümler falan filan. hakaten millet merak ettiği için oflaya poflaya devam ediyor. yapımcılar gayet kendine küfrettirmeyi tercih ettiler global olarak.
  • ilk olarak, kimsenin izlemediği latin mini dizileri gibi şeyleri izleyen kesimden gelecek yorumdur. devamı da gelir.

eskiden millet birbirine okuduğu kitaplarla artislik yapardı be kardeşim.*

(bkz: öyle böyle bozmadı ama önünü alamadık)
  • başlık rağbet görmediğine göre iyi gidiyor dediğim şey.
  • got çok bozdu. baya bozdu yani, inanılmaz bozdu yani, çok fazla bozdu. normal, öyle böyle bozmadı yani. o kadar bozdu, önünü alamadık. bozdu bozdu bozdu, bir yerden sonra bozmaz diye bekledik, daha da bozdu. artık bozmasın dedik, iyice bozdu. artık inanamadık, bozdu bozdu gitti yani. "daha nasıl bozulur ya!" dedim, "bu kadar daha fazla bozulmaz herhalde" dedim ben. yani bir yerde durucak bunun bozulması diye bekledim amaaa gene bozdu.
  • bugün yayınlanan sızıntıdan sonra dillerden düşmeyecek klişe.

senaristini bir, yapımcını iki, kanalını üç.
  • got son sezona büyük vaatlerle gelip beklenenin çok çok altında kalınca kurulan haklı cümledir. bence dizinin en kötü sezonunu izliyoruz. diğer sezonların hepsi bundan iyiydi. bu sezonun bozmasında; özensiz çekimler, kötü senaryo ve bundan kaynaklanan kötü oyunculuk, önemli sahnelerin oldu bittiye getirilip geçilmesi, önemsiz sahnelerin uzun uzun gösterilmesi vb. bir sürü sebep sayılabilir. sanki senaryoyu yazanlar "bitse de gitsek" mantığında çalışıyorlar. ulen o kadar para alıyorsunuz, o kadar reklam yapıyorsunuz, hayatınızın en önemli işinde bu kadar özensiz çekilir mi? yazık çok yazık...

yazının devamı spoiler içerir

jaime'nin bran'la konuşacağı sahne vardı pat diye geçtiler. arya ve sansa'nın jon'un targaryen olduğunu öğreneceği sahne vardı; nasıl tepki verecekler, ne söyleyecekler diye heyecanla bekledim ama pat diye geçtiler. night king'in kim olduğunu, amacının ne olduğunu hiç anlatmadılar. westeros'da 7 krallık vardı. hangileri targaryenden yana hangileri lannistarlardan, hangileri tarafsız, onların orduları ne durumda kimin ordusunda ne kadar asker var, çok az bahsettiler. mesela güneyde kum krallığı vardı ne oldu? gül hanesi vardı ne oldu? margaery tyrell ölünce toprakları, halkı ve orduları yok mu oldu? (gece kralının öldüğü sahne güzeldi ve arya tarafından öldürülmesi de iyi fikirdi hakkını yemeyeyim o sahneyi beğendim ama "en beğendiğin 10 sahneyi say" desen o sahneyi saymam. ejderhalardan birinin küt diye ölmesi sonra diğerinin tek başına kings landing'i fethetmesi de oldu bittiye getirilmiş olaylardan bence. daenerys targaryen'ın delirmesi ise iyi sahneydi özellikle şehir teslim olduktan sonra yaşanan katliam, bu sahne ilk 10'a girer. gerçek dünya tarihinde sayısız örneği olan bir şey. savaş sırasında düşmanın silah bırakıp teslim olduğunda savaşmaya devam edersen ve silahsız insanları öldürürsen cinayet işlemiş olursun. bunu vurgulamaları baya güzeldi. o halkın yaşadığı duyguyu bence hissettirdi. eğer bu sahne olmasaydı son sezon çöp olmuş diyebilirdim. tabi koskoca sezonda 1 tane güzel sahne olması dizinin bozduğu gerçeğini değiştirmiyor. gerçi son 1 bölüm kaldı ama o kadar önemli sahneyi pat diye geçip senaryonun içine ettikleri için o bölümden de bir beklentim kalmadı. got bozuk haliyle bile dünyanın en iyi epik fantastik dizisidir. önceki sezonlarına kıyasla "son sezon bozdu" desek daha doğru olur. bu bozulmanın mimarı da bence senaristler ve yönetmenler. oyunculara oynayacakları bir şey vermezsen bozulmanın önüne geçemezsin.
  • son sezonu izlemeyenler için tavsiye:

bence izlemeyin. kafanızda oluşan dizi nasılsa öyle kalsın. ilk bölümden sonra bozmaz dedik ama daha da bozdu.
  • ada çogg bozdii :) (cem yılmaz)
hesabın var mı? giriş yap