şükela:  tümü | bugün
  • geçen yıl 70 liramı yedikten sonra, bakın ben öğrenciyim almayın benden para diyerek başvurduğum banka. kendileri tamam öğrenci hesabınız tanımlanmıştır artık kart parası almayacağız sizden diyerek sevindirmişlerdir. ama 10 temmuz günü bankamda kalan 15 liranın 10 lirasını çerekek sefalet içerisinde bırakmıştır beni.

allah belanı versin garanti bankası, yaz okulunda aç bıraktın beni. 10 lira deyip geçme hacı.

(bkz: fakir sözlük yazarları)
  • kapattığım kredi kartıyla ilgi aradılar bugün bu bankadan.

-sayın x bey, daha önce bankamızla çalışmışsınız. sizleri yeniden aramızda görmek istiyoruz. bu nedenle de 68 tl bonus yükleyerek yeni bonus kartını adınıza göndermek istiyoruz. ilgileniyorsanız kısaca bilgi aktaracağım. (neden böyle bir küsürat verdiler onu da anlamadım amk. 68 tllik adamsınız der gibi.)

+evet dinliyorum

bundan sonra yaklaşık 5 dakika kartın avantajlarını falan anlattı. hiç bozmadım. baba adı, doğum yeri, doğum tarihi falan bilgilerini istedi hepsini tek tek verdim.

- son olarak x bey verdiğiniz bilgileri onaylıyor ve kredi kartı talebinizi onaylıyor musunuz?

+hayır onaylamıyorum

- neden efendim?

- son süreçte organik bağınız olan ntv’nin yayın politikasına bağlı olarak bundan sonra garanti bankasıyla hiç bir şekilde çalışmayı düşünmüyorum. bu gerekçemi de kayda alırsanız sevinirim.

- anlıyorum. iyigünler.

orgazm sigarası yaktım konuşmanın hemen ardından. yemin ederim çok mutluyum. o değil de 68 tlyi reddedecek adam değildim ben. ne oldu lan bana böyle. işte bunlar hep biber gazının yan etkileri.
  • geçen sene sürekli arayıp bir şeyler satmaya çalışıyorlardı, bir gün gelen aramayı 3 kez art arda meşgule vermeme rağmen 4. defa aradılar ve şöyle bir diyalog geçti aramızda, sonrasında hiç aramadılar;

+iyi günl..
    -iyi misiniz abi, durumunuz nasıl, yaralı filan var mı?
    +nasıl beyfendi anlayamadım.
    -iyi misiniz diyorum, itfaiye ya da ambulans göndermemi ister misiniz?
    +kusura bakmayın efendim, anlayamadım.
    - lan 3 kere aradınız meşgule verdim, 4.'ye arıyorsunuz amk. acil bir şey olması lazım. var mı acil bir şey?
    +yok beyfendi.
    -aramayın olum o zaman. deli misiniz? annemi meşgule versem ikinciye aramıyor siz kim oluyorsunuz 4 defa üst üste arıyorsunuz?
    -peki efendim.
    +not da al ama. sonsuza kadar aramayın beni.
    -iyi günler dileriz.
  • kimseyi gaza getirmek istemem fakat kendi adıma söylemek gerekirse bir daha bonus card kullanırsam anamı avradımı yedi sülalemi ak gençlik siksin.
  • babam öldü. vefat sonrası faturalar merhumun üzerinde kalamadığından abonelikleri kendi üzerime aldım. bedaş adlı özel tekel abonelik taşıması depozitolarını elden değil banka havalesi yoluyla yaptığından mecbur artık nadire kullandığım bu bankadaki iban'ı verdim. önceki gün bu boş hesaba hepi topu 30 tl gelmiş; dünse banka derhal "yariyil hesap işletim ücreti" adı altında paranın tamamı çalmış. ölü babamın parasına bile hallenecek şerefsizlerle işim yok. yarın kapatıyorum.

aldığı sikindirik iki mikro/makro iktisat dersine dayanıp "ama bankalar senin paranın rererö" diyecek bankacı bozuntularına ise lafımdır;

"ananızın amına kadar eşşekler kovalasın sizi."
  • hala bu bankayı kullananlara müstahak bir ücret uygulaması yapıyordur. şahsen onlara girdikçe ben mutlu oluyorum. devam edin, mado'nun da dondurmaları çok güzelmiş tavsiye ederim size.

edit: lucastorn uyardı, kızılkayalar bir ıslak hamburger yapıyor, aman parmaklarınızı yersiniz.
  • az önce atm’sinin yanından geçtim. şansa yaşıyoruz valla bu ülkede.
  • entrylerde gözlemlediğim, "yahu yapıyoruz ama pek etkisi olmadı mı, işe yaramıyor mu, birileri anlatsa..." türündeki endişelere bir son vermek amacı ile, hesaplarını kapatan, kartlarını iptal eden sözlükçülere, teorik olarak çok derine inmeden, ellerinize sağlık diyeyim:

1) bankalar, varlık sebepleri olan "kar maksimizasyonu" ilkesi çerçevesinde, tcmb'nin*, bddk'nın ve kendi içsel yönetmeliklerinin getirdiği likidite sınırlamalarını gözetmek suretiyle, adeta götlerini yırtarcasına çalışırlar. işbu saikle, fonlarını atıl bırakmaz; piyasada gecelikten tut, bilmem kaç yıllığa kadar vadelerde değerlendirirler. bu cepte dursun.

2) bankalar, hesaplarına girmesini ve çıkmasını bekledikleri fonları yönetir ve fazla kalan parayı yukarıda bahsettiğim şekilde kullanarak günü, literatürde "square", halk arasında "siki taşağına denk" denilen pozisyonda kapatırlar. bu şu demektir; çok dikkatli ve sıkı bir şekilde günlük, haftalık, aylık, 3 aylık nakit giriş-çıkışlarını yani "nakit akışı" tablolarını izlerler ve uygularlar. aynı cebe atalım.

3) bankalar yukarıdaki 1. ve 2. maddeler doğrultusunda yürüttükleri faaliyetlerini sağlıklı yürütebilmek için, yine gerek bddk, gerek basel düzenlemeleri ve gerekse kendi çıkarları için kurdukları risk yönetimi sistemleri ile yaş tahtaya basmamaya çalışırlar; bu anlamda bazı risklerden (kur riski, faiz riski, likidite riski) kaçınırlar. gönder cebe.

4) bir bankanın yukarıdaki dengeyi kuramayıp cebindeki paradan fazlasını ödemek durumunda kalmasının, yani eksi bakiyeyle gün kapatmasının türkçe meali "batmak"tır. yanisi o gün için 100 milyor ödemesi olan bir bankanın cebinde 120 milyoru olduğu için genel müdürü pişmiş kelle modunda gezer iken; ekşi sözlük yazarlarının çekecekleri 30 milyor sonucu bu banka ya parayı çekmeyin diye it gibi yalvarır, vermemek için 30 takla atar; ya da 10 milyor açığa düşer* ve bu parayı piyasadan borçlanmak zorunda kalır. ha bu noktada hazretler çok güçlü eyvallah ama rakamlar nelere kadir; ne bankalar böyle battı; eğer ki bu parayı bulamazsa=battı. yallah cebe.

sonuç: ellerimizi ceplerimize sokuyoruz ve bakıyoruz ne var diye? a aaaaa, meğerse bir bankanın başını ağrıtabilmek için illa 95 milyar tl tutarındaki mevduatın hepsini çekmek gerekmiyormuş, günlük/haftalık/aylık nakit akışını bozmak suretiyle bankayı piyasalardan borçlanmak durumunda bırakmak, hedeflerini ve programlarını yeniden düzenlemek zorunda bırakmak bile oldukça yeterli ve keyifli bir huzur kaçırma yöntemiymiş.

not: borsada yaşanan değer kaybından bahsetmiyorum bile, damat ferit buraları okursa genel müdürü ekmeğinden etmeyeyim.
  • kendisi ile biraz önce yaşadığım telefon görüşmesi:

g: garanti, c: carrybeary

g: kredi kartınızı kapattırmışsınız, tekrar açtırırsanız hem kartınızı kazanmış oluyorsunuz hem de 59 tl bonus veriyoruz.
    c: garanti ile çalışmak istemiyorum, teşekkürler.
    g: nedenini öğrenebilir miyim?
    c: siz de orada çalışmayı bırakıp direnişimize destek verirseniz daha güzel olmaz mı?
    g: teşekkürler
  • turkiyenin acik ara en kötü niyetli bankasi. net. dikkatli olmak lazim. kesinlikle güvenilir değiller.

postan cihazindan cektigimiz paraya "aylik cekim limiti"ni bahane ederek coktuler. bloke kaldirilmasi icin subeye gittigimizde maaş odemelerimiz icin "soyleyin onlar da idare etsin, salgin var" diyorlar. genel müdürlüğe yazı yazıldı, bloke kaldırılmasını red ettiler. gerekçeleri adıma bir haciz( e devlette hiçbir yerde gözükmeyen ) olmasıymış.

normalde anlasmamiz postan cekilen tutarin ertesi gun bize gecmesi seklinde. kendilerine ya da baska birine en ufak bir borcumuz olmamalarina ragmen paramiz hesabimiza 30 gun sonra gececekmiş. idare edecekmişiz. ufak bir meblağ da değil. bana hayatimin en kotu bankacilik deneyimini yasattilar. tum calisanlarina tesekkur ediyorum.

edit: baya bi mesaj geldi herkese yapiyorlarmis bunu. mafya misiniz lan!!