• iban numarasini yapistirmayi tam bir cin iskencesine donusturmusler. her yere trxx yyyy zzzz... diye yazdiklari iban'i kendi arabirimlerinde "tr'siz ve bosluksuz" istiyorlar o yuzden garanti'nin size verdigi numarayi geri garanti kabul etsin diye oturup notepad'de numara editliyorsunuz (cunku kendi textbox'larinda hane sayisi limitli bosluklu yapistirdiginizin tamami gitmiyor, o kutunun icinde duzeltme yapmaniz imkansizlasiyor).

bu kadar kotu bir tasarim kararina uzun zamandir denk gelmemistim. ulan sana ne tr'den bosluktan. sil bosluklari tr'yi falan kendin. sonra eger bunlari silince bir hane sayisi problemi cikiyorsa ayrica musteriye belirtirsin. manyak misin? insanlardan mi tiksiniyorsun, robotlar kullansin diye mi yazdin siteyi. allah allah be.
  • artik destekleyen kurumlarda (iski mesela), gecmi$ tarihli faturalari da odeyebildiginiz, allah gibi bir site..

kotuleme editi: "allahi bu i$e kari$tirma!" mi denmek istemi$ ne denmek istenmi$ anlamadim. $oyle bir sinyal dili geli$tirilelim: 2 kotu 2 $ukela "evet" demek olsun, 1 kotu 1 $ukela ise "hayir" demek olsun. tamam soruyorum: allah'in bir begeni sifati olarak kullanilmasindan mi rahatsiz oldunuz? cevaplari bekliyorum, sevgiler.
  • bana günlerdir kredi kartı borcumu ödettirmeyen site. hayır bir eliyle cüzdanıma giden kolumu tutup, diğer elini de kendi göğsüne bastırıp "abi çok rica ederim, ayıp ediyosun, senin paran burada geçmez" tarzı bir yaklaşımla kendisi ödese hiç sorun değil. ama onu da yapmıyorsan bana niye borcumu ödettirmiyosun lan güzel kardeşim?
  • türkiyenin en iyi internet sitesi bunlardaydı. yenilemişler geçenlerde. baktım az evvel. türkiyenin en vasat internet sitelerinden birine dönmüş. çocuk sitesi gibi.

diğer dandik bankaların dandik sitelerini taklit etmişler nedense. yazık lan. bu ne olum menuler yukarda falan. eskiden cillop gibiydi menuler solda, her şey derli toplu.

şuan ise ekranın her yerinde bi halt var. allahım nefret ediyorum bu darmadağınık site anlayışından ben lan. hava durumu falan koymuşlar bir de. ulan bütün günümüzü burda mı geçircez biz bu ne saçma şey. sosyal medya mı bu be? işimizi halletcez çıkcaz. sonra tekrar gircez yine çıkcaz. bunlar yakında video paylaşma, reklam paylaşma falan da yaparlar. saçma saçma anketler de eklerler falan.

google 1 beyaz sayfa 1 kutucuk ile dünya devi oldu. biraz feyz alın be.
  • gerek i$leyi$ hizi, gerek arabirim kolayligi, gerek i$lem zenginligi acisindan turkiye'deki en iyi internet bankaciligi sistemi.. taa ki, herhangi bir $ifre sorunu ya$ayana kadar..

mikado "evden cikmadan $u kredi kartini odeyeyim de, temiz olsun" der, ve fakat her gun bir $ekilde girilen site $ifresi 3 kez cali$maz, olanlar olur.
    ekranda kabaca * hesabinizi kilitledik, suyuna da pilav pi$irdik. ama merak etmeyin, kredi kartiniz varsa bir sistem yaptik, hem $ifreyi geri alacaksiniz hem de dibiniz du$ecek" yazmaktadir.

dunyada sadece birkac milyon ki$iye verilen "shop and miles gold and platinium all together" kartini cikaran mikado, buyuk bir guvenle tek tek gerekli bilgileri ekrandaki forma girer, ve haliyle submit eder.

ekrana cikan bembeyaz sayfa, bir $eylerin ters gittigini anlatmaktadir aslinda. ama mikado keci soyundan geldiginden 3 kere de bunu deneyip karti da bloke eder guzelinden. 444 0 33x aranmalidir artik.

g- garanti'ye ho$ geldiniz.. mini banka icin ziplayin, yoksa bekleyin.
    m- 1.. 4..
    g- kredi kartinizin numarasini girin. cvv'yi de girin.. onu da girin bunu da girin?
    m- 1234 4567 8910 1112 / 231 / o / bu
    g - diiit.. iyi ak$amlar ben tonguc, nasil yardimci olayim?
    m- boyleyken boyledir. neden ki?
    g- allah allah. genel ariza da yok ama.. yani arada oluyor da, o bakimdan..
    m- pek guzel, $imdi nasil aliyoruz $ifreyi?
    g- $ifreyi vermem ama kredi kartiniz varsa ?
    m- yok onu da bozdum ben. daha dogrusu siteniz bozdu. beyaz font okuyamadim
    g- ha? ne? allah allah.. genel ariza da yok ama.. tamam ona yeni $ifre verelim, superiz biz nasilsa?
    m- peki verin.
    g- en yakin $ubeye giderseniz..
    m- pazar gunu saat 21'de mi?
    g- ahah, herhangi bir atm de olur, nasilsa her yerde var?
    m- iyi de hastayim ben, evden cikamiyorum? hem atm'e gideceksem internet neden var? manyak miyim ben? veya siz?
    g- evet beyefendi ama guvenlik nedeniyle $oyle boyle.
    m- tonguc bey iyi guzel ho$ da, kimlik bilgilerimden en sevdigim yemege kadar sordunuz zaten? hani illa atm kamerasindan gorecegiz diyorsaniz bende webcam de var?
    g- yok hayir guvenlik nedeniyle atm'e gitmeniz gerekiyor.
    m- yani, "evden cikamayan mu$terilerimiz garanti bankaciliginda sorun ya$amamalilar" diyorsunuz?
    g- hayir efendim kesinlikle oyle degil, sadece guvenlik nedeniyle $oyle boyle..
    m- tamam da, ben balik degilim ki her gun girdigim $ifreyi unutup utanmadan da 3 kere (hatta karti da sayin 6) kere yanli$ gireyim? obsesif miyim ben ?
    g- beyefendi size yardimci olmak boynumun borcu inanin, ama $u guvenlik?
    m- tamam anladim ben, ustunuzu arayacagim o zaman.
    g- efendim?
    m- yani telefonla?
    g- hakli mu$teri hattimiz var tabi.
    m- atm'de degil di mi o?
    g- ?
    m- iyi gunner..

ha tabi, bir de (bkz: garanti bankasi hakli musteri hatti)
  • internet bankaciligi uzerinden actiginiz birikim hesabi zimbirtilarini unutup 50$ bir tarafa 100€ bir tarafa tikir tikir aktarim yapilmakta iken "ulan niye ben borclu gozukuyorum ne para cektim ne para yatirdim son zamanlarda allahallah" gibi bir silkeleni$ icerisine girerekten tum menuleri tavaf etmeniz sonrasinda ne odeme emirlerinde ne de ba$ka bir menude odeme talimati goremiyorsunuz efendim.

birikim hesabi denen nane tamamen bagimsiz olarak du$unulmu$, hatta o kadar bagimsiz ki garanti bankasi bunu bir guzel saklami$, bagimsizligi icerisinde rahat edebilsin diye gizlemi$, velhasil kelam bunu hatirladiktan sonra ba$liyorsunuz bu hesaplara nereden ula$abileceginize, zilyon menu arasindan ilgili i$lem menulerini bulduktan sonra "hah tamam cozuyorum, $u zimbirtilari iptal edeyim sonra bakarim hal caresine" haleti ruhiyesine burunmu$ iken "internet bankaciligi" uzerinden ba$lattiginiz birikim hesaplarinin kontrol panelinde "iptal et" gibi bir $ey goremiyorsunuz, ancak odeme tutari ve gun degi$tirilebiliyor.

"ulan acaba" sorulari e$liginde ariyorsunuz me$hur numaramizi, "4440333"'u, tamam diyorsunuz, benim e$$ekligim herhalde kafa cok dagildi goremedim bir $ekilde, ilgili numaralari tu$layip internet bankaciliginda hayatinizda cigir acacak mu$teri temsilcisine baglaniyorsunuz, durumu gayet kibarca ozetleyip;

internet bankaciligi denen online $ube ustunden birikim hesabi actirdiginizi, bu hesaplari kapatmaniz gerektigini cunki bu hesaba para aki$ini durdurdugunuzu anlatiyorsunuz, para aki$i durdugu icin "birikim hesabi" denen zimbirtinin otomatik olarak para cekmeye devam ettigini, bunun kendinizi borclu duruma du$urdugunu, haliyle kapatmak istediginizi tekrar belirtiyorsunuz. bunun kar$iliginda ilgili menuye ula$tiriyorlar sizi ve gayet kibarca "bakin bakalim orada kapat butonu var mi" diyorlar. olsa zaten tiklayacaginizi belirterek olmadiginizi anlattiginizda ise "o zaman siz o hesabi $ubeden acmi$siniz" gibi bir cevap ile rastla$iyorsunuz.

i$in sacma dongusu burada ba$liyor, internet $ubesi uzerinden aktive(bu gune kadar garanti denen bankanin $ubesine herhangi bir i$lem icin girmi$ligim yok, kart ba$vurusunu bile online yaptim) ettigim birikim hesabini $ube uzerinden actigim konusunda kendisi ile hem fikir olan mu$teri temsilcisi bunu $ubeden kapattirmam gerektigine kanaat getirerek beni bu yonde ikna ettigini du$unup "yapabilecegim bir $ey yok ne yazik ki" kisvesi arkasindan gayet guzel noktalami$tir.

peki ben bu bokyiyenin $ubesi uzerinden yaptigim i$lemi i$imi gucumu birakip denyo gibi kuyruklara girip bir suru insan ile muhattap olarak yaptiracaksam orada onca insan ne bok yemeye cali$iyor. annenizden emdiginiz sutun ph degerinden tutun babanizin yedigi portakalin ihtiva ettigi c vitamini yuzdesine kadar her halti sormayi akil edebiliyorlar da bir tek i$lemi iptal etmeyi mi bilmiyorlar. ya bu i$ler turkiye'de bir garip i$liyor, buralarin havasina, suyuna, insanina uygun $ekilde, ya da bende bir gariplik var ota boka takinti yapip durduk yere sinir sahibi oluyorum.

ayrica $ubeye de gitmiyorum kredili hesabin limitini sifirladim, nakit hesabindaki parayi da ba$ka bir hesabima aktardim, bakalim o birikim hesabi odemelerini nasil cekeceksiniz icinde para olmayan banka hesabindan.

e$$ek sipalari sizi be.
  • yeni versiyonu ile ben şaşkınlığa uğratan bankacılık uygulaması. güzel olmasına güzel de internet bankacılıgında profil olayını yadırgadım. profil resmi yüklemeler falan...

oldu olacak arkadaş ekleme ve arkadaş hesabına yorum yapma özellikleri de gelse bari.

- kanka çulsuzsun hayırdır?
  • eft ve havale için aldıkları ücretlerden bıktıran servis. tabi bunun için cep şubeyi kullanabilirsiniz. http://wap.garanti.com.tr/ ye girmeye çalıştığınızda bilgisayar üzerinden girdiğiniz için kullanamayacaksınız. bu sorunun çözümü için firefoxunuza user agent switcherı kuruyoruz. kurulumdan sonra araçlar menusunden default user agent i iphone 3.0 yapıyoruz. ve artık cep şubesi karşımızda.

cep telefonunuz yanınızda olmadığı için internet bankacılığını kullanamıyorsanız veya bilgisayar üzerinden ücretsiz havale/eft yapmak istiyorsanız böyle bir basit çözüm mevcut.

(bkz: user agent switcher)
  • sifrematik ve cep sifrematik uygulamalariyla güvenlik oranini kanimca %98lere cikartan web sitesi.

dipnot: verdiğim yüzdenin herhangi bir bilimsel hesaplamasi yoktur, kafama yattigi kadar verilmis bir yüzdedir.
  • cep subesindeki hiç bir işlemden ücret almamaktadir. google chrome'u kullanarak wap.garanti.com.tr yazdığımızda işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap