• sen tut kentini (sarayova) ziyarete gelen avusturya-macaristan imparatorluğu veliahtı franz ferdinand’ı öldür. aslında kader kurbanı bu eleman bir ekip olarak ferdinand’a suikast yapmaya hazırlanıyorlar, suikastı yapacak olan kişi nedeljko çabrinoviç adlı bir eleman. bu eleman ferdinand’a el bombası atacak ve onu öldürecek, bizim bu garipler de olayı seyreyleyecek. ancak moron olduğundan şüphe ettiğim nedeljko çabrinoviç el bombalarını aracın artık neresine atıyorsa elemanlar yara bile almıyor. “allah allah elemana niye moron diyorsun, tesadüf eseri yara almamışlar ne var bunda?” diyebilirsiniz ama demeyin asıl moronluk bundan sonra başlıyor.

bizim salak yakalanmayayım diye yanındaki siyanürü içip nehre atıyor kendini, ancak siyanür bozuk, nehrin derinliği de 10 cm olunca yakalanıyor mal gibi.
    nedeljko ‘nun yarım bıraktığı işi akşamüzeri şehre inen gavrilo tamamlıyor. sabah suikast girişimi olduğu halde akşam hamile karısıyla şehri gezmeye çıkan
    überdenyo ferdinand’ı gören gavrilo basıyor tetiğe vuruyor elemanı, hem de tek kurşunla karısıyla beraber. kaçayım falan derken yakalıyorlar bunu, hapishanede tüberkülozdan ölüyor.

ardından vay sen misin veliaht’ımızı vuran diye avusturya sırplara savaş açıyor ve olaylar gelişiyor. bizim elemanda hapisten izliyor yediği boku. zaten
    savaşsak ya lan diye fırsat kollayan ülkelere koz veriyor. sanmıyorum ki pişman olmuş olsun, bu tipleri iyi bilirim işleri güçleri nümayiş, olay olsun da eğleşelimdir. yediği bir bokla dünyayı ateşe vermiş umurunda mı? sorsan buna pişman mısın diye “ben inandığım şeyi yaptım” der. senin inandığın şeyi s.keyim ben it. bir de adının anlamı “prensip müjdecisi” demekmiş sırpçada, senin verdiğin müjdenin ardını kanırtayım ben dürzü. kaç milyon insan öldü lan senin yüzünden sığır!
  • 28 haziran 1914'de saraybosna'yı ziyaret eden avusturya arşidükü franz ferdinand ve eşi'ni öldüren, bundan dolayı da avusturya'nın sırbistan'a savaş ilan etmesiyle birinci dünya savaşı'nın başlamasına neden olan 19 yaşındaki sırp milliyetçisi.
  • azınlıklar konusunda geniş reformlar yapıp bölgeye istikrar getirmeyi planlayan ve sırplarla savaşmak istemeyen adamı öldürerek göz göre göre barut fıçısına kibriti atmıştır. arkasındaki abisine güvenen şımarık sırbistan da bu suikaste destek vermiştir. olacaklar daha baştan bellidir: avusturya sırbistan'a nota verir, sırbistan talepleri reddeder, avusturya sırbistan'a savaş ilan eder, avusturya'nın müttefiki almanya ve italya savaşa katılır, sırbistan'ın abisi rusya savaşa katılır, rusya'nın müttefiki fransa savaşa girmek zorunda kalır. ve senaryo birkaç ufak değişiklikle gerçekleşti. fakat savaş hem princip'e hem sırbistan'a pahalıya patladı. sonunda yugoslavya kurulmuş olsa bile toplamda bir milyon civarı sırp ölmüştü.

bu ilerici arkadaş emperyalist paylaşım savaşını tetkileyerek on milyonların ölmesine, milyonlarca işçinin kan, organ parçaları, ceset ve çamurla dolu siperlerde yıllar geçirmesine, bu işçilerin karılarının bir yandan çocuk bakıp bir yandan kocalarının gayet ağır olan işlerini almalarına, sömürgelerdeki yerlilerin hiçbir şekilde kendilerinin olmayan bir savaşa sürüklenmelerine, buna karşılık amerikan burjuvazisinin taleplere yetişemeyecek kadar kadar işlerinin açılmasına ve ceplerini doldurmasına sebep olmuştur.

diyeceğim şu ki bu alperene (ogün samast'ı da hatırlatıyor bana biraz) ilerici diyen insanın, pan türkizmle orta asya'ya açılma hayalleri kuran enver paşa'ya marx muamelesi yapması lazım. o da rus esareti altındaki türkleri kurtaracaktı sonuçta. irredantizmi koruyalım, kollayalım.
  • ben bu adamı buz devri filminde meşe palamudu pesinde koşarken kıtaları birbirinden ayiran, dünyanın .mına koyan sincapa benzetiyorum. düşün lan bir cinayet isliyorsun ve dünyanin gördüğü en büyük savaş başlıyor. ortamlarda anlatsa siktir lan pezevenk deyip inanmazlar, o derece.
  • meb kitaplarında ismi "bir sırp milliyetçisi"dir.
  • günah keçisi olayında zirve niteliği taşıyan mal.
  • adam ferdinand'ı öldürmek istemiş, lakin ilkinde becerememiş. bununla beraber, çıkan arbedede 10larca insan yaralanmış. ferdinand da, "noolmuş bunlara, yazık benim içim canları yandı" havasında yaralıların yanına gitmeye kalkışmış. bu sırada gavrilo da "hay aksi şeyten.. o kadar yakından öldürmedik adamı" diyerekten, hüzün içinde kafa çekmekteymiş.. tam o sırada bi bakmış ki oturduğu meyhanenin önünden ferdinand geçio! ya allah bismillah diyip dalmış ferdinand'a ve öldürmüş. soorası savaş çıkmış..
  • princip'in gerçekleştirdiği suikast için kara el örgütü bir çok suitastçi hazırlamıştır. ferdinand'a ilk saldırıyı el bombası ile yapacak kişi ise bir müslümandır: muhamed mehmedbašic. ancak muhamed mehmedbašic bombayı atamaz, sonra verdiği ifadesinde, yanıbaşında bulunan bir polis yüzünden bu saldırıyı gerçekleştiremediğini söyler.
  • avusturya-macaritan veliaht prensini öldürerek barut varilinin içine ateş atmış ve birinci dünya savaşını başlatmış sırp milliyetçisi genç. ama burada çok daha ilginç bir durum var: veliaht prensi, zaten ailenin istemediği bir kadınla evlendiği için kral olamayacaktı, yani olayı bu kadar büyütüp savaş nedeni saymaya gerek yoktu. ama dönemin avrupasının durumu göz önünde bulundurulduğunda, ki en ufak bir kıvılcımda savaş patlamaya hazırdı, bu da fitili ateşleyen çok ufak bir olay olarak tarihe geçti. hemen ardından avusturya-macaristan sıbistan'a savaş açtı, sonra rusya* kardeşini korumak için avusturya'ya şavaş açtı, oradan da ver elini dünya savaşı.
  • 1.dünya savaşı'nın fitilini ateşleyen gereksiz. bu sırplar zamanında pekçok kez osmanlı'ya karşı yok yere ayaklandılar. hep sorun, hep gereksiz saldırganlık. sırplar maalesef adam olamadılar.
hesabın var mı? giriş yap