şükela:  tümü | bugün
  • adanada universiteye** giden turuncu halk otobuslerinin muavinlerinin her durakta, duraga yaklasirken acik kapidan bagirmaya basladiklari ve yolcular alinip kapi kapatilana kadar tekrarladiklari cumle. bazilari araya baraj kapisini da sokusturur. isin ilginc tarafi universiteden sehir merkezine donerken ayni muavinler sadece carsi derler kisik bir sesle. bu otobuslere ilk klima takildigi zamanlar bir de "klimali" derlerdi.
  • onun orjinali gazipasa cemalpasa baraj yolu baraj kapisi balcalidir
  • bir de "gazipasa cemalpasa baraj yolu mahfesigmaz" vardir alternatif rota olaraktan.
  • muvainler bu kelimeleri soylerken cok soylemekten mi bilinmez telaffuz degisir ve "hadi barac yolu balcalı" yada "bırajjj yolu ballljalı" seklinde seslenirler
  • lokantacılar bu muavinlere
    dalak böbrek ciğer kuşbaşı kavurma gel gel diyerek karşılık verir.
  • bir dönem muavinlerin kolonya dağıttığı memleketin tek şehir-içi hattıdır.
  • bu hatta çalışan turuncu otobüslerin muavinlerinin kendine has deyimleri vardır. işe başlamadan önce özel bi eğitimden mi geçiyorlar artık bilemiyorum.

(bkz: geliyo musun bayan çarrşıııh)
    (bkz: boş araba çarrşıııh)
  • adana'nın şehiriçi otobüs istikametlerinden en tekerleme vasfını kazanmış olanı. hele o muavinlerin "brraşşşşyolubalcalıığğaa...geliyonnu birader?" şeklinde sizinle tamamen etkileşimli halleri görülmeye değer. ayrıca muavinlerinden ufak bir örnek için; (bkz: #4331666)
  • ismi turuncu otobüs olarak ta bilinen halk otobüslerinin güzergahı.durağa gelince yerinden kalkıp inmeye çalışan yaşlı teyzeye "haydi teyzecim daha hızlı , gençlik yıllarını hatırla, haydi" şeklinde motive etmeye çalışan muavinleri vardır bir de bunların*
  • 12 sene. ortaokul lise toplam 7 üniversite 5 yil. her sabah bu cumleyle patlattim afyonumu. baslik eksik baraj yolundan sonra baraj kapisi var aslinda arada. baraj yolundan gecip balcaliya gitmek icin sanki baraj kapisindan baska bir guzergah varmis gibi, araya baraj kapisi sikistirmak gufteyi yakalamak icin yaratilan sanat degilde nedir sorarim size. 12 sene 20 otobus olsa, ayda her birine en az bir kere binsem yazlari cikar herbirine en az 108 kere binmisim demektir. lost gondermesi tamam olduguna gore donuyorum konuya. muavinler buyuyeme sahit oldu lan. annem babam bu kadar yakindan takip edemedi gelisim ve degisimimi. 12 yasinda binmeye basladim simdi saclarim dokuluyor.

okula gec kaldigim sabahlar bu sesle firliyordum yataktan. evdekiler bu sayiklamalardan dolayi bir ara aslinda liseden sonra universiteyi kazanamadigimi otobuste muavinlik yaptigimi sanmislardir muhtemelen. lisede universite gezisi yaptilar okul servisiyle. o yolu bu slogan olmadan gitmek garip geldi. inanin aglayanlar oldu serviste. sonra kampus icinde bir arkadas o303 servis kapisindan sarkip o zaman bize ulasilmaz gorunen universite ogrencilerine hitaben haykirdi tum gucuyle 'gazipasa cemalpasa baraj yolu baraj kapisi balcali'. bilenler icin soyluyorum o ulasilmaz dedigimiz abiler, ablalar turkuaz cafede sandalyeden ayaga kalkip alkisladilar bu gosteriyi cunku biliyorlardi ki bu sadece bir muavin sozu degildi, zamaninda adana'da bulundum cukurova universite'ne en az bir kere yolum dustu demenin yoluydu. parola lan bildigin parola.

12 sene sonra ilk defa bu sene binmiyecegim gibi gorunuyor balcali otobusune. korkuyorum. fena.