• mimar sinan nam-ı diğer koca sinan'ın eserlerindeki tüm detaylardan onlarca farklı tez konusu çıkabilir.*
    örneğin “mağlova kemeri” günümüzde halen aktif olarak istanbul'a su getiren en önemli yapılardan biridir.

(bkz: mağlova kemeri)

edit: başlığı açan kişi gitmiş, başlık başa kalmış (2023)
  • (bkz: altın oran)
    (bkz: golden ratio)
  • kesit çizgisi ıslak alanlardan geçmeli.
  • örneğin yangın kapılarının dışarı açılmasının sebebi: insanların panik halindeyken / bir acil kaçış durumunda daha seri tahliye edilebilmesi içindir.
  • süsleme suctur.

-adolf loss
  • (bkz: ernst neufert)
  • ikea mutsuzluktur
  • arsa konuları imar hukuku konusuna girer, mimari konuya girmez. yangın kapılarının dışarı açılması zorunludur, mimari konuya girmez. alışveriş merkezinde yürüyen merdivenlerin ortada olmasının sebebini bilmiyorum; ama kesinlikle sadece ilgi çekmek için değildir. dolaşım kolaylığı faktörü daha fazladır. orada her kesimden insan var, iletişim kolaylığı için sosyopetal bir yapı yapılmış olabilir.

rahatladım herkese bok atarak. teşekkürler sözlük.

öğrencilik zamanında bile en boktan projenizi sunabilmek için vaziyet planı, kesitler, planlar, modelleme, maket gibi bilimum iş yapmak zorundasınızdır. zordur mimarlık. öğrenciliği de zordur.

"mimari bir bilgi bırak" sözü çok yüzeysel ve tuhaf. mimari bir bilgi dediğin zaman leonardo da vinci'yi de konuşabiliriz, minimalizmi de konuşabiliriz, 3. köprüyü de konuşabiliriz. fakat alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenleri veya imar hukukunu konuşmayız. yani bir bilgi bırak diyerek anlaşılamıyorsunuz efenim.

neyse herkese bok attığıma göre gitme vaktim geldi. kolay gelsin.
  • perspektif 101

"nesneler sizden uzaklaştıkça gözünüze daha küçük görünmeye başlarlar."

edit | ek: ileri okuma (bkz: rakursi)
  • (bkz: çörten) bir drenaj sistemidir.*
hesabın var mı? giriş yap