şükela:  tümü | bugün
  • mimar sinan nam-ı diğer koca sinan’ın eserlerindeki tüm detaylardan onlarca farklı tez konusu çıkabilir.*
    örneğin “mağlova kemeri” günümüzde halen aktif olarak istanbul’a su getiren en önemli yapılardan biridir.

(bkz: mağlova kemeri)
  • (bkz: altın oran)
    (bkz: golden ratio)
  • insanın gözü iki şeye odaklanır. (ilgi çeker)

- güzellik
    - hareket

bu yüzdendir ki, alışveriş merkezlerinin yürüyen merdivenleri tam ortadadır.
  • örneğin yangın kapılarının dışarı açılmasının sebebi: insanların panik halindeyken / bir acil kaçış durumunda daha seri tahliye edilebilmesi içindir.
  • arsan için, belediyeye verdiğin para kadar imar alanı alırsın.

gelen sorular üzerine edit;
    4 katlı binaların yanında bulunan 15 katlı binanın başka bir açıklaması olamaz.
  • (bkz: ernst neufert)
  • ikea mutsuzluktur
  • arsa konuları imar hukuku konusuna girer, mimari konuya girmez. yangın kapılarının dışarı açılması zorunludur, mimari konuya girmez. alışveriş merkezinde yürüyen merdivenlerin ortada olmasının sebebini bilmiyorum; ama kesinlikle sadece ilgi çekmek için değildir. dolaşım kolaylığı faktörü daha fazladır. orada her kesimden insan var, iletişim kolaylığı için sosyopetal bir yapı yapılmış olabilir.

rahatladım herkese bok atarak. teşekkürler sözlük.

öğrencilik zamanında bile en boktan projenizi sunabilmek için vaziyet planı, kesitler, planlar, modelleme, maket gibi bilimum iş yapmak zorundasınızdır. zordur mimarlık. öğrenciliği de zordur.

"mimari bir bilgi bırak" sözü çok yüzeysel ve tuhaf. mimari bir bilgi dediğin zaman leonardo da vinci'yi de konuşabiliriz, minimalizmi de konuşabiliriz, 3. köprüyü de konuşabiliriz. fakat alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenleri veya imar hukukunu konuşmayız. yani bir bilgi bırak diyerek anlaşılamıyorsunuz efenim.

neyse herkese bok attığıma göre gitme vaktim geldi. kolay gelsin.
  • engelli rampaları merdivenin yanına yapılan 2 metre uzunlukta rampalar değildir. o rampalardan arkadan desteksiz kimse çıkamaz. 1 metre yukarı çıkılacaksa 16 metre uzunluğunda bir rampaya ihtiyaçları vardır rahatça çıkabilmek için ve bu 16 metreyi çıkarken en fazla 9. metrede bir sahanlık planlanmalı ki kişi dinlenebilsin, kendine olası bir bekleme noktası bulabilsin.
  • kalelerin en üst kotunda belirli aralıklarla yapılan parapete barbata denir.