• 14 eylül 1991 beşiktaş samsunspor maçıdır efenim.
    aynı zamanda beşiktaşlı olduğum gecenin tarihidir.
    tv'den 90 dakikası da izlenen ve hala o 90 dakikanın içindeki bi çok karenin hafızalardan silinmediği maçtır efendim. o gece ilk defa bana alınmış bir hediye ya da ıvır zıvır bi şey için değil, sonradan tutkuya dönüşecek, hastalık derecesinde sevilecek bir şey için seviniyordum, atılan her golde beşiktaşı içime işliyordum. tabi o gece olayları algılamada ya da taraf tutmamda muhakkak babanın beşiktaşlı olmasının etkisi vardı, ama o ilk izlediğim maçta beşiktaş öyle bir top oynuyordu ki, ekranda hareket eden siyah beyazlılar deyim yerindeyse o gece yeni bir yavru kartalı kazanmak için büyüleyici bir futbol sergiliyordu.

o yüzden ilk maç çok önemlidir abi. ben o 5-1'lik samsun maçı büyüsünü hayatım boyunca unutamam o yüzden.
  • (bkz: 15 eylül 1991 fenerbahçe bakırköyspor maçı)

hayal meyal hatırladığım maç. gündüz maçıydı ve televizyondan babamla beraber izlemiştim. o zamanlar gerson fenerbahçe'deydi ve bir de gol atmıştı.
  • 13 haziran 1982 arjantin belçika maçı. belçika 1-0 kazanmıştı. aradan 31 yıl geçmiş...yuh...
  • 30 mayıs 1993 beşiktaş gençlerbirliği & 30 mayıs 1993 ankaragücü galatasaray

7 yaşındaydım ve radyodan dinlemiştim. beşiktaş kanserimin başladığı günde diyebiliriz.
  • galatasaray'ın manchester united'ı eleyerek şampiyonlar ligine katıldığı turun ilk maçı. şu meşhur aranırken songül karlı'yı bulmayla biten golün atıldığı maç yani.

maç hakkında hatırladığım iki şey var:
    1. soğuk... rahmetli anneannem'in evindeydik. evdeki tek televizyon misafir odasına konmuş ve o gün de misafir olmadığı için odada soba yanmamıştı. babam, annem ve ben o soğuk odada, kahverengi dinar battaniyesinin altında maçı izliyorduk.

2. reklamlar. maçı tgrt yayınlıyordu ve maç içinde olur olmadık yerde yayını kesip reklam yayınlıyordu. zaten o maçtan sonra maç yayınını keserek reklam yayınlama yasaklandı. dolayısıyla bant reklamlar, kutu reklamlar falan türedi. teknoloji ilerleyince de ürün yerleştirmeler falan üredi.

bir de o maçın rövanşında 0-0 berabere kalıp konvoya çıkmıştık... başarı kırıntısına bile ne kadar açmışız, kutlamak için ne kadar da kolay bahane buluyırmuşuz 26 sene önce. şimdi herkes hıncal oldu.
  • (bkz: 10 haziran 1993 brezilya almanya maçı)

brezilya ilk yarıyı 3-0 önde kapamış, almanya ikinci yarıda harika bir geri dönüşle maçı 3-3'e getirmişti. ben bunu bir dünya kupası karşılaşması zannediyordum ama küçük bir araştırmayla maçın 93 yılında abd'de yapılan us cup mücadelesi olduğunu keşfettim. daha eski dönemlerden fenerbahçe'nin bir çok maçını hatırlıyorum ama bu çok net.

bir de tabii ki sigma olomouc hezimeti var. (bkz: 4 kasım 1992 sigma olomouc fenerbahçe maçı) o da çok net. ama hatırlamak istemediklerimden tabii ki.)) o maçtan hemen sonra da şöyle bir şey vardı; (bkz: 8 kasım 1992 galatasaray fenerbahçe maçı) sami yen'de kazanan 0-1'lik skorla fenerbahçe, maçın ardından herkesin ağzına sakız olan tezahürat ise oku bakiyim aykut olmuştu.

ayrıca yazmazsam olmaz; 16 eylül 1992 tarihinde 4 büyük takımın birden avrupa'da maçı vardı. böyle bir gün bir daha yaşanmış mıdır türk futbolu'nda bilemiyorum!?
  • şüphesiz; uefa finalimizzz.
    (bkz: galatasaray-arsenal 17 mayıs 2000.)
hesabın var mı? giriş yap