• öğlen jiletimin bittiğini fark ettim. jilet alacak bir site ararken bu siteyi buldum. lanet olsun ki buldum. öğlen 14:00'den beri burayı okuyorum. allah belanızı versin lan!

benim traşım sabittir. arkoyu alırım, babadan kalma kapta, yine babadan kalma fırça ile köpürtürüm, ustura ile traşımı olur, eyüp sabri losyonumla pitpit yanaklarımı ovarım.

allah hepinizin belasını versin. porsuk kılı fırça sipariş verdirdiniz bana. ustura temizliği nedir birader? ben yıllardır bakım falan yapmıyorum o usturaya. kafadan 20 yıllık bir ustura. mental oyunlar yapmayın bana.

emin adlı üye; bu laflarım sana. her başlıkta tasarruftan bahsediyorsun. yaprak jilet ucuz, ülkemiz zorda, tasarruf yapın diyorsun. kardeşim, senin yüzünden akşam akşam 300 lira yedim ben. çelik bir ustura, adını bile bilmediğim yaprak jilet aldım ben. beni kandırdın, ağına düşürdün.

hayır yani, traş sabit bir şey. ne kadar keyif alabilirsin ki? ben gillete ürünlerini uyduruk olduğu için değil, 5 jiletten korktuğum için kullanmıyorum. manyak mısın emin?

lifelı bir nicki olan arkadaş. sana da laflar hazırladım. allah senin de belanı versin. arko sabunu kapta saklayacakmışım, çatlamasın diye 2 damla su koyacakmışım. birader manyak mısın? arko sabun 1 tl? zaten 3 ay gidiyor? 4 ay dayansın diye kap mı alayım?

özetle kesinlike girmeyin. traş ürünü üreten firmaların viralidir. bilinçaltı mesaj yollayarak porsuk kılı fırça aldırıyorlar!!!!11
  • 20 yildir eziyet gozuyle baktigim tirasi keyfe donusturmemi saglamis forum. eskiden, "sakallarim iyice uzadi, bir almak lazim" diye bakarken; artik, "soyle keyifle bir tiras sefasi yapayim" diyorum.
    bir de forumda herkes birbirine komsum seklinde hitap ediyor. ılk gordugumde yazisan iki adam gercekten komsu sandim, sonra bu kadar adamin ayni mahallede oturamayacagina kanaat getirince garipsedim ama simdi ben de alistim. ne de olsa hepimiz internetten komsuyuz*.
  • bilen bilir eski forum sitelerini. seviye oldukça yüksek, tartışamalar düzeyli ve yazarlar aklı başında insanlardı. sinirlerin en fazla gerildiği tartışmalarda bile seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım diyerek restleşilir, en koyu kavgalar bile hulusi haklı vs şeklinde biterdi. dijital alemde soysal medyanın gelişmesiyle bu suni kültür bile o kadar bozuldu ki youtube ve instagram yorumlarında ofansif mizah adı altında türlü soytarılıklara maruz kalan gençler interneti böyle zemin sanıyor ve gördüğü şeklinde kullanıyor.

işte geltir.comun zamane forumlarını anımsatan düzeyli ve devamlı sohbetleri beni benden alarak kendisine yıllar önce bağladı. jiletler, tıraş aletleri, fırçalar, şaplar, kremler, sabunlar, losyonlar üzerine saatlerce konuşulur, tartışılır; akla hayale gelmeyen detaylar üzerinde herkes kendi fikrini söyler ama kimse kendi doğrusunu dayatmaya çalışmaz.

örneğin wilkinson sword classic isimli üzerine forumda en çok tartışılan bir tıraş aleti vardır. kullanışlı, korunaklı ve ucuz olduğu için kimisi çok sever ancak plastik dış yapısından ve hafifliğinden dolayı da kimisinin çok net tavır aldığı, kartuşlu bıçak hissiyatından dolayı demediğini bırakmadığı bir alettir. işte forum yazarlarından biri bu alet üzerine o kadar ağır ve uzun bir yazı yazmış ki aletin tasarımcısı okusa intihar eder. ama yazıyı şöyle bitiriyor: "yine de herkesin tıraş keyfi ayrıdır. herkes istediğini gönlünce kullanabilir." işte "kimsenin kendi doğrusunu dayatmadığı" sözümden anlatmak istediğim olay bu. du da forumu çok keyifli kılıyor benim için.

ayrıca bu forumu ben "aşırı sol" ideolojiye benzetiyorum. herkesin kendi teorisi ve pratiği var, herkes kendi jilet-alet-sabun kombinasyounuyla mutlu, çoğu da bitmek tükenmek bilmeyen bir arayış içinde. cephe alınan tek nokta hepinizin tahmin ettiği gibi kartuşlu tıraş bıçakları, tüp köpükler, jeller*

bir de forumdaki herkesin buluştuğu alışveriş noktası vardır ki türkiye'nin en çeşitli ve diğer satış noktalarına göre uygun fiyatlı ıslak tıraş ürünü bulunduran impa ticaret ve sahibi mustafa bey'in yeri forumcuların gönlünde ayrıdır. extrashaving adında bir de satış sitesi vardır impa'nın.

forum içi kendi jargonu, terimleri ve espri anlayışı da vardır. jargon ve terim tamam anladık illaki olacak ama espri anlayışı nasıl oluyor diyenler olacaktır. örneğin birisi bir olaya çok üzüldüğü zaman " o kadar üzüldüm o kadar canım yandı ki yumaya feather takıp ince köpükle tıraş olsam bu kadar canım yanmazdı" der ve herkes üzüntünün şiddetini anlamış olur. kartuş ve köpük sever biri görse hiçbir şey anlamadan bunlar ne saçmalıyor der ve çıkıp gider tabiki.

son olarak: elbette ıslak tıraş her hobide olduğu gibi çok uğraştırıcı ve zaman isteyen bir keyif. ama adı üstünde bir keyif. bilgi ve kısa süre de olsa belli bir deneyim isteyen bu alışkanlık bir süre sonra bağımlılığa dönüşebiliyor. tıraş olmayı sevenler ya da işi/okulu sebebiyle her gün tıraş olmak zorunda olanlar bu zorunluluğu keyfe dönüştürmek istiyorsa geleneksel tıraş ve bu tıraşın yetkili mercisi olan geltir.com şiddetle önerilir. yine de "herkesin tıraş keyfi ayrıdır. herkes istediğini gönlünce kullanabilir."*
  • eski centilmen üyelerin yerini yavaş yavaş eli tesbihlilere bıraktığı forum. içindeki bilgiler türkiye'deki en önemli kaynaktır, yılların birikimidir her halükarda.
  • beni geleneksel trasa baslatan forumdur. tras olmak hep aceleye getirdigim ve cildimi tahris ettigim bir mesele iken artik keyifli ve her aksam en az 15 dakika ayrilasi bir ugras haline gelmiştir. arko sabunu her kopurtmemde dedeme sarılmış gibi hissetme durumu var ki bir de.. sorma gitsin. duygulandim sozluk
  • geleneksel tıraş konusunda her türlü bilgiye ulaşılabilecek, nezih bir sohbet ortamı olan derin bilgi kaynağı.

tek yan etkisi harcama isteği uyandırması. arko berber sabunu ile derby jilet'e bakayım diye başlayıp kendinizi yüz yıllık çelik usturaların peşinden koşturur halde bulabiliyorsunuz.
  • saolsun bana 600 tl gibi bir masraf yaptirip jiletli tirasa baslatan nadide forum. ortam nezih ve seviye yuksek.

"lan bu tiras isi nasil oluyor bir bakayim suna" diye girip
    "acaba sabunu okaliptus kokulu degil de sandal agaci kokulu mu alsaydim" diyerek ciktim.
  • geleneksel traş olanlar, yeni başlayanlar için sağlam bilgi kaynağı. üyeler arasındaki sohbetler hatta tartışmalar dahi seviyeli. bir nevi centilmenler klubü.
  • --- spoiler ---

bugünkü tıraşımda ej 89 makine, her zamanki fs fırçam, bolzano jilet ve taylor of old bod street tıraş kremi kullandım. öncelikle şunu söylemeliyim ki, bolzano jileti her geçen gün biraz daha beğenmeye başladım. bugün aynı jiletle 4. tıraşımı oldum ve ne bir yolma, ne körlenme ne de bir rahatsızlık hissi verdi. bakalım kaç tıraş daha böyle gidecek. 2,5 perde sonunda gayet yakın, tahrişsiz ve konforlu bir tıraş oldum. bir paragraf da taylor'a açmak istiyorum. her ne kadar ilk göz ağrım ve vazgeçilmezim arko olsa da ve son 3 tıraşımı arko ile olsam da taylor'un üstünlüğü göz ardı edilemez. sadece tıraşın başında kutunun içinde ıslak fırçamı bir kaç saniye gezdirdim ve ondan sonra sıcak su ile besleyerek tüm tıraşı tamalayabildim. daha devam etseydim, bir perde daha çıkartacağından da eminim. kısacası gerek jilet gerekse de tıraş sabunu biraz pahalı belki ama gerçekten fiyatlarının da hakkını veriyorlar.

--- spoiler ---

yaklaşık 6 yıldır jiletle tıraş olmayan beni yoldan çıkarmak üzere olan, "ulan insanlar nelerle uğraşıyor" dedirten oluşum*

(bkz: ıslak fırçamı bir kaç saniye gezdirdim)
  • güzel site hoş site bi zamanlar bende buradaki 'komşularımın' gazına gelip birsürü jilet, traş aparatı, fırçası, ıvırı zıvırı aldım ve 1 ay öncesine kadar hepsini attım ve birilerine verdim. nedenine gelince arkadaş bunlarla uğraşacak adamın hakikaten zamanı 'bol' olması lazım benim gibi beyaz yakalı evli çocuklu, sabahın köründe otobüs metro kovalayan adamın işi değil bunlar. benim için match3 candır diyor komşulara kolay gelsin hayırlı traşlar diyerek sözlerimi bitiriyorum..
hesabın var mı? giriş yap