şükela:  tümü | bugün
  • bu rütbeye kavuşunca mareşallik batonu alınır. bizzat hitler verir bunu. bir alt rütbe denebilecek generaloberst yani orgenerale göre prestij dışında bildiğim tek ama çok önemli farkı şudur:

    bu rütbedeki general bütün bir orduyu yönetir. okw'den, yani genelkurmaydan yani, bizzat adolf hitler'den nereye ilerleyecekleri/saldıracakları gibi genel görevler alırlar. yine ordu seviyesindeki saldırı/çekilme hareketlerinde eğer generalfeldmarschall iseniz "çekilme" manevraları için onay almak zorunda değilsinizdir. kararı alıp uygulayabilirsiniz. o seviye için önemli bir imtiyazdır. çünkü çekilme gereği ortaya çıktığında genellikle kötü bir durumdasınızdır ve aceleniz vardır. onay isteyip sonucu beklemek zorunda kalmazsınız general olarak.

    olayı şöyle görün. sahadaki generaller hassas olur. az veya çok merkezdeki kurmay heyet ile fikir ayrılığına düşerler. çekilme gerekli/değil, takviye gerekli/değil, hava desteği gerekli/değil vb. devamlı surette merkezle çatışırlar. özellikle çekilme manevrası merkezde (yenilgi) olarak algılandığından buna onay almak zordur. hele hele karşınızda hitler gibi bir paranoyak saldırgan varsa çekilmeyi onaysız yapmak büyük imtiyazdır. ha sonunda gene hitler'e hesap verirsin ama en azından birlikler zordayken, daha kayıp verilmemişken ya da azken gerekeni yapabilirsin.
  • kutsal roma cermen imparatorluğu'ndan üçüncü reich'a kadar alman ordularının kullandığı bir rütbe.

    türk askeri terminolojisinde muadili müşir/mareşaldir.