şükela:  tümü | bugün
 • 1 aralık 1876 yılında kaluga'da doğdu. sovyetler birliğinin mareşali ve ikinci dünya savaşı'nın kahramanı oldu. birinci dünya savaşi'nda çar'ın ordusuna katıldı. 1918 yılında iç savas sırasında kızılordu süvari komutanlığında bulundu. savaşlar arasında jukov kendini geliştirdi. 1931 yılında frunze akademisinden mezun oldu. 1939 yılında mançurya'daki sovyet birliklerinin lideriydi ve burada japonlara karşı başarılı olmuştu. kasım 1939 - mart 1940 arasındaki kış savaşı sırasında sovyet ordusu genelkurmay baskanlığında bulundu. kızılordu genelkurmay başkanı olana kadar kiev bölgesinde kaldı. nazi işgali sırasında leningrad savunmasını başarıyla yürüttü. daha sonra batı cephesi komutanı olarak seçildi. moskova'yı başarılı şekilde savunduktan sonra alman ordusunu orta rusya'ya geriletti. 1942 yılında yardımcı savunma komiserliğine yükseltildi. stalin'in askeri danışmanı ve savaşın kalanının planlayıcısı ve yürütücüsü oldu. meşhur stalingrad savunmasının ardından mareşalliğe terfi etti. bu andan sonra alman ordusunu berlin'e kadar sürmeye devam etti. savaştan sonra her yetenekli sovyet vatandaşı gibi stalin tarafından bir tehlike olarak görüldü ve önemsiz görevlere atandı. stalin'in ölümünden sonra kruşçev'i destekledi. savunma bakanlığı görevine getirildi. lenin nişanı * * sahibidir. 18 haziran 1974 yılında ölmüştür.

  japonlarla savaşı sırasında sürekli japonları cephede oyalamış, hiç farkettirmeden yedek kuvvetlerini ve zırhlılarını artırmıştır. japonların üç katı bir güce sahip olduktan sonra tarruza geçmiş, on gün içerisinde zaferini ilan etmiştir. ileride sorduklarında şöyle diyecektir: "japonlar zırhlılara karşı iyi savaşamıyorlar"

  bilinen en katı savunma ve ilerleme anlayışına sahip subaylardandır. bir mayın tarlasından askerleri geçirmenin o askerlerin bir çatışmada kaybedilmis olmasıyla aynı şey olduğunu düşünen bir komutandır. bugün ruslar otobüsteki bir teröristin elindeki otomatik silahla 8 kişiden fazlasını öldürebileceğine kanaat getirdiklerinde teröristi rpg ile vurarak 8 kişi artı teröristi öldürme gibi operasyonları bu adam yüzünden yapmaktadırlar.
 • berbat ingiliz ekolü yüzünden ismi bir garip yazılan generaldir, türkçe'de de rusça gibi "j" sesi vardır o yüzden rahatça gregori konstantinoviç jukov diyebiliriz.

  edit: başlık fi tarihinde "georgy konstantinovich zhukov" şeklindeydi, sonradan olması gereken hale getirilmiş, ekşi sözlük çalışıyor! bu mesajda silinecek en yakın zamanda vesselam.
 • cogu cevrelerce ikinci dunya savasının en basarılı generali olarak bilinir. acımasız ve kararlıdır. verilecek olan kayıplar konusunu hic onemsemez. sadece berlin savunmasını asmak icin 300.000 kisi kaybetmistir. ancak sonsuz kaynaklara sahip rusya icin problem teskil etmeyen bir durum ona basarıyı getirmistir. savas sonunda basarıları stalin tarafından kıskanılmıs ve uzun bir süre rusya tarihinde hic yasamamıs gibi davranılmıstır. dogu blokunun yıkılmasından sonra ise ruslar bu büyük ismi tekrar kahraman satusune cıkarmıslardır.
 • "madem bu kadar buyuk kahraman, neden moskova da adinin verildigi meydanlar, sokaklar veyahut bir metro istasyonu (hemen her onemli figurun adinin verildigi bir istasyon mevcut) yok?" diye sordugum ruslarin ; "kendisi adina yapilacak en uygun sey ici kan dolu bir havuzun ortasina dikilmis bir heykeldir" seklinde tanimladiklari asker. kizil meydanin girisinde, ulusal muzenin onundeki heykel kendisine aittir. kizil meydan, kan banyosu, heykel... enteresan.

  savas kahramanligi konusunda anti-stalincilerin bile ciddi supheleri vardir. "stalin bir adami sevmiyosa o adam iyidir" diye dusunmeme ragmen, stalinden nefret ettigini her defasinda soyleyen ve lafina guvendigim insanlarin, jukovun nufuzunu savas sonuclarinda kendisini kahramanlastirmakta kullanmis basarili bir propagandaci oldugu konusundaki israrci tutumlari, kizil meydanda beyaz atiyla cumle aleme endamini gosteren bu generale olan sempatimi azaltmakla beraber, o sartlarda kizil ordunun basinda yilmaz vural olsa o da kahraman olurdu diye dusunmeden edemiyorum. en son kim koydunun altinda ismin varsa, kim takar gercekleri...
 • 1941-45 arası sovyetlerin nazi almanyasına karşı verdiği büyük anavatan savaşının (velikaya oteçestvennaya voyna) kahraman komutanı. josef stalin tarfından sürgüne gönderilip sonra geri çağrılmıştır. kızıl meydandaki tarih müzesinin önünde dev heykeli vardır.
 • tarihi zafer töreninde kızılordu'yu beyaz atının üstünde selamlar. meydana girişi ile kızılordu erlerinin bağırışları yükselir. onlarca nazi bayrağı getirilmiş, jukov ve sovyet önderlerinin ayaklarının altına fırlatıp atılmıştır.

hesabın var mı? giriş yap