• kalpte yer eden pek çok şey içinde kullanılır. gerekli olanın yerini gasp eder. gereksiz şeyler özel hayata girdiklerinde masumiyetlerini yitirirler.
  • zıttı gerekli ile hiç bir farkı yoktur.
    durdu, gözlerimin içine baktı. evlat dedi, "ben bütün okulları birinci bitirdim, her zaman 3 kişilik çalıştım, şimdi ki aklım olsaydı, çalışırdım, ama kendimi helak etmezdim. dünya yalan."

(bkz: manası yok)
  • sizin sen halidir.
  • aslen gereksiz fakat fazla beyin hucresi yorulmasi takdiriyle gerekli duruma gelebilcek $ey...
  • (bkz: yararsız) (bkz: alakasız) (bkz: elverişsiz)
  • gerekli, bir şeyin olması için mutlaka elimizde olması gereken şeyleri tanımlarken gereksiz dünyanın geri kalanıdır.
    mesela bir tıbbi operasyon için gereksiz olan şeylerden biri tirbüşon olabilir yeri geldi mi olmayadabilir, biri ameliyat sırasında doktora tirbüşon uzatırsa doktor yerine göre onu kullanacak ya da gereksiz deyip fırlatacaktır, neyseki sağduyu neyin gerekli olup neyin olmadığı konusunda bize sık sık yardımcı olur da tirbüşonu şişe mantarı için kullanacağımızı biliriz ve tıbbi operasyonlarda ender kullanırız.

gereksiz şey, kaçınılmaz olarak ortaya çıkmış (spontaneous) kullanışı keyfe keder olan, hemen akla gelebilecek pratik bir faydası olmayan herhangi bir şey için kullanılır ise gereksiz olmak o şeyin en büyük özelliğidir. genellikle önceden tasarlanmış bir sonuca varmak için gereksiz hiç bir şeyi aramayız ya da gerekli şeyler zaten elimizin altındadır, gerekli şeylere ulaşmak için tek yol uzunsa ya da diğer kısa yolu göremiyorsak heralde o uzun yol da gereklidir artık, yoksa salakmıyız yani.

mükemmel gereksiz şey yani hiç bir sonuca ulaşmada gerek olmayan şey var mıdır? mükemmel gerekli mutfak robotu gibi bir şey olabilir, her iş için lazım olan bir şey sadece bizim bildiğimiz değil onun da dışında bilmediğimiz öğrenip öğrenemeyeceğimiz her durumda gerekli belkide hepsinde olmazsa olmaz bir şey düşünülebilirse, mükemmel gereksiz de düşünülebilir gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var.
  • bu kelimenin gereksiz yere kullanılması gereksizdir.
  • hayatımdaki en gerekli kelime..
  • gerek, lüzum içermeyen.
  • olmazsada olur
hesabın var mı? giriş yap