şükela:  tümü | bugün
  • avukatlar ve muhasebeciler.

bunlar ile çalışmak zorunda değiliz aslında.

ama sistem bizi bu iki gereksiz meslek gurubuna itiyor.

bir mahkemede kendimiz de savunma hazırlayabiliriz. okuma yazmamız olduğu sürece bunu yapabiliriz. ama sistem kendi içinde bir alt-sistem oluşturmuş ve avukatlar dışında kimsenin bilmediği belli formatlar koymuşlar. format dedikleri de word dosyasındaki font büyüklüğü ve başlıkların düzgün olması falan filan. adam benim söylediğim şeyi yazıyor ama istenen word formatında yazıyor. bir de benim yerime davaya giriyor, iki cümle ediyor, 3000 lirayı cukkalıyor.

aynı şey muhasebeciler için de geçerli. vergi dairesi 1 günlük "mükelleflik eğitimi" verse kolayca öğreneceğimiz şeyler için her ay deli gibi muhasebeci parası ödüyoruz. muhasebeci dediğin internette belli kutuları işaretleyip, bazı rakamlar girip tahakkuk yaptıran adam. yani 10 dakika tık tık yapıyor ve mükellef başına aylık 300 lirayı cebe indiriyor.

bu iki mesleğin gelecekte ortadan kalkacağına inanıyorum. en başta muhasebecilik. devlet bu muhasebecilere aşırı anlam yüklüyor çünkü bütün maliye bakanları muhasebe kökenli. ama gerçekten ben bu kadar boş beleş bir iş görmedim.
  • şu anda var olan bir meslek grubu gereksiz olsa zaten yaşamını sürdüremezdi. meslekler o işi yapacak birine duyulan ihtiyaç üzerine ortaya çıkıyor. bu ihtiyaç hissedildiği sürece de meslek var oluyor.

tek tek bakıldığında zaten insanların yaptıkları tüm meslekler gereksizdir, biraz uğraşsa insan kendi başına da işini görebilir. ancak hayatta her alanda özelleşemeyeceğimiz için, kendi alanında özelleşmiş insanlara ihtiyaç duyuyoruz.

emin olduğumuz bir şey varsa o da her mesleğin bir gün ortadan kalkacak olması. ancak var olan hiç bir meslek, gereksiz değildir.
  • gereksiz meslekler zaten kendiliğinden yok olur. ama bir mesleği yargılamak için, acele etmeyin. hukuk dili ne kadar sadeleştirilse de, ağzı iyi laf yapan bir avukat karşısında, sıradan bir insanın hiç şansı olmaz. çünkü sadece ilgili hukuk maddeleri bilmekle kalmıyor. aynı zamanda, hikayeyi oluşturmak da aynı derecede önemlidir. dışarıdan tüm meslekler kolay gelebilir ama, her mesleğin kendi incelikleri ve görünmeyen yüzleri vardır. internetin size her konuda çizmeyi aşma hakkını verdiğini düşünseniz de gerçek hayat da her zaman hesaplar tutmayabilir.
  • (bkz: gıda mühendisliği)
    bana biri anlatsın hele aşçı mı daha kıymetli, gıda mühendisi mi,
    kaşar ustası mı daha kıymetli, gıda mühendisi mi?
    şu an varsa da çoğu işletmeye yasalar dayattığı için var.
    genel itibariyle fuzuli.
  • otomasyona bağlanabilecekken sadece insanlara iş olsun diye hala var olan tüm meslekler.
  • (bkz: milletvekili)

hiç bir vasfı kalmayan bu mecliste hala ne için toplanıyorlar anlamış değilim.
  • minibüs ve dolmuş şoförleri.