• muhteşem bir jehan barbur şarkısı.

gidersen bana da bir dengini yolla
    dinerse gözyaşın beni de ağla
    arkanda beni bırak gönlüme aldırma
    ardında bir beni bırak gönlüme duyurma

yüzüne bakmam ellerinden tutmam
    sözünü ben duymam
    gideceksen durma
  • mevlana ve şems'i anımsatan. gitmeye meyledenlerin ardından dökülen bir tas su gibi şarkı.

"gidersen bana da bir dengini yolla, dinerse gözyaşın beni de ağla."

gitme! içine al beni. bir hançer olmak istiyorum. karnını yarmak içine girmek ve orada yaşamak istiyorum. yaşamasam da olur. orada yok olmak istiyorum. yediklerinle birlikte atma beni. sonsuza kadar hazmedemediğin bir parçan olmak istiyorum. neden bu kadar üzgünsün söyle bana? kelimelerin neden bu kadar çabuk bitti? ağlamak ister misin? gözyaşların bitti mi? gözyaşın olayım ağla beni. boşa akamayacak kadar koyu kıvamlıyım. bir bardakta biriktir ve susadığında iç beni. kana kana içtiğini sandığın suyun olayım. hiç bir zaman kanamadığın.

"arkanda beni bırak gönlüme aldırma, ardında bir beni bırak gönlüme duyurma."

gitmek mi istiyorsun? git o zaman. arkanda bir ben kalayım ama. sevdiğin "bir" olmasam da en sevdiğin bir ben olayım. sen git. bana aldırma. ağlarım belki. ama bıraktığın, ruhuma kattığın o kadar çok şey var ki, fani bedenim yok olana kadar yeterli. dünya gözü ile ellerini tuttuğum, gözlerine baktığım, yüzüne dokunduğum, kokunu içime çektiğim için mutluyum ben. git. parmak uçlarına basarak çık hayatımdan. az önce uyuttuğumuz çocuğu ağlatmadan git. yoksay kalbimi. kalbim küçük, kalbim ölümlü. bir gün duracak nasılsa. ruhum hep seninle.

"yüzüne bakmam ellerinden tutmam, sözünü ben duymam. gideceksen durma"

git. seni hiç sevmemiş gibi davranırım. istediğin bu ise, git. oynayasım yok artık. defol git!
  • gitmelere cok alisir beden. ruh'u sahipsiz kalir, kelimeler kifayetsiz.
    aksam serinligi cokmeden hemen once ankara sicaginda jehan fisildar kulagina;

"gidersen bana da bir dengini yolla
    dinerse gozyasin beni de agla
    arkanda beni bırak gonlume aldirma
    ardinda bir beni birak gonlume duyurma"
  • girişindeki tını, yorum ve gitara atılan darbeler bana sertab erener'in aslolan aşktır'ını çağrıştırdığı için istediğim kadar hürmet edemediğim jehan barbur şarkısı...
  • radyoda çalarken sözlerine dikkat ettiğim, bir anda içinde kendimi bulduğum şarkı.
    dinlerken bir yandan da ancak insan ruhunu çözmüş biri tarafından kaleme alınabileceğini düşünüyorum. henüz sabah kahvesini içmemiş olduğumdan olacak; sezen aksu nasıl oluyorsa aklımın ucundan geçmiyor. ufak bir araştırma sonucu karşıma çıkan isim o oluyor. ben de bir kez daha kelimeleri evirip çevirip hepimizin hislerini tekrardan bize sade ve müthiş şekilde anlatışına hayran oluyorum.
    uzun, çooook uzun bir ilişki yaşamış ve artık sıkılmış bir insansanız siz de bu şarkıda kendinizi bulabilirsiniz. bazı şeyler alışkanlığa dönüştüğünde yeninin, bilinmeyenin heyecanına kapılmak, yeni bir insanı fethetmek istemeye başlıyor insan. şarkının dediği gibi yürekteki yüklerin azalmayacağını da bilerek... uzun zamandır içinde bulunduğum ruh hali tam da bu.
    bu kadın ya çok iyi bir gözlemci, ya da hepimiz er ya da geç onun geçtiği yollardan geçiyoruz ki şarkılarında kendimizi buluyoruz.
  • bir mustafa ceceli şarkısıdır..böyle de muazzam hüzün kokan bir şarkı yoktur..

bitmedi aslında bitmedi sadece
    ele geçirdik birbirimizi
    emin olunca sahipliğimizden
    düşürüverdik değerimizi

sınamak istiyoruz yeniden
    yeni bir bilinmezdeki etkimizi
    kaybederek tazeliyoruz
    kendimize olan güvenimizi

gidersen bil ki düşer yine fethettiğin kaleler
    gidersen artar azalmaz yürekteki yükler
    gidersen tekrarlanır iyilenmez hayat
    gidersen mutsuzluğa mahkum bu serüven

bir daha, bir daha yıkarız dökeriz
    alışır bağımlı oluruz
    acıyı aşk zannederiz
    kaybederek tazeliyoruz
  • jehan barbur'un yürek burkan, muhteşem şarkısı. o ne kadar güzel bir vokaldir, öyle sade, öyle naif..

yerinin herhangi bir şekilde dolmayacağını bildiğin insanın kayıp gidişini izlerken ardından, kendi kendine usulca mırıldanacağın..

her ne kadar öznesi ikinci tekil şahıs olsa da, aslen geride kalan birinci tekile hitap eden - zira ikinci tekil bu şarkıdaki "gidersen bana da bir dengini yolla" sözlerinde anlatılmak isteneni anlamayacak, anlasa bile yüksek ihtimal önemsemeyecektir- gidenin ardından oluşan boşluk ve kaybetme hissiyatını iliklere kadar yaşatan..

kesinlikle dinlediğim en iyi türkçe şarkılardan.
  • jehan barbur'un ninni söyler gibi söylediği ama rahat vermekten cok uzak, kalp acıtan bir şarkıdır. gitmeli, dönmemeli şarkıların içimde ettiği yerlere bir ek olmuştur. dinlemekten bu kadar keyif alırken sözlerinin canımı acıtması nedeniyle duymaktan da bir o kadar rahatsız olmaktayım.
    "...arkanda beni bırak gönlüme aldırma..."
  • pamuk gibi bir sesin mukemmel bir parçayla insana neler hissettirebileceğinin kanıtı bu şarkı. iddia ediyorum ki dünyanın en taş kalpli insanının bile bu melodiyi, bu sesi, bu yorumu dinlediğinde başı döner. böyle güzel şeylerin yapıldığını görmek, böyle harika parçaları dinlemek insana gerçekten keyif veriyor.

tek söyleyebileceğim şey yolunun hep açık olması, o ipek sesinden, tatlı yorumundan bizi hiç mahrum etmemesi.

(bkz: jehan barbur)
  • sourberry de keşfettikten sonra arka arkaya yaklaşık yirmi kez dinlediğim, tılsımlı jehan barbur parçası. gururdan, kararsızlıktan, sevgiden, gülümsemeden, zorunluluklardan, arzudan, gözyaşından oluşan bir iksir.. son derece duru, son derece dingin..
hesabın var mı? giriş yap