• --- ameliyat günü mutlaka tok gidin. 10:30da dişim çekildi 15:00a kadar bişi yiyemedim kandan. iki yumurta yemiştim kahvaltıda ondan iyi idare ettim zaar.
    ---ameliyattan önce aspirin ve kan sulandırıcı tarzı olmayan ağrı kesici alın. novalgin,vermidon vb gibi hafif tarzda olsun. ameliyattan sonra zaten apranax ile yaşayacaksınız mideyi erken delmeyin.
    --- ameliyatta dikiş atılıyor. ama korkmayın onu da hissetmiyorsunuz. hışşıır diye bir ses,etten ipin geçme sesi hepsi bu.
    --- eve gelince yanağınıza dışardan buz koyun. 30saniyeden fazla tutmayın. 30sn-2dak ara-30sn şeklinde devam edin. uyuşukluğun geçmesine ve yanaktaki şişliğin inmesine katkısı çok büyük.buz tutan elinize
    fırın eldiveni takın. ciddyim takın,elden olmayın sonra bi de..
    --- ağızdaki tamponu en az 1 saat tutun. çıkartırken de mümkün olduğunca nazikçe çıkartın. benim gibi özensiz davranıp pıhtıyı kaldırmayın,kan gölü olmayın.
    --- sakın ve sakın tükürüğü tükürmeyin. tecrübeyle sabit. ağzınızı açın,bırakın salya kendince aksın. kan gürül gürül akmadıkça akan miktardan korkmayın,normaldir.
    --- kaçış yok az da olsa kan yutacaksınız.
    --- ertesi gün nasılsa durdu diye ağzınızı çalkalamayın,tükürmeyin. kan sızabiliyor bu da hayal kırıklığı yaratabiliyor.
    --- özellikle ilk gece sırtüstü ve dik konumda uyumaya çalışın. kafanız yatmasın,destekli dursun. kafayı yatırdığınız an kan gelmektedir yaradan. tecrübeyle sabit2. biliyorum bu pozisyonda uyumak zor ama yapacak bişi yok.
    --- temel öğünümüz tabiki de çorba. ve sıvılar.doymayacaksınız bunu da biliyorum. bir öğünde yarım tencere içerek durumu idare edin. içine ekmek içi ufalayın. duruma göre ekmek dışını da katabilirsiniz.
    ---ilaçları aksatmayın. kişisel tavsiyem apranaxı sabah-akşam olarak alın. mideyi delmeyelimx2
    --- ameliyattan korkmayın. uyuşması sağlam oluyor,ağzınızda bişiler döndüğünü bilmekten başka bişi hissetmiyorsunuz.doktorun tavsiyelerine uyun.
    ---deneyimli olan varsa fırçalama işini nasıl yapacağımı anlatsın.zedelenecek diye korkuyorum.çözemedim
    --- ha bi de meraklılık edip çıkan dişe bakmayın. koltuğa yığılıp kalmayın şekerlerim.

çekimin ertesi gününden aktaracaklarım bu kadar. ertesi gün görüşmek üzere

altıncı gün editi: yanağımda oluşan hafif çaplı aftlar harici bi sıkıntım yok çok şükür. operasyon bölgesiyle yememeye devam. yarın dikişlerim alınacak o zaman sorucam papa sahalara ne zaman dönebilirim diye.

çekimden üç gün sonra gargara kullanmaya başlayın.dişlerinizi rahatca fırçalamadığınız için vicdan azabı bastıracaktır.hususi isim veriyorum "lısterıne naneli" iki gün önce başladım kullanmaya. yanağımda fink atan aftlar,kuyruklarını kıstırıp gittiler yeminle. böyle deli kuvvetli bi gargara olamaz. eczacı tavsiyesi iyidir :) nanelinin tadı çok keskin yalnız.kapağa dökün bir parmak boşluk kalacak şekilde.o boşluğa suyu ekleyin. üçüncü günde daha yara açık olacaktır,canınız yanmasın panpişlerim.
  • antibiyotiğin %90 oranla gerekmez yazısını okuyup doktora çemkirilmemesi gerekir. çünkü;

evet doğrudur gerekmez ama yara yerine temiz bakarsan ve sonrası post-op ağrılarına katlanabilirsen. sonuçta türkiye'de, operasyondan sonra 1 hafta sigara içmemesi gerektiğini söylediğin halde, daha klinikten dışarı çıkar çıkmaz sigara yakan insanlar çoğunluktadır. ayrıca büyük çoğunluğumuzun da ağız hijyeni açık yaranın enfeksiyon kapmasına sebep olacak kadar kötüdür. üstelik iyileşme bozulursa ya da enfeksiyon kapılırsa kötü olan doktor olacaktır.

işbu yüzden doktor, işi garantiye alıp, ne yazıkki antibiyotik yazmak zorunda kalır. o yüzden o oran teorikte %90 ab gerekmezdir, pratikte %90 gerekir.
  • bende var bir tane. affedersin böyle sik gibi çıkmış. hayatımda da hiç gitmedim dişçiye, 2 sene önce gideyim kontrol ettireyim artık; üst dişlerim ağrıyor falan filan dedim kendi kendime. üst 20likler çıkmış ve çürümüş baskı yapıyormuş. çektiler onlarda bir problem olmadı. ama sağ alt çenem de bir tane musibet çıkmış aman allah`ım böyle tam dilimin bakış hizasında matkap gibi bir meret. hekim dedi ki ameliyathaneye gideceksin oradan randevu alacaksın bunun için dedi. gittim böyle böyle dedim hemşireye, kadın tamamdır röntgeni hoca kontrol etsin hemen size tarih veririz dedi. hemşire geldi yüzünde tebessüm ile (tabi anlamıyorum neden tebesssüm ediyor) şuan burada yeteri kadar donanımımız yok bunu çekmek için o yüzden üniversite hastanesine gitmenizi tavsiye ediyoruz dedi. tamam dedim, o sıra tutturdum bir şekilde randevu alabildim hacettepe`ye; bir şeyler oldu gidemedim. gel zaman git zaman babamı özel bir muayaneye götürdüm protez dişi için. yıllardan beri de oraya gider. ordaki cerraha gösterdim telefondan röntgeni suratıma patladı aq gülmeye başladı. dedim çok garip de mi? evet dedi ağrıyana kadar elleşmeyelim ağrırsa gel dedi.
    sol altta hiç çıkmamış bu arada sanırım evrimle alakası var diyorlardı 20lik dişlerinin azalmasının, çıkmamasının. yüzde 25 evrimleşmişim ben de. neyse konumuza dönelim size habis dişi göstereyim; görsel
  • dişhekimini dişhekimi yapan operasyonlardan biridir. yoksa herkes bilir sallanan dişi çekmeyi, bütün dişi koparıp almayı usta. bu işlemi yapamayacağını açıkça dile getiren dişhekimleri de mevcuttur ki dürüstlüklerine şapka çıkarıyor yok yere ağzımı burnumu dağıtmadıkları için teşekkür ediyorum.
  • hospitadent'te geçen yıl bir diş için girdiğim operasyon. oldukça ters bir noktada yan yatmış şekilde duran dişimin çekilmesi daha doğrusu ordan parça parça çıkartılması 1.5 saat sürdü. bu 1.5 saat boyunca iki kez uyuşturucu iğne yapıldı ve tam bir hafta sağ yanağım o kadar şişti ki biraz daha zorlasa ayrı eve çıkardı herhalde. bu süre boyunca ağzımı doğru dürüst açamadığım için sütle karıştırılmış bebe bisküvisi yedim. neyse çok detaya girmek istemiyorum sadece ameliyat sırasında o hava üfleyen zımbırtıyı tutan asistan kızın ve operasyonu yapan diş cerrahının yorumlarını yazayım:

"bir diş cerrahının karşılacağı en marjinal vaka budur. ben bugün artık daha hasta falan almam"
    -cerrah-

"ben hayatımda böyle bir şey görmedim ya"
    -asistan kız-
  • türkiye'de toplam 300 milyar dolarlık gömülü yirmi yaş dişi rezervi bulunmaktadır. lakin israil, bu değerlerin çıkartılmasnın önünde en büyük engel.

kesin bilgi, yayalım.
  • gömülü dişini erkek hekime gücünden faydalanarak asıltarak çektirmenizi söyleyenlere itibar etmeyin. bir çene cerrahına gidin.

iki gömülü dişimden biri kadın çene cerrahı, ikincisi çok güvendiğim güçlü kuvvetli erkek bir diş hekimi arkadaşım tarafından çekildi.

çene cerrahının işlemi daha uzun sürdü. dişi küçük parçalara ayırıp her birini yerinden nazikçe aldı. bir hafta içinde tüm kötü etkiler yok oldu. on beş gün sonra tamamen normale döndü. aslında diğer yirmiliğimi de o alacaktı ama o dönem işlerim çok yoğunlaşınca biraz ihmal ettim. sonrasında şehir değişikliği falan derken, bildiğiniz gibi.

diş hekimi ise diş etlerini keserek açtıktan sonra kök uçlarını oynatıp asılarak çekti. işlem çok daha kısa sürdü. iyi geçti diye seviniyordum ki... sonraki on gün katı hiçbir şey yiyemedim. çene kemiğime birazcık zarar verdiğini söyledi. ağrının tamamen kaybolup normale dönmesi yaklaşık üç ay aldı.

her ikisinden de kalıcı bir hasar almadan sıyrıldım ama cerrahi bir işlemi, gerçek bir cerraha yaptırmam gerektiğini çektiğim acılarla öğrendim. diş hekimliği ekstra güç gerektiren bir alan olsaydı bunun profesyonel eğitimini veren fakültelerde illa ki bununla ilgili bir ek eğitim bulunurdu diye düşünüyorum. bu konuda bilgisi olan diş hekimi yazar varsa içeriden bilgi almaktan mutlu olurum.
  • cinsiyet ayrımı yapan yorumlarla dolu başlık. bu işlem ağız diş ve çene cerrahisinin uzmanlık alanıdır. kaldı ki iyi bir diş hekimi de bu işlemi yapabilir. bu saçma algılar yüzünden kadınlar her alanda hor görülüyor. iyi bir hekim neyi yapamayacağını bilen hekimdir zaten. sen operasyon sonrası dikkat edilecek hususlara özen göstermiyorsan istersen en döşü kıllı heybetli erkeğe çektir dişini, o bölge yine enfeksiyon kapar. ayrıca operasyon sonrası şişlik oluşması normaldir. demagoji yapmayın.
  • bu bir diş çekimi değil bir ameliyattır kesinlikle ve kesinlikle çene cerrahisi ile birlikte yapılması gereken bir operasyondur.. işbu gömülü yirmi yaş diş çekimi sonrası başımdan geçen bir durumu kısaca özetleyeyim.. şöyle ki super uber sonic olan yere göğe sığdıramadığınız o sikik diş doktorunuz size "yieeaa bildiğin diş çekimi 20 dk da hallederiz" tavrında size söylemde bulunabilir ve ardından o işe girişiyorsanız ağzınıza iki zenci siki alsanız daha iyi.
    şöyle ki bugun itibari ile üzerinden 1 yıl geçti ve operasyonum 1.5 saat sürdü operasyon sırasında zedelenen sinirler nedeni ile dilimin yarısını %90 oranında hissetmiyorum ta ki bugune kadar ve halen de bir gelişme yok tat yok acı yok hiç bir şey yok ve dilinizi sürekli kaç defa ısırdığınızı tahmin etmeyin bile.. 5 defa düşünün iyi araştırın mahalle aralarında ki doktorlara gitmeyin dilinizinden dudağınızdan olmayın hastanede yaptırın adam olun lan

zöge: 2 yıl oldu hala aynı :( bu saatten sonra düzelen varsa ne operasyondan geçtiğini yeşillendirirse sevinirim.
  • ankarada bir diş hekimi vardır. iki adet gömülü yirmilik diş için operasyona başladığının 7. dakikasında geçmiş olsun der ve eldivenlerini çıkarır.
hesabın var mı? giriş yap