• gittiğimiz tatil için booking com'dan otel ayarladık.

bi gittik, fotolarla realite arasında baya bir fark var. oda minnacık, ya bavul açık duracak ya biz yürüycez; odada bir koku var, gürültülü, koridor gürültüsü aynen odanın içinde vs.
    özetle berbat.
    bir gece kaldık, hemen başka otel ayarladık civardan oraya geçerken de iade istedik.
    tabi ki vermediler. ben de dedim ki ayemsori, google reviews'da berbat bir yorum bırakacağım haberiniz olsun.

bıraktım da.

3 ayda 3000 kere okunmuş yorumum. 10 kişi layk atmış.

eğer bu 3000 kişiden 3 tane müşteriyi caydırabildiysem bana yeter.

işletmeciler, bu google maps yorumlarını ciddiye alın. o yorum orda ömrü billah duracak, işletmeye zarar verecek. halbuki hakkaniyetli bir şekilde yaklaşsalar çok farklı bir yorum bırakacaktık.
  • oradaki yorumları sildirmek mümkün olmadığı için güzel olay. adil bir ortam. ben kesinlikle gideceğim yeri mapsten okuyorum, sonra da ben yorum yazıyorum. insanlar faydalansın, kimse kazık yemesin.
  • gitmek istediğiniz yerle alakalı bilgiler edinebilmek adına güzel yöntem ancak bazı kritik noktalara dikkat etmek gerekiyor.

öncelikle yorum silinebiliyor. iki kere başımıza geldi. birinde citröen sivas bayisinden araç aldık. aracı alırken herhangi bir ekspertize sokmadık, 1,5 yıl sonra arabayı satarken ekspertizde sol üst çamurlukta boya kalınlığının farklı olduğu anlaşıldı. bunu da google yorumlara yazdık ve google yorumlarda bu yorumumuz çok uzun sürmeden silindi. ikinci olayda yurt dışında bir restorandaki servisi ve yemeği beğenmedik, eşim buraya olumsuz bir yorum yaptı. yorumumuz 1 gün sonra silindi ki eşimin 6000 küsür katkısı var google yorumlara. yorumunda "o restorana yakın daha iyi bir restoran var." şeklinde isimsiz de olsa yakındaki başka bir restoranı refere eden bir cümle vardı. onu sildik, tekrar yorum yazdık, 1 gün sonra yine silindi.

o yüzden yüksek puanlara kanmayın, puanlara bakarken tek katkısı olan hesapların yorumlarını dikkate almayın. daha önce başka tesislere çok yorum yapmış hesapların dedikleri genelde çıkıyor. eğer otel gibi bir yere bakıyorsanız muhakkak booking yorumlarına da bakın. internet siteleri, otobüs şirketleri, havayolu şirketleri, araba kiralama şirketleri vs. hakkında yorumlar için trustpilot'a bakın. restoran vs yerler için tripadvisor ile karşılaştırma yapın. yurt dışı için türkler'in yorumlarını da dikkate almayın çünkü biz genetik olarak hiçbir şeyi beğenmiyoruz. amerikalılar'ın yorumlarını da dikkate almayın, onlar da her şeyi abartıyor.
  • geçen gün bir arkadaş , eşimin bir arkadaşı google yorumlardan para kazanıyor diye söze girdi. hayırdır o nasıl oluyor dedim, az buçuk olayı tahmin ederek...

150-200 tane sahte gmail hesabı açmış. hergün birkaç saatini bilgisayar başında bu işe ayırıyormuş. özellikle otel, saç ekim merkezi, estetik cerrahı, kuaför gibi işletmelerin google map yorumlarına beş yıldız verip , olumlu yönde yüzlerce mesaj döşüyormuş. bu iş de malesef sektör haline getirilmiş.

bu yorumların da artık bir tutarlılığı kalmamıştır. heryerde mevcut paralı askerler çok zaman harcamadan ahlaksız şekilde insanları yanlış yönlendiriyor. google yorumlarında vayy be mekan 4.8 ortalama almış diye güvenmek yerine verilen en düşük oyların yorumlarını okumak daha sağlıklı bir yöntem.
  • sakın yorumları okumadan sakız bile almayın, eve modem sipariş ettim bir hafta oldu. hala mobil veri takılıyorum.
  • sanılanın aksine google'da yorum sildirebiliyorsunuz. google'ın ilgili departmanı ile iletişime geçerek ve yorumun tarafsız olmadığını ispat edecek doneleri sunarak bunu başarabilirsiniz.

elbette buna onları ikna edemezseniz "git işine burası demokratik ve sosyal bir platform" diyebilirler. rakiplerin yorumlarını defalarca sildirmişliğim var. umarım gerçek ve tarafsız yorumlar sonsuza kadar orada kalır.
  • yaşadığınız ana renk, heyecan gelsin diyorsanız yapılabilecek bir aktivite fakat çok ciddiye alınmaması gerektiği kanaatindeyim. o kadar saçma sapan ifadeler var ki buraya kim neden hangi motivasyonla yorum yapıyor çözebilmiş değilim. uzun yıllar kendisine söz hakkı tanınmamış ulusumuz yorum yapma şansı olan her yeri değerlendirmeye çalışıyor sanırım. okumaya çok uzakken yazmak için bu kadar yanıp tutuşmanın başka bir açıklaması gelmiyor aklıma. app store ve play store'dan beter.

mesele neden yani?
    (bkz: ukteydim doldum)
  • özellikle otel konusunda tripadvisor'un gezginler tarafından yüklenmiş fotoğrafları ile kombinlendiğinde bir çok süpriz engellenebilmekte.
  • en iyi, en kötü ve en alakalı yorumlara bakınca zaten az çok kafanızda bir şey canlanıyor ve kim ne derse desin pek de haksız sayılmazlar. gidince göreceğiniz şey zaten bu yorumlarda yazılıyor. tabii ki ne amaçla yazıldığını anlayamadığınız ya da farklı amaçlarla yazılmış yorumlar da olabilir ki bunun takdiri size kalmıştır.

(bkz: arife tarif gerekmez)
    (bkz: arif olan anlar)
  • geçen bir plaka basım yeri beni kazıkladı. bunu fark edip söyledim. bir sürü üçkağıtçı esnaf bahanesi uydyrdu. merkezlerini aradım haklı çıktım. dedim sana gösteririm. google maps'e bir yorum döşedim. yaklaşık 1000 kez görüntülenmiş. okuyanların yarısı gitmemiş olsa adam 1e bin kaybetti. bundan sonra böyle. sırada ev tadiletı usta bozuntusu var.
hesabın var mı? giriş yap