• erkeklere verilen “görüp al” anlamında kullanılan bir ad.” imiş.

kaynak:
    http://tdkterim.gov.tr/bts/

aynı zamanda:

(bkz: goral)
  • peugeot'nun yetkili servisi.
  • benzinli cihazıma fiziksel olarak bile uymayan dizel eksozu takmış, bir kaç ay sallandıktan sonra araç hareket halindeyken yola düşmesine (evet yola düştü) neden olan başarılı peugeot servisi.
  • ne sifir ne de ikinci elde tavsiye edenini duymadigim pejo bayi. musteriden daha cok ne koparirim anlayisi ile yonetilen, sattigi arabanin deposuna musterinin en yakin benzinlige gidebilecegi kadar benzin koymak suretiyle ufak hesaplar pesinde kosan yer. uzak durun.
  • verdiğiniz arabanın 2 günlük işi olsa da mutlaka 12 günde geri alabilirsiniz.

kapınızın az bir hatası varsa da o kapı mutlaka değiştirilir.

50 kere boya koruma da yapalım vs. diye aranırsınız.

aracı satana kadar "ağasınız-paşasınız", satıştan sonra "siz de kim oluyorsunuz"dur.

aracı çizik teslim alırken bunu söylerseniz, hemen halledelim deyip, bir pasta-cila atarlar, 2 gün sonra çizikler yine ortaya çıkar. zaten aracın ruhsatı her bir şeyi çıktığından pek bir şey de yapamazsınız.

aracınıza bir hizmet istersiniz aracınızı sabahtan akşama alıkoyarlar sonra da "biz yapamadık" derler. kurumsallaşmış bir firma olarak! aracınızı artık alabilirsiniz derler. geçen vaktiniz, mağduriyetiniz detaydır, önemsizdir.

bir arızayı bulmak için sırayla o parçalar değiştirilir. en sonunda arızalı parçaya sıra gelip de araç düzelirse "aracınızı onardık" derler. gidip gelmeleriniz, aracı bırakmalarınız, eziyetiniz detaydır. bir aksesuar sorarsanız logolusu şu fiyat, logosuzu bu fiyat derler, ne yapacağınızı şaşırırsınız.

balgattaki yerlerinde doğru düzgün ulaşım aracı yoktur, yazın sıcaktan kışın soğuktan sizi sıkıntıya sokarlar. epey yürümek ve epey de beklemek zorunda kalırsınız. çayyolundaki yerleri de araçsız öyle rahatça ulaşabileceğiniz bir yer değildir.

aracınızın jant şifresini kırarlar, "hep kırılıyor önemli değil" derler. "kırdığınız gibi geri yapın" dediğinizde "fransadan 3 ayda ancak gelir" deyip karşılarındaki çocuğu! iknaya çalışırlar. mecburen ikna olursunuz, onlarda şifrenizi iptal edip, bijonları kaynatarak aracınızı fransız modelden göral modele çevirirler.

iyi tarafları var mı, orada asgari ücretle filan çalışan servis çalışanlarının kabuldeki elemanları güleryüzlüdür. zaten sürekli öyle olmaları gereklidir. servis atelyede çalışanlar 2 günlük işi 12 günde yaptıklarına göre iyi değildir, zaten 15-16 yaşında tiplerde orada dolaşır, aracınıza bir zarar verildiğinde "çocuk bu amcası, idare ediver" denilir. satışta çalışan elemanların bir kısmı yukarda anlatıldığı gibi satıştan sonra surat değiştiren tiplerdir. bir anda aranıza soğukluk girer, artık siz bir dost bir müşteri değil, yabancı birisinizdir.

sonra bir telefon gelir, yok efendim "memnun kaldınız mı anketi". çektiğiniz sıkıntılara rağmen kabulde güleryüzün hatırına iyi not verirsiniz, zaten servisten şikayet etseniz de "şikayetinizi ilgili yere ilettik" denilip mesele kapanır. geçen onca zamanınız, zarar gören aracınız, size ve aracınıza gösterilen alaka, verdiğiniz tonla para vs. boş işlerdir, cereme olarak hayatınıza bir kayıp olarak girer.
  • tavsiye edenini duyamayacağınız peugeot bayisi. aleni şekilde, problemli ikinci el araçları "garantili" diye satmaktadır. 15 gün önce 6 ay garanti ile sattığı ikinci el araç 15 gün sonra kendi servislerinde 1400 tl masraf çıkardığında garantiyi marantiyi sallayan ve tabi ki "o parçalar garanti dışı" diyebilen bir yerdir burası. forumlar bunlar yüzünden mağdur olanların hikayeleri ile dolu.

buradan araç falan almayın arkadaşım, mecbur alacaksanız da almadan mutlaka güvendiğiniz bir yerlere gösterin.
  • ankara'da konya yolunda bulunan peugeot satıcısı-servisi.

sıfır memnuniyetle ayrıldığım bu servisin siciline bir de ekşiden bakayım dedim, en doğru tanımı yukarıda gördüm;

"tavsiye edenini duyamayacağınız peugeot bayisi" - danny de vito

edit : zamanında memnuniyetsizlik sebebi yazacak vaktim olmadığı için es geçmiştim. şimdi yine aklıma geldi, daha doğrusu olayın devamını anlatayım dedim, son yaşadığım servis maceramla. kısa kısa geçiyorum.

şubat 2015'te aracım 30bin km'de iken bu servise gittim ve benim şanzımanımın bittiğini, baskı balata volan falan birkaç şeyin değişmesi gerektiğini söyledir. sonra dediler ki normalde bunu garanti karşılar ama sizin aracınızın garantisi bitmiş, 3bin küsür lira maliyet çıkardılar. işin güzel tarafı benim aracımın garantisi henüz bitmemişti, elemana bunu aracın faturasıyla kanıtladım tabi. sonra ne mi oldu? birkaç dakika önce normalde garantinin karşılayacağı problem bir anda kullanıcı hatası oldu. neyse efendim, anlaşmazlığın ardından ben aracı yaptırmadan kullanmaya devam ettim.

aradan geçen 9 ayın ardından aracım 45bin km oldu. rutin bakımı yaptırdım ve sonra bir başka yetkili peugeot servisine gittim, olayı anlattım, 15bin km önce bu şanzımana bozuk dediler ama ben kullanmaya devam ettim bir de siz bakar mısınız dedim ve şanzımanı denemesini rica ettim. hay hay dediler.

sonuç mu? şanzıman saat gibi çıktı. zaten genelde uzun yol yapan arabaların şanzımanı bu kadar kısa problem çıkarmazmış.

e ne diyim a göral! aslında güzel bir rezalet başlığı açabilirim ama neyse hadi.
  • takas için aradığınızda "arabayı getirmeniz lazım beyefendi" tarzının "sen getir bakalım" moduna evrildiği, "kardeşim arabam sorunsuz sen kontrol et yine de ama sorunsuz varsayarak bir fiyat çıkart" ısrarlarına "arabayı getir de bakalım" cevabını ısrarla veren satış temsilcilerine sahip bir garip oluşum. daha ticaret yapmadan ticareti bitiren bir satış politikası ve müşteriyle laubali konuşmayı samimiyet sayan bir anlayış. subayevleri galerilerine verir size yine vermem arabamı.baştan güvenimi sıfırladı.
  • servisi kepazedir.

kendilerinden yıllardır araç kiralayan bir firmayız. bana kalsa el arabasına binerim daha iyi.

kendi malları olan aracın lastik değişimini randevulu olmasına rağmen 1 saattir gerçekleştirememiş olmakla beraber, sorularınıza cevap vermeyen, dövecekmiş gibi bakan ama götü yemediği için kibar olmaya çalışan bir takım personel çalıştırdığı da gözlemlenmiştir.

bekleme salonunda, müşteriler için konulan kuru pastaya hücum eden full makyajlı ve havalı kezbanları da bulunur.

işin düşmese eğlenceli yer lan aslında.
  • tıpkı diğer entrylerde girildiği gibi zamanında benim de başımı büyük derde sokmuş ankara'daki peugeot bayiisidir.. ah ettiğim sayılı firmalardandır.. yıllardır yazmadığımı farkettim. şimdi fırsat bulunca yazmak farz oldu..

vaktiyle kredi çekip bir iş kurmuştuk borç-harç ve bir de ticari araç almamız gerekiyordu. paramız ikinci el ticari partner'e yettiği için buradan kandırılıp bir partner aldık. bir de bu göral'ın patronu nezih bey miydi nezir bey miydi işte onu ailecek tanıyoruz falan diye güvenerek gittik...

düşük kilometrede, 6 ay garantili, kız gibi, tertemiz, "ben kendim bile binerim aslında buna", falan gibi ikna cümleleriyle itelediler bize aracı. sonra aradan 1 hafta geçince araba gitmez oldu, siyah dumanlar falan. meğersem motor revizyon, enjeksiyon değişimi, turbo değişimi istiyormuş... servis ise bize 2013 parasıyla 13bintl falan masraf cıkarmıştı.. 1 hafta içinde biz bozmuşuz arabayı, opetten başka yerden benzin almamalıymışız falan gibi donelerle savundular kendilerini...

kavgalar dövüşler, burda sayfalarca yazılacak rezalet başlığı içerğinin ardından orta yolu bulamayıp sanayiide 4 bin liraya çözmüştük işi, sonra birkaç sene daha bindik, ama burnumuz şaşmaz sanayiinden kurtulmadı. tüm ustalar dedi ki bu araba km düşürülmüş. en az 300bin km de bu araba yoksa imkansız bu hale gelmesi... bu olaydan sonra göral'ı çok araştırdım ve haklarında olumlu tek bir yorum bile okumadım. herkesin ama öyle ama böyle, bir şekilde canı yakılmış göral tarafından..

ne diyelim allah ısla etsin.
hesabın var mı? giriş yap