• seyrek de olsa, yapilan ters bir hareketle ya da süresi gecmi$ lensleri kullanmanin sonucu gerceklesebilecek olay.insanda kacan lensin gözkapaklarinin altindan beyne kadar gidebilecegi paranoyasini yaratir.
  • yolunu kaybetmiş ve bir süre sonra ikiye katlanmış olarak gözünüzün arkalarından bi yerlerden çıkması muhtemel olan lenstir. ancak ne zaman çıkacağı sorusu lense ve onun keyfine göre değişebilir. kimi 10 dakika sonra geliverirken bazıları da bir hafta on gün sonra gözünüzdeki gıdıklanma hissiyle ve yeni taktığınız lensi itekleyerek saklandığı yerden geriye dönebilmektedir.
  • eğer çıkarılmadan uyunduysa gözde kuruyan lenslerin göz yerine göz kapağına yapışması, gözler açıldığında da konumunu muhafaza etmesi ile karşılaşılabilecek durumdur. telaş edilmemeli, gözler ovuşturulmamalıdır. bir miktar lens suyu takviyesi acıyı azaltır, kurumuş lensi yumuşatır. bundan sonra ayna karşısında göz kapağının altına dikkatlice bakılıp gözler hareket ettirilerek kayıp lens -muhtemelen ikiye katlanmış halde- bulunur. yıkanıp yerine takılır.

ilk bir iki ay, alışılıncaya kadar lenslerin gözün içine kaçması herkesin başına gelen bir şeydir. lens azimle aranmalı, düştüğüne emin olmadan yenisi takılmamalıdır (bir hafta sonra eski lens kendiliğinden düşüverirse şaşırırsınız), "ulan bu gözümün arkasından dolaşıp sinir minir bişeylere takılmasın?" diye de telaş edilmemelidir. isteseniz de onu oraya sokamazsınız zaten. sabırlı olun hepsi geçer bunların...
  • feci batma hissiyle kendini belli eder, genellikle gözkapağının buruna yakın dip köşesinde dörde katlanmış olarak izi bulunur...

çıkarmak için gözü parmaklamak yerine göz kapağının üzerinin dışardan ovuşturularak lensin uzanılabilir bölgeye gelmesi sağlanmalıdır.
  • banyo yaparken unutma halinde başa gelebilen durum. hatta bütün insanları başınıza toplar çıkarın lan şunu diye isyan edersiniz ama ucu bile görünmüyordur veledin. "beni burdan allahı gelse çıkaramaz uleyn" diye bağırır göz kapağının altına tecavüz eden lens. bu durumda yapılacak tek şey keyfini çıkarmaktır. *
  • hele bir de göze mi kaçtı yoksa yere mi düştü ikileminde kaldıysanız vay halinize... ikiye katlandıysa ve gözünüzde hissetmiyorsanız delirirsiniz. nerede olduğunu bilseniz sorun olmayacak.

böyle durumlarda diğer lensi o göze takıp eğer diğeri de oradaysa onu ittirmesi sağlanarak çıkarılabilir.

lens gözdeyken gözünüzü aşırı ovalamamaya özen gösterin.
  • korkulan gerçektir. bu ihtimal hep mevcuttur ancak başa gelindiğinde korkulduğu kadar acı verici bir olay olmadığı anlaşılır. bir gün öyle uyuduğumu ve ertesi sabah uyanıp elimi yüzümü yıkarken ikiye katlanmış şekilde lensin gözümden çıktığını görünce şaşırmıştım. düşürdüm zannettim, gözümdeki hafif batmayı da yok saymıştım.
  • daha önce başıma gelen durum. panik yapıp gecenin bir yarısı göz doktoru araştırıp epey uzak bir mesafeye gitmiştim. soluk soluğa odasına girdiğim göz doktoru, bu kadar panik yapacağım bir şey olmadığını, beynime kaçacağını düşünecek kadar da gülünç olup olmadığımı sormuştu. ben de tabii ki öyle bir şey düşünmedim diye kıvırmıştım. * günüm, taksi ve muayene ücreti sonrası gözkapağımın altına kaçtığını düşündüğüm lensimin eve geldiğimde parkenin üstünde bulmamla birlikte giden parama ağlamakla tamamlanmıştı. *

yani sakin olun. sizinki parkeye, etrafa düşmediyse bile bir süre sonra bir şekilde dışarı atılıyormuş. korkmayın sakin olun o lens kesinlikle beyninize gitmeyecek. *
hesabın var mı? giriş yap