• yeşil yol, hes'ler, karadeniz sahil yolu, maden ocakları gibi karadeniz'deki birçok yaraya parmak asan belgesel film.

filmin ilk fragmanı ise dün yayınlandı. hem de havva ana ile!
    https://www.youtube.com/watch?v=wgfy1ar46wi

--- gözyaşı yolu ---

sonsuz evrenin sonlu gezegeni, sonlu gezegenin sonsuz merhameti: karadeniz… adıyla aman vermez denizine, metrelerce set çekilerek başladı çile. deniz bitti, balık bitti, horonların ritmi gitti... çernobil’in çığlığını duydular. öldüler, öldürüldüler... kanına karadeniz işlemiş, inadına inanmış, inancına inat etmiş uşaklar bulduğu düzlükten az yukarı taşındılar. onlar hes dedi uşaklar pes demedi. derelerinde doğanın tüm canlılarına bırakılan %10 luk can suyuna kaldılar. yılmadılar, oyalamadı ovalar, yaylalara çıktılar. nitekim serde deli horonu oynamışlık var... yılmadılar çünkü kazım vardı inançlarında. ‘’ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söylediler...’’
    ‘’sevdamuz da dere gibi akacak, yeşil yoli başunuza yikacak!’’

yönetmen: engin türkyılmaz
    yardımcı yönetmen: efe zafer demiral
    sanat yönetmeni: tuğçe üstündağ
    görüntü yönetmeni: eren kırlangıç
    kamera: harun demirel
    ses: onur ersen
    kurgu-montaj: ahmet akgül
    proje danışmanı: ümit aydoğan

--- gözyaşı yolu ---
  • ıyi bir is cikarmislar diye dusunduren cok dogal fragmana sahip gozyasi filmi.

havva ana zaten guzel de, benim fragmanda gozlerimi dolduran, sirtini yaslayip verdigi memleketimin cimeni. ulan cok ozledim oraya oyle oturup nefes nefese kalmis yorgunlukla birlikte nefes almaksizin sakalasmayi.

ellerine saglik, emeklerine saglik arkadaslarin. gonul ister ki bu film ve diger tum etkenler bir etki etse de bu yol yapilmasa ama kime ne anlatiyoruz orasi da muallak.

basarilar cocuklar.
  • ikinci fragmanı ilk fragman gibi etkileyici. helal olsun çocuklar.

ikinci fragman
  • http://www.gundeminbirikimi.com/…valinde-yarisacak/

etkileyici ve kendi içinde zorluklara rağmen yapılmış belgeseldir.
    izlenesi.
  • 4. ataşehir ulusal çevre konulu kısa film yarışması kapsamında izleme şansı bulduğum belgesel yapım.

normal versiyonu 74 dakika olan belgeselin 30 dakikalık kısa versiyonunu izledik. festivale, yarışmaya ve gösterim yerine göre değişiyormuş bu tercih.

izlediğim için kendimi şanslı hissediyorum zira çok çok başarılı bir yapım. belgeselin başlangıç hikayesi de gayet enteresan. bu yarışmanın jürisinde bulunan yeşim ustaoğlu 'nun duygularını da merak etmedim değil. belgeselin ödül alıp almadığını ise cumartesi günü ödül töreninde öğreneceğiz artık.

emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
  • bana fatih akın ın trabzon çaykara da çektiği cennetteki çöplük filmini hatırlatan belgesel film. film ile 27. ankara uluslararası film festivalinde karşılaştım. ince ince aradığım eksikleri rağmen konu fazlasıyla iyi yansıtılmış durumda. tulum, kemençe, ağıt, karadeniz, yeşil, yayla ve mitoloji hikayeleri ile beslenmiş durumda. 14. uluslararası çevre film festivalinde birinci olduğunu duyduktan sonra filmin yönetmeni engin türkyılmaz'ın documentarist johan-luc godard en iyi yönetmen adayı olduğunu duydum. fazlasını hak ediyor.
  • belgesel,2016 altın portakal film festivali finalisti oldu.
  • festivalden festivale, ödülden ödüle koşan; yeşil yol'u zalimin başına yıkan; görüntü yönetmenliğini eren kırlangıç'ın yaptığı harika belgesel.

izleyin, izlettirin.

belgeselin aldığı ödüllerin ve katıldığı festivallerin listesi burdan köye yol olur*

14. istanbul çevre kısa film festivali, ulusal çevre kısa film yarışması, belgesel dalı, birincilik ödülü. 2016
    4. ataşehir ulusal kısa film yarışması, profesyonel kategori, jüri özel ödülü. 2016
    2. marmaris kısa film festivali, halk jürisi, netsel marina özel ödülü. 2016
    2. marmaris kısa film festivali, halk jürisi, koz yapım yapım desteği ödülü. 2016
    14. ikfd ulusal kısa film festivali, belgesel dalı, finalist. 2016
    27. ankara uluslararası film festivali, ulusal belgesel kategorisi, finalist. 2016
    9. inönü üniversitesi kısa film festivali, ulusal belgesel dalı, finalist. 2016
    11. işçi filmleri festivali, istanbul gösterim seçkisi. 2016
    9. documentarist istanbul belgesel günleri, türkiye panaroma bölümü, gösterim seçkisi. 2016
    10. mimarlık ve kent filmleri festivali, belgesel gösterim seçkisi. 2016
    53. antalya film festivali, ulusal belgesel gösterim seçkisi. 2016
    3. bozcaada uluslararası ekolojik belgesel festivali, gösterim seçkisi. 2016
    21. boston türk festivali, 16. boston türk film festivali, 11. boston türk belgesel ve kısa film yarışması, finalist ve gösterim. 2016
    16. kısa-ca uluslararası öğrenci filmleri festivali, belgesel dalı, en iyi belgesel 2016
  • 1830 yılında, "indian removal act" isimli yasa ile, mississipi nehri çevresindeki tüm kızılderililer'in, doğuya, verimsiz topraklara gönderilmesi. yaklaşık 1600 km yürümek zorunda bırakılan kızılderililer'in, 4000'i yaşamını yitirmiştir trail of tears'da.
hesabın var mı? giriş yap