• asansör kapısına yazılan muhteşem uyarı tabelası:" asansöre 3 kişiden fazla binmeyin. ölürsünüz! hikmet" hikmet abi bayağı sorumluk sahibidir de.....
  • 70 li yillarin turk filmlerinde goruruz, kafasinda sari perokasi ile sekreter kadin buyuk patrona gelen telefonlardan birini cevaplar:
    - karaduman holding buyrun?
    - halil karaduman ile gorusmek isterdim.
    - kim arar?
    ...

bu ne ki simdi? bu mu asil, soylu kilar insani? senelerce isterdim ve kim arar kaliplariyla dalga gectim bi gun boyle bi muesseseeyi aradim ve hala "kim arar?" dendigini duydum, gozum yasardi.
  • her kim ki (bkz: ciddiyet fasizmi) altinda irdelenen durumu gozardi eder, biz onlari recele batirip gunlerce sudan mahrum birakmayi biliriz. (enfeksiyon/19)
  • bunlarin dişisi daha da kötüdür
    -tanrim, çok sinirlendim şimdi dayanayacağımdır artık küfredeceğimdir olamaz
    -evet, eveett?
    -ayy çok moktaann amaa
  • boyle biriyle girilen diyalog, arkada$inla degil de daha cok bir ai botla diyalogdaymi$ hissi verir insana.

-selam husrev, naber abi
    -merhaba nasil yardimci olabilirim
    -abi taksimdeyim burgerda, yakinlardaysan gorussek be kanka.ha?
    -$u an taksim mahaline yeterince yakin degilim
    -peki abi goru$uruz o zaman daha sonra.bai
    -siz nasil isterseniz, ho$cakalin.
  • de, da, ki, ko gibi tek hecelilerin koordinatlarına verilen önemden de anlaşılabilinir bir asalet çeşidi. avamlar takmaz böyle etten püften şeylere, o yüzden daha uzun yaşarlar.
  • genelde nezaket, saygı ifade eden çoğul şahıs kullanarak yapılan konuşmalarda* muhattabınıza bey, hanım gibi sözcükleri kullanmadan sadece ismiyle seslenirseniz nazik ve saygılı olmanın ötesinde konuşmaya aslalet de eklersiniz. senaryosunu attila ilhan'ın yazdığı tv dizileride çokça kullanılır bu kalıp. hemmen örnek veriyoruz:
    -rica ederim bülend, üstüme gelmeyiniz
    -siz de haklısınız firuzan, ama babam böyle uygun görüyor...
  • (bkz: cenk ve erdem)
  • içinde "o mondiyö!" geçmeyen ve çoksesli olmayan her eseri, aşağılama (aşağılayabileceğini sanma) eğiliminde, müziği, müzik gibi binbir kutup ve yapraklı bir parlama durumunu, "o-mondiyö" ve "oy madımak" şeklinde birinde kıl miktarı daha az diğeri çok kıllı, çift kutuplu bir değnek zannetme eğiliminde olan insanların sahip olduğu dramatik (k)asalettir.ki bu genelleme(m(iz)); şeylerin, kişilerin sözlük bünyesinde böyle kabakça genellemelere karşı genelleniyor oluşu; çok kıl/az kıl, çok mangal/hiç mangal, (gerçekten de) şamamber sempatizanı az kıllı bünye/halk plajlarında şambrel e binen çok kıllı bünye şeklinde, hayatı gazete köşelerinde ekstra/hijyenik bakımlı (kılsız) tırnaklarıyla ikiye ayıran kıllı beyinlerce yapılan abes ve abus özellemelerden, içinde birden fazla ve çeşitli bakış açısı barındırabildiği (ve şüphesiz kıl miktarı konseptinden azade olduğu için) daha az saçmadır, yeğdir.
hesabın var mı? giriş yap