• sertliginden dolayi sanirim, gumusle islenmesi zormus, altin uzerinde daha iyi sonuc veriyormus. bu aciklamayi duyunca granatli gumus takilarimin taslarinin neden dusup durdugunu da anlamis oldum. ama altindan hic hazzetmedigim icin bu bilginin bir faydasi olmadi tabi, iflah olmadim, granat isli gumus takilar almaya ve taslari dustukce getti gettiiii diye sizlanmaya devam ediyorum.

renginden ve genelde ufak taneler halinde islenmesinden dolayi, adinin nardan geldigin tahmin diyorum. nar ve granat demisken tabi bir de (bkz: granada)
  • ingizlizcede nar;küçük, parlak, şeffaf kırmızı olan tanelerinin benzetildiği yarı değerli süs taşına da isim babalığı yapmıştır
    (bkz: gırnata)
  • bu taşa lal da denilir.
  • pek çok faydası olduğu ileri sürülen taşlardan.
    "heyecan ve boşluk hislerine karşı , dengeyi korumaya yardım eder. sevgi, şefkat gibi hisleri güçlendirir. cinsel isteği ve enerjiyi arttırır. bulaşıcı hastalıkların tedavisinde faydalıdır. yaydığı enerji damarlara yararlıdır." diye anlatıyor satıcıları.

kısaca bildiğin mucizeymiş aslında.
  • 2011'de bir yüzük, 2015'de de bir bileklik almıştım prag ziyaretlerimde. meşhurdur oralarda bu taş.
    yüzüğe 90, bilekliğe 150 euro vermiştim hatırlıyorum. bilekliği bir ay içinde kaybettim de yüzük hala durur. gümüş takı sevmem ona rağmen iki üç sene bi arada takarım yüzüğümü.
    nedense iyi gelir bana. plasebo olması muhtemel lakin iyi geliyor olması yeterli.
    keşke bilekliği kaybetmeseydim güzeldi de tasarımı ve taşları.
  • bir yüzük süslemesiolarak oldukça zarif görünen taştır. 18. yüzyılın sonlarından kalma fildişi oymalı bu yüzük ingiliz yapımıymış. silahlı duvarlar tarafından çevrili altın topları, savaş gemisi ve el boyaması dalgalarıyla oldukça detaylı hazırlanmışa benziyor. hatta arka taraftaki detaylarda sazlıklar bile varmış. görselin altında yazılanlardan anladığım kadarıyla bu yüzük yüksek rütbeli bir subayın aşık olduğu kadına verdiği bir aşk nişanesi olabilirmiş.

normalde bir şeyi satın alma, para verip de bir şeye sahip olma hevesim yok denecek kadar azdır. hatta kapitalist düzene en çok karşı duranlardan biriyimdir. ama renklerin verdiği enerjiyi, sanat eserlerini, el işçiliği olan eserleri çok beğenirim. fotoğrafına denk gelince bile hayran hayran bakarım. ama o kadar :) muhtemelen alacak paraya sahip olsam bile almam, onun yerine daha faydalı olabilecek şeyler yapmayı tercih ederim. sadece yakınlarımızdaki antika pazarından ismini hatırlayamadığım minik kahve tonlarında bir taş almıştım ama o da 50 liranın içindeydi. şimdi bu yüzüğü görünce de el işçiliğine, renk tonlarına ve zarafetine hayran kaldım ve bu tip şeylere ayırdığım land of beauties isimli tumblr bloğuma kaydettim. işte benim sahip olma hevesim de bununla sınırlı, çok güzel bir yüzük falan mı gördüm, bloğuma kaydedeyim de bir yerlere gitmesin. :)

bu arada bloğa göz atmak isteyenler olursa arşivim, sadece topladığım fotoğraflardan ibaret. bunun gibi değişik kategorilere göre açtığım başka tumblr hesaplarım da var ama o da başka bir zamana kalsın. zaten kimseyi takip etmeden, sadece terapi niyetine kullanıyorum. arada açıp bakmak hoşuma gidiyor.
  • depresyon sıkıntılı insanların kullanımına uygun olduğuna dair inançlar bulunur. geleneksel inanca göre, adanmışlık, sadakat ve enerji sembolüdür.
  • üzerimde kolye olarak taşıdığım taş. hatta şöylede bi hikayesi vardır; 3-4 sene kadar önce yazlık mekanda gezerken böyle devasa taşların olduğu incik boncuk diye tabir ettiğimiz bi dükkana girdik ufak tefek bileklik tarzı şeyler aldım bu siradada annemde taşlara bakıyordu gel burayada bak diye seslendi yaklaşık 20-25 metre uzunluğunda duvar ve üzeri tamamen değişik taşlarla dolu. duvara yaklaştım ve yüzlerce taşın içinde granatı seçtim resmen o koyu bordomsu inci gibi dizilmiş taş beni çekti. elime alıp adama nedir bu diye sordum adamda oğlak burcumusun diye sordu direk, sadece evet diyebildim. adam başka insanı pek çekmezde o yüzden sordum dedi.. özelliklerini ve nelere yaradığını anlattı.
    velhasıl o günden beri hayatımın belli dönemlerinde hiç çıkarmadan takarim.beni ilk gördüğüm günden beri hala çeker ve etkiler anlatması garip ve tuhaf..
  • doğu alman yapımı plakçalar markasıdır.
  • süleyman taşı dendiğini de duymuşluğum var.
hesabın var mı? giriş yap