• filmin degindigi guzel noktalardan birisi de bizlerin de pratikte ayni gunu ya$amasakta teorikte ayni gunu ya$adigimizdir. zaman nasil degi$irse degi$sin bizim kafamizda bir $eyler degi$medigi surece hicbir $eyin degi$emeyecegini cok guzel anlatiyor. oyle guzel anlatiyor ki kendi hayatinizi izliyormu$sunuz gibi oluyor ve kahroluyorsunuz. ke$ke bizim sonumuzda bu filmin bittigi gibi bitse. ho$ olmaz mi ?
  • çoğu kimsenin başına 'acaba vakit kaybı mı' diye oturup 'en kısa sürede tekrar izleyeceğim' diye kalktığı, bill murrayın tavan yaptığı filmdir.
  • bill murray'in mükemmel oyunculuğunu bizlere gösteren filmdir. aynı günü tekrar tekrar yaşamanın verdiği yorgunluğu gözlerinde görebilirsiniz. sonra toparlanıp kurtulmaya çalışırkenki hırsı, bizim gibi takvime göre aynı gün olmasa da sürekli aynı günü yaşayanlarda olması gereken bir hırstır.
  • bu film daha sonra bu fikrin adı olmuştur. bir başka örneği için (bkz: window of opportunity) ki bencebu örnekteki jack o'neill orjinaldeki bill murray'in karakterinden daha komiktir.
  • izlenicek en güzel romantik komedi filmlerinden biridir. hatta birincisidir. filmde phil'in zamanla değişimini görmek , kendini her gün daha çok geliştirmesi izleyiciye ayrı bir hoşluk hissi verir. ayrıca ilk başlarda rita'yı tavlamak için hergün listeye ayrı bir şey eklemesi insanı yarar atar.

rita:yalandan nefret ederim.
    phil(kafasındaki listeye ekleyerek):beyaz çikolata yok . yalan yok.
  • cok hos, eglenceli, baslarda bunu belli etmeyen günün tekrarlamasinin start almasiyla keyifli olacagini müjdeleyen film. toplamda 2-3 kez seyretmisligim var. birkac kez daha seyretsem ki tarzim degil, yiginla ayrintiya ulasabilecegimden eminim. sadece back to the future gibi ayni zaman zarfinda arkada görünen insanlar icin aa phil bunu zikmemis miydi? bununla baliga cikmamis miydi? sorularinin kafada belirmesi bile eglenceli kiliyor bu yapimi.

arkadaslarla beraber seyredilince "ben olsam" 'larla dolu fikir yürütülüyor. eglenceli oluyor dolayisiyla. film de direkt cilginca arzulara hitab etmis. yasanmamis kabul edilebilecegi icin iyi niyetini ve romantizmini kaybetmemesi de ayri güzel.
  • insana ümit ve mutluluk aşılayan bir filmdir. karamsar bir döneminizde izlerseniz sonunda olan olaylar sayesinde size gökyüzünden iyimserlik yağdırır.

--- spoiler ---

evet, belki de mutsuz günlerimizin bitmemesinin tek nedeni o gün yapabileceğimiz iyiliklerin tümünü yapmamış olmamızdır. kim bilir? belki de bize her yeni gün bir şans daha verilmektedir... mutlu olmak ve mutlu etmek için. sevindirmek ve sevmek için. biz bunu anlayana kadar da o günler bitmeyecektir.

--- spoiler ---
  • imdb de cekim suresi hakkinda bir bilgiye ulasamadim ama tamamen sahsi cikarimima gore kisa ve kolay bir cekim sureci olmustur bu filmin. sebebi ise malum; hollywood film sektorunde duz ("linear" ?) bir cekim takvimi yoktur, bir sette gecen sahneler ayni anda cekilir filmde hangi sirada gosterilecegine bakilmaksizin. mesela filmin basinda bir yatak odasinda uyanan aktor eger filmin sonunda da ayni yatak odasinda (tek basina veya baska kisilerle, veya baska bir olay sonucu da olabilir farketmez, onemli olan ayni mekanda olmasi) bulunacaksa bu iki sahne pespese cekilir, kurgu sirasinda gerekli yerlere koyulur. oyuncu bu pespese cekimlerde aradan gecen butun olaylari (filmin baslangicindan sonuna kadar) yasamis gibi rol yapmakla mukelleftir.

bu filmde de bilindigi gibi surekli tekrarlar vardir, 10 kere yatak odasinda kalkis, 5 kere kasaba meydanina yuruyus, 5 kere kel kafa ned ile karsilasma, 20 kere icki ismarlama sahnesi,5 kere haber sunma vesaire. senaryonun bu yapisi cekimleri kolaylastirmis ve maliyetleri dusurmustur zannederim. ayrica bill murray nin de ne kadar buyuk bir aktor olduguna kanittir bu ayni anda cekilmis ama filmin akisinda farkli yerlerde olan sahneler arasindaki ciddi dramatik farklari izleyiciye hissettirebilme yetenegi.

isin teknik yonunu bir kenara birakirsak, film ayni zamanda guzel bir hikayenin yeterince detayli islenirse nasil basarili olabilecegine de bir ornek teskil ediyor. cunku defalarca "en iyi komedi/en iyi fantezi film" listesine girdi gayet mutevazi bir yapim olmasina ragmen. konu hakkinda zaten edilebilecek fazla bir kelam kalmamis, tek kelimeyle "benzersiz" oldugunu belirtmekten baska (ayni gunu tekrar eden bir film icin "benzersiz" kelimesi ironik degil mi?). tartismasiz amerikan sinemasinin en komik 5 filminden biri bana gore. cunku filmin vermek istedigi mesaji bosverirsek bile hicbir fark yaratmiyor, hala her sahne kopartacak kadar komik, hala bill murray'in butun mimikleri oldurucu.

tek tek sahnelerden ornek veremeyecegim cunku filmin tamamini aktarmak gerekir, ama bir ceviri harikasindan bahsetmeden bitirmek istemiyorum yazimi. yavas yavas kayisi kopartan phil artik onlarca kez tekrar ettigi gunden olesiye sikilimistir, bu asamada kasaba meydaninda yaptigi sunumda birden cildirir ve efsane sahne baslar;

"ne kadar acinasi, binlerce insanin kici donuyor ve bir sicana tapmak icin bekliyorlar" der. bu orjinal metindir ve yeterince komiktir, turkce ceviri yapanlar ise bu noktada kendilerini asmis ve repligi oldugundan daha komik hale sokmustur;
    "rezalet! bir suru gerizekali kasaba meydanina toplanmis, kiclari donarken bir sicandan medet umuyor."

kesinlikle tipki konusu gibi onlarca yuzlerce defa izlenmeyi hakeden asmis bir komedi filmi, mutevazi bir basyapit diyebilirim, planes trains and automobiles ile birlikte tekrar tekrar izlendigi halde guldurme etkisini kaybetmeyen nadir amerikan filmlerindendir.
  • yarın saat 22:00 da cnbc-e'de yayınlanacak film. çerez yığınağımı yaptım bekliyorum.
  • orta halli bir macera izlerken *, danzel washington'ın ağzından bu filmi duydum. ardından bu filmi izlemeye başladım, sonra da filmde adı geçen şiirleri o sıra okuduğumu fark ettim *, sonra da sözlukte başlığını gördum. siz de bunu okuyacaksınız. telefon alarmı da yarın sabah 06:00'da çalmaya başlarsa hiç şaşırmam.
hesabın var mı? giriş yap