• ayrılık acısını anlatan barış manço klasiklerinin en iyi parçası diyebilirim. seni benden ölüm bile ayıramadı işte kısmına bitmişimdir her dinleyişimde.
  • barış manço'nun en depresif, en acı veren, en içli şarkısı.
  • sevgilinin olmesi gibi kotu,igrenc, berbat bir durum icin yazilmis sarki...
  • bana kendi ölümümden ziyade bir gün sevdiklerimin öleceğini hatırlatan bu yüzden içimi burkan ama yine de dinlemekten vazgeçemediğim ender şarkılardan biridir.
  • ağlamak istediğimde dinlediğim enfes bir parça. bana hep istemeden ayrıldığım eski kız arkadaşımı hatırlatırdı önceden, şimdi ise hayatımdaki bütün sevdiklerimle bir gün ayrılacağımızı, herkesin toprak olacağını hatırlıyor.
  • yağmurlu bir çarşamba sabahı sabuncubeli geçidinde, göz yaşlarımın yağan yağmurdan daha gür olmasına neden olmuş şarkıdır.. uzaktadır sevdicek, her nefesini senden ayrı almaktadır; belki de nefes alamamaktadır.. alsa da o aldığı nefes senin için ölüm kadar soğuktur..
  • yıllar önce hakan peker'in sevgilisi intihar ettiğinde; peker, elinde sevdiğinin terliklerini öpüp ağlarken bu şarkı çalıyordu, ekranlarda. ne zaman bu şarkıyı dinlesem o görüntüler; peker'in, sevdiğinin terliğini sanki onu öpüyormuşçasına öptüğü gelir aklıma. fazlasıyla can acıtıcı.

"sensiz yaşamak ne kadar zor
    ayrılık acısını gel bana sor
    nasıl kıydın kendine gül bebeğim?
    ...
    hani bana verdiğin o sözler
    hani o gülen masum gözler?"
  • ilk defa dün adam gibi dinlediğim acımasız olduğu ölçüde güzel de olan şarkı.melodisinin verdiği hafif huzur,sakinliğe tezat oluşturan, dinleyenin ağzına sıçan sözlere sahip şarkı.

ölümün her türlüsü zamansız ve erkendir.ama intihar bambaşkadır.geride kalanlara yaşattığı acı, düşündürdükleri...özellikle intihar edenin yakın çevresine.annesi,kardeşi,en yakın arkadaşı,sevgilisi...
    belki sorunları vardı.çözemediği,çözebileceğine inanmadığı.ki tek çözümü her şeyi bitirmekte görmüştü.çevresindekilere acı gelen de budur.anlamasalar bile destek olacaklardı.birlikte olunca gerisi çözülürdü, önemli değildi.
    ölenle ölünmez lafı yalandır.böyle yakın çevrenden biriyse,sen de ölürsün.ruhun ölür, duyguların ölür.geride sadece nefes alıp veren bir beden kalır.o da ağır gelir.o yokken var olmak, yaşamaya,alışmaya çalışmak o kadar zor ve ağır gelir ki bazen,peşinden gidersin."ölüm bile ayıramadı bizi"diyerek..
  • ben intihar edince onun neler hissedeceğini anlamamı sağlayan şarkı.

bu şarkıyı ilk defa babamdan duymuştum. bilirsin ya babam çok severdi barış manço'yu. senin gibi o da sesini barış manço'ya benzetmeye çalışır ve bütün şarkılarını söylerdi. öyle çok severdim ki barış manço şarkılarını. ilerde de hep babamın bana bu şarkıları söylemesini isterdim.

babamın bu kadar erken gideceğini bilmiyordum. daha ben çocukken beni bırakabileceği aklıma bile gelmezdi. sen de biliyorsun, tanıştığımızda bile hala atlatamamıştım. ama o gidince sen geldin hayatıma. ben babamdan sonra en çok seni sevdim. "babam beni bırakıp gitti ama onun yerine onun gibi bir koruyucu geldi" dedim hep.
    şimdi sen de gidiyorsun...

sana hep yalnızlıktan korktuğumu söylediğimde "korkma seni hiç bırakmicam" derdin. yine sözünü tutmadın be sevgilim. yanındayken kızıp bağırıyorum, sana "seni sevmiyorum" diyorum ya. inanma sakın. senden başkasını sevemem, sen olmayınca yaşayamam ben :) yine "borderline!" diyeceksin bana bağırarak*, yine "merak etme ölmezsin sen, ölmek için intihar etmiyorsun çünkü" diyeceksin.

bu sefer zorlayarak, kavga ederek olmayacağını, beni gerçekten bırakıp gideceğini anladım. bu sefer şirinlik yaparak da geçmeyecek biliyorum. artık benden çok sıkıldın, seni çok yıprattım farkındayım. beni bırakıp gitmeni, beni artık sevmemeni anlıyorum. ama ben ölünce bu şarkıyı son ses açıp ağlayacağını da biliyorum. facebook geçmişinden bana bu şarkıyı ilk defa yolladığın mesajı bulmaya çalışacağını da biliyorum.

ben şimdiden buldum: "17 temmuz 2010 07:17 bu kadar ölmek istiyosan, bu şarkıyı benden bi dinle çünkü ölürsen söyleyemem sana ...
    [http://www.youtube.com/…ms_aiiltima&feature=related http://www.youtube.com/…ms_aiiltima&feature=related]"

17 temmuz 2013'de saat 07:18'de ben olmayacağım. ölmeden tekrar müslüman olacağım* kim bilir belki babam gerçekten orda beni bekliyordur. sakın kendini suçlu hissetme çünkü başından beri sabrını zorlayan, herşeyi daha da zorlaştıran bendim. ağla ama sadece bir kere ağla. ölmeden bu şarkıyı açıp ağlayacak ama aynı anda gülümseyeceğim. aklımda ikiniz olacaksınız.

aklına ben gelirsem sadece güzel anılarımızı hatırla, yüzünde yaşlar değil, gülücükler olsun :)
  • barış manço'nun en güzel şarkılarından biridir zaten benim kanaatimce kötü şarkısı bulunmamaktadır barış abinin ayrıca barış manço gül bebeğim'i babannesine yazmamıştır gülpembe'yi babaannesine yazmıştır.
hesabın var mı? giriş yap