• (bkz: don bebegim)
  • sevgilinin olmesi gibi kotu,igrenc, berbat bir durum icin yazilmis sarki...
  • ayrılık acısını anlatan barış manço klasiklerinin en iyi parçası diyebilirim. seni benden ölüm bile ayıramadı işte kısmına bitmişimdir her dinleyişimde.
  • yağmurlu bir çarşamba sabahı sabuncubeli geçidinde, göz yaşlarımın yağan yağmurdan daha gür olmasına neden olmuş şarkıdır.. uzaktadır sevdicek, her nefesini senden ayrı almaktadır; belki de nefes alamamaktadır.. alsa da o aldığı nefes senin için ölüm kadar soğuktur..
  • barış manço'nun en depresif, en acı veren, en içli şarkısı.
  • barış manço'nun kaybettiği babaannesi için yazmış olduğu şarkı.
  • hatırladığım kadarıyla bu parçanın klibi olarak, manço'nun kore televizyonunda bir programda şarkıyı seslendirirkenki görüntüleri kullanılmıştı.
  • yıllar önce hakan peker'in sevgilisi intihar ettiğinde; peker, elinde sevdiğinin terliklerini öpüp ağlarken bu şarkı çalıyordu, ekranlarda. ne zaman bu şarkıyı dinlesem o görüntüler; peker'in, sevdiğinin terliğini sanki onu öpüyormuşçasına öptüğü gelir aklıma. fazlasıyla can acıtıcı.

"sensiz yaşamak ne kadar zor
    ayrılık acısını gel bana sor
    nasıl kıydın kendine gül bebeğim?
    ...
    hani bana verdiğin o sözler
    hani o gülen masum gözler?"
  • bana kendi ölümümden ziyade bir gün sevdiklerimin öleceğini hatırlatan bu yüzden içimi burkan ama yine de dinlemekten vazgeçemediğim ender şarkılardan biridir.
  • ağlamak istediğimde dinlediğim enfes bir parça. bana hep istemeden ayrıldığım eski kız arkadaşımı hatırlatırdı önceden, şimdi ise hayatımdaki bütün sevdiklerimle bir gün ayrılacağımızı, herkesin toprak olacağını hatırlıyor.
hesabın var mı? giriş yap