• burada bir nejat işler vardı bir daha hiçbir dizide göremedik kendisini.
  • dün gece izlemeye başlayıp 10 bölüm izledikten sonra gülbeyaz ve kadirin aşk acısı çekmeye başladıkları bölümlerde kestiğim şu an final bölümünü izleyerek ikiliyi aklımca hiç acı çektirmeden kavuşturduğum güzelim dizi....
  • kadir karakterinin gulbeyaz'a yazdığı mektup şöyledir.
    "seni seviyorum.artık bunu biliyorsun.ama korktum ve korkarak hayatımın en buyuk hatasını yaptım.seninle yaslanmak istiyorum.bir erkek bir kadına daha fazla ne verebilir ki.dünyanın bütün okyanuslarından vazgeçip,gözlerinde ki karadeniz'de boğulmak istiyorum"
    sanırım böyle bir seydi ama en azından olayı buydu diyorum...
  • sıradan bir günün sıradan akşamında, akla geldiğinde yüzde bir tebessüme sebep olan dizi...baş karakterlerinin sevişme sahnesi değil de elele tutuşmaları bile yetmişti o dönemde, ah mazi...
  • gece gece aklıma vurup bana yine ezberlediğim sahnelerini teker teker izletendir.

gülbeyaz benim için bir dizi değil, yılın belli zamanlarında, hatta periyodik aralıklarla görüşme ihtiyacı duyduğum bir arkadaş gibidir. öyle ki benim gerçekleştirdiğim fiil gülbeyaz izlemek değil, "gülbeyazlamak" efenime söyleyim "gülbeyazları gelmek" olarak ifade edilse daha doğru olur.

şimdi yeterince saçmaladığıma göre kendimi alkışlarla 9. bölüme doğru uğurluyorum.
  • nejat işler yerine kutsi oynayacakmış bu sefer. (bkz: tuvalet kağıdı kalmadı zımpara kağıdı verelim)
  • türk televizyon dizisinde karadeniz kategorisi diye bir başlık olsa 1. sırayı haketmiş olan muhteşem dizi.

ağır hastalıktan çıkıp yaşamaya çalıştığım ağır depresyon dönemimde bu diziyle hayata tekrar bağlandım. kadir'in gülbeyaz'a olan aşkı, ona karşı davrandığı hal tavırları beni hayran bırakmıştı. tekrarı yayınlandığı dönem bütün programımı bu diziye göre ayarlıyordum. mardin'de elektrik kesildiği zaman evin jeneratörünü bir çırpıda hazırlayıp sadece televizyona bağlayarak bu diziyi izliyordum. telefonu bilgisayarı herşeyi kapatır, kızkardeşim yanımda oturur onunla beraber soluksuz bir şekilde diziyi izlerdik.

bir sahnesi vardı ki beni işte o zaman darma duman etti. o sahnede bişiylerin bende gelecekte de böyle olacağını hissettim. ileride birine aşık olucaktım, gülbeyaz gibi saf güzeller güzeli bir insan olucaktı o. hiç belli etmeyecektim ona olan aşkımı, ancak bir yerden sonra artık bu içimdeki aşkın içimde kalmayacağını bunu satırlara döküp ona vereceğimi biliyordum. belki o kız benimle alay edecekti bu zamanda mektup mu verilir diye ama olsun yazıcaktım ben ona gözlerindeki karadenizde boğulmak istiyorum diye. ansızın o gelecekti -eski sevgili-, sebepsiz bir şekilde. sonra geçmişte hayal kurduğumuz günleri hatırlatacak, aklım biraz bocalarken sevdiğim kız benim o ilişkimi gördükten sonra bana inat olsun diye başka birine gidecekti.

etkileyen sahnede kadir'in başak'a yazdığı mektup aşağıdadır.

--- spoiler ---

sevgili başak,

planda küçük bir değişiklik oldu. bu yolculukta seni yalnız bırakıyorum. tıpkı seninde bir zamanlar beni bıraktığın gibi, ama ben sana senin yapmadığını yapıyorum ve bu mektubu yazıyorum. puzzle çantanda, yıllar sonra iade etmek üzere bir parçasınıda almadım. çünkü hikayemizde eksik olan bir şey yok. bunu sabah öptüğünde anladım. eskiden beni öptüğünde kanım çekilirdi, oysa bugün hiçbir şey hissetmedim. çünkü gülbeyaz'ı seviyorum başak. hiç kimseyi sevmediğim kadar gülbeyaz'ı seviyorum. nolursa olsun yaptığım yanlışları başka yanlışlarla düzeltmeye çalışmayacağım artık. sana başarılar, bol şanslar. umarım sende bir gün gerçekten seversin.

--- spoiler ---

söz konusu sahnenin videosu http://www.youtube.com/watch?v=xbbnfub-azc
  • gelmiş geçmiş en güzel türk dizilerinden biri.
    "aşk"ın en güzel anlatıldığı dizilerden biri.
    bıkmadan usanmadan seyrettiğim, her seyrettiğim de o muhteşem kına sahnesinde ağladığım,düğün sahnesinde sevinç nidaları attığım dizi.
    kazım koyuncu'nun çıktığı her sahnede içimin sızladığı, söylediği her şarkı yüreğime daha da dokunan dizi.
    bana karadeniz insanını tanıtan, sevdiren, beni karadenizle tanıştıran dizi.
  • kazım koyuncu dinleme sebebim, nejat işler'in filmlerini ve dizilerini takip etmemi sağlayan, şevval sam'ın duru güzelliğine hayran kalmamı sağlayan dizi. not: bütün bölümler arşivimdedir.
  • lisedeyken her gün yüzlerce kez tekrar ettiğimiz repliği:
    gülbeyaz: ha bu saçları uzun ama burundan bizim oradakilere benzeyi. şii bak bakayum sen nerelisun?
    kazım koyunca: ne edecesun da
    gülbeyaz: dee! çal bakayum bizim oralardan
    kazım k.: söylersen çalaruz
    gülbeyaz: söyleruk
    kadir: sana konuşma demedim mi kız
    gülbeyaz:ben konuşmayrum çi
    derler ve başlarlar ben seni sevduğumi dünyalara bildirdum..
    videosu da gözümün önünde dursun:
    http://en.kendincos.net/…az-ben-seni-sevdugumi.html

özledik...
hesabın var mı? giriş yap