aynı isimde "gülümse (kurban şarkısı)" başlığı da var
  • dersimde yaşayan bi insan için söylenen en güzel sözlerdi belki, en yumuşak istekti; ''iklim değişir akdeniz olur...gülümse.''
  • kolsuz kanatsızlık hissiyatı ile kollu kanatlı hissiyatsızlık arasında kurulmuş salıncakta gındıllanıp* dururken yine de dedirtir, dedirtir ya hem de ince ince kanırtır.
    tut ki karın bile acıkmaz olmuştur ya, deli gibi sancımayı bilir yine de meret. biraz güneş olsaydı....
  • şöyle bir görünüp giden bir başlığa takıldı da gözüm ("belki şehre bir sirk gelir" diye, içeriği kendinden komik ve gereksiz) döndüm dolaştım bu şiirde durdum yine..

sevgili metropol insanlarımızın (buraya -cık gider mi yakup?) anlaması pek zor şeylerden bahseder kemal amca.. "ne olacak kuzum şehre bir film gelse, içine minibus mü kaçar" ya da "akdeniz iklimi nedir alo, sıcak ve kurak" gibisinden güzel yorumları da beraberinde getirir bu taşralı şiir.. o çakıl taşlarını, akdeniz iklimini, kasabadan geçen gezgin film göstericilerini (dengbejleri de çağırsak mı yakup? ha ne dersin yakup?) uzak bir şehirde tekrar okumalı..

ne yaparsın kemal amca, senin baktığın yerden çoktan havalandı son kuşlar..
  • ismiyle tezat duygu hali yaratan şiir, nedense ağlamak gelir içimden okurken.
  • çocukluğumun en güzel yazının şarkısı.
  • belki bir umut aşılar diye dinlersin, adamı bombok eder bırakır.o derece.
  • fotoğraf çektirirken duyup, genelde* uyduğum bir emir. akabinde, "vazgeçtim, gülümseme." diyenlere rastlamadım değil sevgili sözlük.
  • dinlemekten bir türlü bıkamadığım ,hatta dinlerken uzun zaman sonra ilk kez ağladığım,sezen aksu'nun en muhtesem albümü...
    albümdeki şarkılar
    1- hadi bakalım
    2-tutsak
    3-ne kavgam bitti ne sevdam
    4-gülümse
    5-güllerim soldu
    6-vazgectim
    7-her seyi yak
    8-namus
    9-seni kimler aldı
    10-değer mi
  • sezen aksunun, hüzün yapan, salya sümük bırakan, yaralayan albümü olmasının yanı sıra, söz -müzik, göksele ait olan, körebealbümünün en güzel şarkısıdır. sözleri de şöyledir:

sen bendesin, içimdesin
    kalbimin en güzel yerindesin
    kalbimin en güzel yerinde
    açılsın kanatları gönlümün
    gülümse
    bir söz söyle
    küçük bir ümit ver bana
    kör oldum
    sağır oldum
    dilsiz oldum
    daldan dala konarken
    leyla oldum
    dilimdesin, düşümdesin
    tadını bıraktın ya, nerdesin
    kokunu bıraktın tenimde
    açılsın kanatları gönlümün
    gülümse
    bir söz söyle
    küçük bir ümit ver bana
    kör oldum
    sağır oldum
    dilsiz oldum
    daldan dala konarken
    leyla oldum
  • sezen aksu'nun pek cok kisinin ortak kanisi olarak en guzel,en duygu yuklu,her turlu ruh halini,duygu ve dusunceyi sentezleyebilmis,her sarkisi bir klasik olan albumu...
hesabın var mı? giriş yap