• (bkz: orospu çocuğu)
    pazar yerine ürünleri seçtiren marketlerden alışveriş yapılarak hem hassas terazi sayesinde kiloya tamamlama derdi olmadan istediğimiz kadar meyve-sebze alabiliriz hem de gönül rahatlığıyla aldığımız için(taze ve çürüksüzleri seçebildiğimizden) uzun vadede kar elde ederiz.
  • “güvenmediğin malı neden tezgahına koyuyorsun orospu çocuğu” diyip kaçılması gereken pazarcı.
  • bu halk bunu seviyor :)

sin bilinclindinde hikkini mi iriyisin bikiyim :))
  • bir de içine çürüğü çarığı eziği doldurduğu poşeti deli bağlar gibi düğüm atması var. özellikle düğümü attırmam içine bakarım. baktım ezik çürük dökerim tezgahına.
  • var hakikaten boyle bir sey. pazar alisverisi gibi basit bir olay bile kisiler arasi iktidar savasi amina kodumunun memleketinde.
  • kolayca savuşturabilecek pazarcıdır. şöyle,

bir vakit dostumla pazarda alışveriş yapacağız. daha doğrusu o yapacak ben bakacağım. domates alırken şunu dedi pazarcıya:"birader en ezik en çürüklerinden bir iki kilo domates alacağım." pazarcı beş dakika kadar error verince arkadaş ekledi:"nasılsa güzellerinden ver desem ezik ve çürük olanları atacaksın."
  • bak ezikleri verme ben hep senden alıyorum dediğiniz an iş çözülecek amma abartmışsınız ya.

yok tezgaha dökerim, yok senden esnaf olmaz derim falan. ülkece polemiğe kavgaya ne merakliyiz yaw..
  • birgün yapar mıyım bilmem ama bu pazarcıya şunu yapasım var. önce avucuna 5 ve 10 kuruşlardan oluşan diyelim 5 lirayı hazır edeceksin ve 5 liralık birşey alacaksın. sonra aynı elinin parmaklarının ucuna 5 lira kağıt parayı koyup uzatacaksın. adam tam kağıt parayı alacakken, "yok abi önlerden vermiyorum, şunlar..." deyip bozukları avcuna bırakıp arkanı dönüp gideceksin.

ha pazardan alışveriş konusu, daha dün markette çektiğim şu fiyatın yerine aynı biberi 3 gün önce 3 liraya almışken, gel de gitme.
  • marketler buna çözüm bulmuş 3 bölmeye ayırmış hepsinin fiyatı ayrı ayrı. aynen bu şekilde pazarda da yapılmalı. gördüğüm malı parasını vererek almalıyım pazarcının arkadan verdiği çürük malı almak için mi gidiyorum ben pazara?
    ama çözüm bulmak gerekirse, arkadan doldurunca içine bakıp bunlar çürük değiştir demek işe yarayabilir
hesabın var mı? giriş yap