• bugün artık etiyopya dense de kendisine buranın zihnimizdeki dahası kalbimizdeki yeri her zaman bambaşka olacaktır.
    necaşi'nin krallığını yaptığı habeşistan, mekke'de sıkışan müminlere nefes aldıran bir coğrafyaydı.

adın her anıldığında binlerce teşekkür, binlerce dua sana.
  • lisedeyken nefret ettiğim yer. lan tam söylicem habesiştan çıkardı ağzımdan, gülerlerdi. olm öle değil ya tamam habeşiştan derdim, ağlarlardı.
  • biz o vakitlerde yaşamadık, biz o vakitlerde ölmedik de.. biz o vakitleri göremedik. buna ragmen 2014'lerde hayalini kurdugum, özledigim, ah gidebilsem dedigim memleket. hakkım ve haddim degil biliyorum ama bu kadar nefret agır geliyor bana. sizin hic sizden nefret ettigini her sekliyle ortaya koyan ama diliyle mütemadiyen "nefret etmiyorum" diyen özgürlükcü kalabalıklarınız oldu mu? yo yo hayır, elbette benden nefret etmiyorlar. yesene.

bizim de bir habeşistanımız olsa hicret edebilecegimiz.. haddimiz olmayarak hem de. bütün pisliklerden uzak, nefretlerden de. suncacık seye bile dayanamıyorum, senelerdir, icime batıyor. halbuki bilmiyor muyum, onların nefreti aslında hakkın içindeligimin en büyük göstergesi. halbuki bilmiyorum muyum, benim icime batanlarin bin mislini o'na yasattilar. halbuki bilmiyor muyum, la tahzen, allah benimle beraber. biliyorum. bu kırılganlıgımdan utanıyorum. biraz da sesimin cıkmamasından. sesim cıksa anlatamamaktan. anlatsam anlasilmamaktan.

oysa iyi oluyor. o nefret beni kırdıkca, ben o'na yaklasıyorum. o nefrete maruz kaldıkca gönlümden cıkıyor o dünya, insanları, izmleri. o nefret icimi yaktıkca hakikati anlıyorum degil, idrak ediyorum. şerden dogan hayırlar. üzgünüm, siz şersiniz. ama tesekkürler, benim icin hayır oluyorsunuz. yine de bir habeşistanımız olsa.. inanın buradan defolup giderdim. ve siz, iyi, mutlu, özgür, akıllı, canım ülkenize kavusurdunuz. ama ikimiz de icin de kötü haber. bu dünyada artık bir habeşistan yok ve ben oturdugum yerde oturuyorum. nefret etmeye devam edebilirsiniz.
  • taranta-babu'nun yurdu. taranta-babu da belki orada vuruldu, belki orada tecavüze uğradı ve katledildi ve belki de sırf bu yüzden ona yazılan mısralar ona ulaşmadı..
  • "avrupalı emperyalistlere karşı direnebilen yegâne afrika ülkesi" olarak tanınan ülke. ama esasında kendileri de "scramble for africa" diye tabir edilen dönemde oromolar ve somalililerin memleketlerini işgal etmişti. o kadar da masum değiller yani. hicret eden müslümanları ülkesine kabul eden necaşi eshame bin ebcar'ın hatırına susuyorum.
  • bu cografyanin birde kedisi vardir ki biterim kendisine (bkz: habeş kedisi)
  • eskiden, hadım edilmiş siyahi harem ağaları anlamına geldiği söylenmektedir.
  • (bkz: abyssinia)
  • ikinci dünya savaşı öncesinde italya'nın sömürülerine maruz kalmış ülke.
hesabın var mı? giriş yap